FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Doi fotbaliști de la FCSB nu vor juca în derby-ul cu Rapid! Elias Charalambous a făcut anunțul
FOTBAL:ASTRA GIURGIU-STEAUA BUCURESTI, PLAY OFF LIGA 1 ORANGE (16.04.2016)
Un rival nu crede în varianta Marius Șumudică la Rapid: ”Este un subiect închis”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
FC Botosani FC Botosani
1 - 2
Rapid Rapid
Mi 01.03.2023 20:30

FC Botoșani - Rapid 1-2. Grigore, gol din foarfecă, în minutul 90+4. Moldovenii egalaseră în minutul 90

01.03.2023, 22:25

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

După eșecul cu U Craiova 1948 și remiza surprinzătoare cu CS Mioveni, Rapid a câștigat cu 2-1 pe terenul celor de la FC Botoșani, în etapa a 28-a din Liga 1. Golul lui Pănoiu și foarfeca lui Grigore au dus Rapidul, cel puțin provizoriu, pe locul 3.

FC Botoșani - Rapid 1-2. Moldovenii au egalat în minutul 90, iar Grigore a marcat în minutul 90+4

Botoșaniul a avut prima ocazie în minutul 13, după o acțiune superbă a lui Mailat, care a preferat să nu paseze și a șutat de două ori, însă portarul a apărat excelent. Mihai Roman a marcat, dar golul a fost anulat, pentru offside, iar peste scurt timp, a mai avut o ocazie.

Dacă FC Botoșani a fost responsabilă cu ratările, giuleștenii au fost cei care au marcat. A făcut-o tânărul Pănoiu, în minutul 42. În repriza secundă, tot botoșănenii au avut ocazii și au fost chiar foarte mari.

FC Botoșani - Rapid 1-2. Giuleștenii urcă, provizoriu, pe locul 3

După ce portarul a reținut un șut deviat al lui Dican, a urmat o ocazie uriașă, în minutul 57, când portarul Moldovan a evitat un posibil autogol al lui Junior Morais. Mutombo a avut apoi o șansă uriașă, când același portar a respins în bară lovitura de cap a francezului.

Finalul a fost electrizant. Botoșaniul a egalat în minutul 90, prin Camara, însă în minutul 90+4, Dragoș Grigore a închis tabela cu o foarfecă incredibilă.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - Rapid 1-2:

Meciul FC Botoșani - Rapid, din etapa a 28-a a Ligii 1, va putea fi urmărit de la ora 20:30, în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

În tur, partida din Giulești s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. În acel joc, Jayson Papeau s-a accidentat grav în urma unei intervenții a lui Antoni Ivanov, lucru care l-a făcut pe Dan Șucu, unul dintre proprietarii clubului vișiniu, să aibă un discurs extrem de dur înaintea meciului de la Botoșani.

FC Botoșani - Rapid | LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1. Confruntări directe și statistici

Rapid vine după o victorie în fața Chindiei, scor 2-0, și ocupă locul 4 în clasamentul Ligii 1, cu 49 de puncte. De partea cealaltă, FC Botoșani, după trei succese în primele trei meciuri cu Flavius Stoican la cârmă, înregistrează o serie de trei meciuri fără victorie, în care a adunat doar un punct. Gruparea moldoveană se află pe locul 11, cu 31 de puncte.

Cele două formații s-au întâlnit de șase ori pe prima scenă a fotbalului românesc: O victorie FC Botoșani, două în dreptul Rapidului și trei rezultate de egalitate.

Sebastian Mailat este cel mai bun marcator al celor de la FC Botoșani, cu 10 goluri, în timp ce Marko Dugandzic e golgheterul Rapidului și al campionatului, cu 16 reușite.

Flavius Stoican și Adrian Mutu s-au întâlnit o sigură dată din postura de antrenori, în vara anului trecut, când Rapid s-a impus în fața lui CS Mioveni, scor 2-1. A fost unica înfrângere a lui Stoican cu trupa giuleșteană, până atunci obținând două victorii și două remize.

De partea cealaltă, antrenorul Mutu s-a duelat de patru ori cu FC Botoșani și nu a pierdut niciodată: 3 remize și un succes.

FC Botoșani - Rapid | LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1. Dan Șucu: ”Jayson Papeau a fost pur și simplu `măcelărit`

Înainte să vorbim despre play-off, mă alătur dumneavoastră în a le ura baieților multă baftă la Botoșani. Vă rog să mă credeți că mă simt nerăbdător și bucuros, ca un copil, la fiecare meci al Rapidului. A fost însă un singur meci care mi-a lăsat un gust groaznic de amar: cel cu FC Botoșani, din octombrie, anul trecut.

Modul în care jucătorul nostru Jayson Papeau a fost pur și simplu "măcelărit" este fără logică și fără sens. La sfârșitul meciului adversarii au plecat fericiți la o bere, în timp ce băiatul nostru a trecut prin mai mult de patru luni de chin, și abia acum s-a reîntors. El încă evoluează cu o tijă în picior.

Și cu toate acestea, șocant, mulți dintre competitorii noștri consideră că Rapid este avantajat de către arbitri. Le urăm și lor să aibă noroc numai de astfel de avantaje. Iar arbitrul care a permis acest lucru și nu a fost pedepsit pentru accidentarea lui Papeau să știe că noi, în Giulești, considerăm că principalul agresor este chiar el.

În speranța că de data aceasta la Botoșani ne vom întâlni cu adversari cărora le place să joace fotbal, și nu cu niște rivali violenți, le urăm baieților noștri să se întoarcă acasă victorioși și fără accidentari. Hai Rapid!", a fost mesajul lui Dan Șucu, înainte de FC Botoșani - Rapid.

Gol Rapid

Papeau centrează scurt, Dragoș Grigore preia pe piept și înscrie superb, din foarfecă.

• 90+2 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Mihai Roman e avertizat.

• 90 g
    Gol FC Botosani

Un șut tare, din afara careului, e preluat de Camara, care egalează. Arbitrul validează golul după consultarea VAR-ului.

• 89 oc
    Ocazie Rapid

Papeau pasează foarte bine pentru Dugandzic, care șutează de pe 16 metri, dar mingea ocolește poarta. Arbitrul a dictat offside, deși pe reluare nu pare.

• 88 s
    Schimbare FC Botosani

Cărăușu intră în locul lui Cioiu.

• 83 cg

Pinson e avertizat.

• 82 s

Dragoș Grigore intră în locul lui Costache.