cross sport.ro
Exclusiv Ce a spus conducerea Rapidului despre posibila venire a lui Cristi Chivu în Giulești
borza
Exclusiv ”Ce ai învățat din episodul cu Albu?”. Andrei Broza a vorbit despre escapada de la Iași! Mesajul de la Gică Hagi
Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
0 - 3
Rapid Rapid
Du 23.07.2023 21:30

”U” Cluj - Rapid 0-3. Cristiano Bergodi bifează prima victorie alături de giuleșteni

23.07.2023, 23:30

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Rapid a învins-o cu scorul de 3-0 pe U Cluj în etapa a doua din SuperLiga României.

Rapid ocupă locul patru în clasamentul din SuperLigă după primele două etape, în timp ce U Cluj este pe locul 12.

”U” Cluj - Rapid 0-3. Giuleștenii au câștigat la scor de neprezentare

Prima șansă mare de gol le-a aparținut ardelenilor, în minutul 9, când Chipciu a trimis cu capul puțin pe lângă poarta alb-vișiniilor.

Giuleștenii au dat o replică importantă câteva minute mai târziu, când Iulian Cristea a deviat periculos o centrare a lui Cîrjan.

Chipciu l-a testat pe Moldovan cu un șut de la distanță în minutul 32, însă portarul Rapidului a reținut fără mari probleme.

Pe finalul primei reprize, Funsho a irosit trei mari ocazii de gol. În cele din urmă, giuleștenii au deschis scorul prin șutul lui Dugandzic, care a fost deviat și a intrat în poarta lui Gorcea.

După pauză, Cîrjan putea marca, însă a preferat să îl dribleze pe Gorcea și a fost deposedat, iar Funsho și-a continuat seria ocaziilor ratate în minutul 52.

Scorul a devenit 2-0 în favoarea lui Rapid în minutul 62, după ce Vătăjelu a șutat inexplicabil în propria poartă.

Câteva minute mai târziu, Chipciu putea reduce din diferență, însă a nimerit bara laterală cu un șut de la marginea careului.

Papeau și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 72, cu un șut din fața porții, iar, pe final, Mitrea putea înscrie golul de onoare din lovitură liberă, dar și el a nimerit bara.

VIDEO Rezumatul partidei ”U” Cluj - Rapid 0-3

După prima etapă jucată, ambele formații au câte un singur punct obținut.

Universitatea Cluj a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, în timp ce Rapid a terminat la egalitate partida de pe Giulești contra celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, scor 0-0.

La conferința de presă premergătoare partidei, Cristiano Bergodi a recunoscut că mai are de muncit pentru a pune la punct echipa atât din punct de vedere fizic, cât și tactic.

"Un meci dificil împotriva unei echipe cu mare experiență, pe unii jucători ai lor i-am antrenat, îi cunosc foarte bine. Vrem să luăm trei puncte. Ne-am pregătit bine.

Stăm binișor din punct de vedere fizic, în a doua repriză a meciului cu Sepsi am căzut puțin, dar în această perioadă e normal, nu e ușor să fii la 100% la primul meci.

Săptămâna aceasta am lucrat din toate punctele de vedere. Am schimbat sistemul de joc, încet-încet ne îmbunătățim. N-o să auziți niciodată de la un antrenor că echipa nu e pregătită. În acest moment nu suntem la 100%, dar am lucrat la asta.

Băieții au fost receptivi, încercăm să ne așezăm bine pe teren, să lucrăm pentru a crește nivelul acestei echipe. Îmi trebuie o lună, 4-5 meciuri, pentru a implementa ideile și ceea ce vreau eu să jucăm. Dar sunt încrezător, există calitatea necesară pentru a juca bine", a spus Bergodi.

”U” Cluj - Rapid, LIVE VIDEO, de la 21:30, Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, I. Cristea, Braun – Oaidă, Al. Albu, Papeau – Cîrjan, Dugandzic, Bamgboye

Rezerve: Drăghia – D. Grigore, J. Morais, Emmers, Kait, V. Costache, B. Valle, Pănoiu, Al. Ioniță II

Antrenor: Cristiano Bergodi

U Cluj: Gorcea – Dimitrov, Pițian, Mitrea, Vătăjelu – Bic, Bordeianu – Chipciu, Nistor, I. Stoica – Popadiuc

Rezerve: I. Chirilă – Oancea, Miron, Călugăr, Nagy, I. Filip, Hofman, Tescan, Perianu

Ocazie Universitatea Cluj

Mitrea execută o lovitură liberă, dar nimerește bara.

• 88 s
    Schimbare Universitatea Cluj

Stoica este înlocuit cu Hofman.

• 85 oc
    Ocazie Rapid

Costache șutează cu stângul de la distanță, dar balonul este respins de Gorcea peste poartă.

Gol Rapid

Braun centrează în interiorul careului, balonul este respins la picioarele lui Papeau, care șutează și îl învinge pe Gorcea.

• 68 oc

Chipciu șutează cu dreptul, însă nimerește bara laterală, balonul este respins la Filip, care șutează în blocajul lui Moldovan.

• 67 s

Vătăjelu este înlocuit cu Calcan.

• 66 s

Bic este înlocuit cu Filip.

• 62 ag
    Autogol Universitatea Cluj

Albu centrează în fața porții, Vătăjelu încearcă să respingă, însă șutează în propria poartă.

• 59 oc

Cîrjan îi pasează în interiorul careului lui Funsho, care șutează puternic, dar balonul este deviat de Mitrea și iese în afara terenului.

• 52 oc

Funsho este lansat spre poarta ardelenilor, pătrunde în careu și trimite în diagonală, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 51 oc

Funsho pasează în față, Dugandzic îi lasă balonul lui Cîrjan, care încearcă să îl dribleze pe Gorcea, însă este deposedat.

Popadiuc este înlocuit cu Popa.

• 45+4 fr1
  • 45 g
    Gol Rapid

Cîrjan îi pasează lui Dugandzic la marginea careului, iar croatul șutează cu stângul, din prima, balonul este deviat și intră în poarta lui Gorcea.

• 43 oc

Funsho ajunge la centrarea lui Braun, dar trimite cu capul pe lângă poartă.

• 40 oc

Papeau centrează din flancul stâng, Dugandzic îi așează balonul lui Funsho, dar acesta trimite în brațele lui Gorcea.

• 40 oc

Funsho primește balonul la centrul careului, avansează spre poartă printre jucătorii adverși și șutează din întoarcere, însă mingea trece pe lângă poarta lui Gorcea.

• 37 cg
    Cartonaş galben Universitatea Cluj

Vătăjelu este avertizat.

• 32 oc

Chipciu șutează de la distanță, însă balonul ajunge în brațele lui Horațiu Moldovan.

• 31 oc

Papeau execută o lovitură liberă, dar trimite peste poarta ardelenilor.