Screenshot 2024-01-26 at 17.19.41
”Pleacă Rrahmani în vară?” Cristiano Bergodi a răspuns fără să stea pe gânduri
bergodi-2
Cristiano Bergodi a tras un semnal de alarmă înaintea meciului cu Universitatea Craiova
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Stirile Digi Sport
Sepsi Sepsi
0 - 0
FCSB FCSB
Du 19.12.2021 20:30

Sepsi - FCSB 0-0. "Roș-albaștrii" încheie anul la 10 puncte în spatele lui CFR. Portarul Târnovanu, "omul meciului"

19.12.2021, 22:13

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

La fel ca în ultimele 4 dueluri directe, FCSB a făcut încă o remiză cu Sepsi, scor 0-0, și a încheiat anul la 10 puncte în spatele liderului CFR Cluj. Al treilea portar din lotul "roș-albaștrilor", Ștefan Târnovanu, a fost omul meciului.

Sepsi - FCSB 0-0. Portarul Târnovanu, omul meciului

Puștiul din poarta roș-albaștrilor și-a început "recitalul" chiar din minutul 2, când a reținut șutul lui Aganovic, din lovitură liberă. Sepsi a cerut două penalty-uri, unul în minutul 6 și altul în minutul 22, ambele pentru henț în careu, dar arbitrul nu a acordat niciunul.

Miron a avut și el o șansă, dar a trimis cu capul direct în brațele lui Niczuly. La poarta cealaltă, Târnovanu a apărat excelent după ce a rămas singur cu Achahbar, iar apoi a fost pe fază și la ocazia lui Păun.

Sepsi - FCSB 0-0. A fost 10-2 la raportul șuturilor pe poartă

Până la pauză, Târnovanu a mai avut două ieșiri excelente din poartă și și-a salvat echipa. Repriza a doua l-a avut din nou protagonist pe jucătorul de 21 de ani, care a fost atent în fața lui Achahbar și apoi a avut o paradă senzațională în fața lui Eder Gonzalez.

Cea mai mare ocazie a celor de la FCSB a fost în minutul 38, când Oaidă a deviat în transversală.

Până la final, Târnovanu a ieșit perfect din poartă la o centrare a lui Aganovic, iar apoi a mai avut două parade senzaționale în două minute: la șutul lui Golofca, pe care l-a "scos" din vinclu și la execuția plasată a lui Achahbar.

La final, raportul șuturilor pe poartă a fost de 10-2 pentru Sepsi, care bifează al zecelea meci la rând fără eșec.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - FCSB 0-0:

Sepsi - FCSB, poate cel mai interesant meci al etapei 21 din Liga 1, care joacă la Sfântu Gheorghe, de la 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, este ultimul pentru ambele echipe din acest an.

De altfel, acest meci a fost ultimul pentru ambele formații și în 2020, doar că atunci s-a jucat la Mogoșoaia, scor 1-1, după un meci tensionat, cu mult scandal.

Sepsi - FCSB LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1 | Echipele probabile

La FCSB se vor produce iar modificări în primul 11. Se pare că acum va fi rândul lui Miron să joace în axul central al defensivei, alături de Vincius, punct fix, după ce la meciul cu Rapid, 3-1, a evoluat Iulian Cristea. Sunt semnale că va fi titularizat și Florinel Coman, care are nevoie de ritm de joc pentru a reveni la forma de altă dată, după cum s-a văzut și în runda trecută.

De asemenea, Budescu va face rocada cu Keșeru în atac. Atacantul s-a mișcat foarte bine în puținele minute în care a fost folosit cu giuleștenii și a contribuit la golul marcat de Ianis Stoica din minutul 90+6.

De partea cealaltă, Bergodi va alinia tot ce are mai bun în acest moment. Nu va lipsi nici Păun, fotbalistul comparat cu Busquets, care a intrat în vizorul lui Becali.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, B. Mitrea, R. Ispas - Eder, N. Păun, Achahbar - Bărbuț, Luckassen, M. Ștefănescu

Absenți: Vașvari (accidentat), I. Fulop (fără drept de joc), Rep (transferat)
Antrenor: Cristiano Bergodi

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Vinicius, Miron, Radunovic - Olaru, Șut, Fl. Tănase - Cordea, Keșeru, Fl. Coman

Absenți: Oct. Popescu (suspendat), S. Șerban, Panțâru, Burlacu, Mamut (accidentați)
Antrenor: Anton Petrea

”Are o ură de nedescris, vine să mă înjure!” Ce s-a întâmplat la pauza meciului de la Mogoșoaia: ”FCSB, protejată!”

Antrenorul lui Sepsi de atunci, leo Grozavu, a avut o altercație cu Vali Crețu și a explicat de la ce a pornit totul.

”El a rămas cu o ură de nedescris. Mi-a fost jucător Crețu, când era la Mediaș mi-a zis că vrea să se lase de fotbal. Voia să îl las să plece, pe urmă s-a dus la nu știu ce echipă prin Germania. Putea să îmi spună sincer. Eu nu țin un jucător cu forța și el vine acum să înjure.

Eu nu intru în dispută cu adversarii, cu banca adversă sau cu cei din teren. Pe cine să bat eu (n.r. - cu referire la acuzele lui Toni Petrea)?

Și Popescu s-a adresat într-un fel în prima repriză, dar nu am avut nicio treabă. I s-a transmis de pe banca FCSB-ului să-și vadă de joc. Dar Crețu a rămas de la finala Cupei cu același comportament”, a fost versiunea lui Leo Grozavu.

”Ce a făcut Grozavu a fost mai grav decât o înjurătură. Astfel de personaje nu fac bine fotbalului românesc”, a declarat Vali Crețu, imediat după jocul de la Mogoșoaia.

Ocazie Sepsi

Gonzalez trimite din corner, mingea e respinsă până la Achahbar, care șutează plasat, dar același Târnovanu are o nouă super intervenție, de la rădăcina barei. E 10-2 la șuturile pe poartă, în favoarea gazdelor.

• 88 oc oc

Ashkovski îi pasează lui Golofca, acesta șutează la vinclu, pe colțul scurt, dar portarul are o nouă paradă de excepție.