Ce nu poate să facă Romario Benzar, după a fost accidentat grav și s-a ales cu o ”gaură în cap”
Gigi Becali a trasat obiectivul FCSB-ului după ce va deveni campioană. ”Respect dorința suporterilor”
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
1 - 0
FC Botosani FC Botosani
Sb 04.03.2023 17:00

U Craiova 1948 - FC Botoșani 1-0. Oltenii își mențin speranțele de a prinde play-off-ul

04.03.2023, 18:48

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

U Craiova 1948 a câștigat cu 1-0 meciul cu FC Botoșani, din etapa a 29-a și își menține șansele pentru a prinde play-off-ul.

U Craiova 1948 - FC Botoșani 1-0. Oltenii păstrează șanse de a prinde play-off-ul

Meciul a început "așezat", cu ambele echipe destul de prundente, însă fiecare a avut câte "o jumătate de ocazie" în primele 7 minute. Bahassa a șutat din prima în minutul 27, dar portarul moldovenilor a fost pe fază.

Din acel moment, oltenii s-au instalat la conducerea jocului și au mai avut o șansă în minutul 31, prin Blănuță. Același Blănuță a fost apoi protagonist în ultimele două minute ale primei reprize.

Mai întâi a fost blocat de Mboko în ultima clipă, apoi a pasat decisiv pentru Ganea, care a deschis scorul.

U Craiova 1948 - FC Botoșani 1-0. Moldovenii au 4 eșecuri în ultimele 5 etape

Botoșănenii au încercat să revină în repriza a doua și au ratat o ocazie mare prin Dragu. Nici Pinson nu a avut mai mult noroc, pentru că șutul său a fost apărat de portar. Pe final, trupa lui Stoican a forțat, iar Zabou l-a scos din nou în evidență pe Gurău.

U Craiova 1948 - FC Botoșani s-a terminat 1-0, iar oltenii pot prinde play-off-ul dacă Sepsi nu o bate luni pe campioana CFR Cluj, iar în ultima etapă, Craiova trebuie să o bată pe Hermannstadt.

VIDEO cu rezumatul meciului U Craiova 1948 - FC Botoșani 1-0:

Etapa cu numărul 29 din Liga 1 continuă sâmbătă cu două partide, iar prima este vizita efectuată de FC Botoșani pe terenul celor de la U Craiova 1948

• Meciul U Craiova 1948 - FC Botoșani se joacă de la ora 17:00 și poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

U Craiova 1948 - FC Botoșani, Live Video, 17:00, Digi Sport 1. Oltenii luptă pentru ultimul loc rămas în play-off

Înainte de meciul de pe Ion Oblemenco, U Craiova 1948 se află pe locul 7 în primul eșalon românesc, cu 37 de puncte.

Formația patronată de Adrian Mititelu și Sepsi sunt singurele două echipe care își dispută ultimul loc rămas în play-off.

După remiza contra celor de la Chindia, scor 0-0, U Craiova 1948 s-a apropiat la 4 puncte în spatele formației din Sfântu Gheorghe, care ocupă poziția a șasea cu doar două etape rămase în sezonul regulat.

U Craiova 1948 - FC Botoșani, Live Video, 17:00, Digi Sport 1. Moldovenii, nevoiți să joace în play-out

Înaintea startului de sezon în Liga 1, FC Botoșani și-a propus să prindă un loc de play-off, însă, la fel ca în ediția trecută, moldovenii nu au reușit să facă acest lucru.

Dacă anul trecut doar un punct i-a despărțit de play-off, în acest sezon moldovenii ocupă locul 12 și se află la zece puncte distanță de locul 6.

FC Botoșani are 31 de puncte în Liga 1 și întâlnește U Craiova 1948 după ce în runda anterioară a cedat în fața celor de la Rapid, scor 1-2

• 90+3 fr2
  • 84 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Mascarenhas trimite un șut-bombă din afara careului, dar puțin peste poartă.