FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Exclusiv Ion Crăciunescu, declarație misterioasă: ”Am înțeles că FCSB va reveni la Steaua! Sunt discuții”
Video David Miculescu și Darius Olaru au oferit momentul serii pe Arena Națională. ”Am o întrebare pentru tine”
Ce surpriză! Singurul patron care l-a felicitat pe Gigi Becali pentru titlu: "Mi-a dat mesaj direct!"
Etapa 7 Liga a 2-a: Otelul Galati-Hermannstadt
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
1 - 3
FCSB FCSB
Du 16.07.2023 21:30

U Craiova 1948 - FCSB 1-3. Victorie clară pentru ”roș-albaștri”, la debutul în noul sezon

16.07.2023, 23:31

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Meciul dintre U Craiova 1948 și FCSB s-a încheiat cu victoria ”roș-albaștrilor”, scor 3-1, în prima etapă a SuperLigii, ediția 2023/2024.

Meciul U Craiova 1949 - FCSB este primul al noii ediții de campionat în care se marchează patru goluri.

U Craiova 1948 - FCSB 1-3. ”Roș-albaștrii”, debut perfect în noul sezon al SuperLigii

Prima parte a meciului dintre U Craiova 1948 și FCSB a fost controlată de gruparea ”roș-albastră”.

După o fază cu Alex Băluță în careul celor de la U Craiova 1948, în minutul 5, David Miculescu a deschis scorul în minutul 8, cu un șut din marginea careului de șase metri.

În minutul 16, Florinel Coman a obținut o lovitură de la 11 metri, după ce a fost faultat în careu de Robert Popa. Șeptarul FCSB-ului a transformat ulterior lovitura de la 11 metri.

După ce în minutul 34 cei de la U Craiova 1948 au solicitat o lovitură de la 11 metri, Damjan Djokovic a expediat un șut puternic de la distanță în minutul 42, care a fost respins de Popa în lateral.

Prima parte a jocului s-a încheiat cu un șut de la distanță al lui Albu, care s-a dus mult peste poarta lui Târnovanu.

Repriza a doua a meciului de la Târgu Jiu a început cu cei de la U Craiova 1948 în ofensivă.

După ce Asamoah a șutat pe lângă poarta în minutul 51, Aurelian Chițu a trimis o lovitură de cap în minutul 56, respinsă cu greu de Târnovanu în lateral.

În minutul 60, cei de la FCSB au reușit golul de 3-0. Malcom Edjouma a înscris din interiorul careului de șase metri, din pasa lui Cordea.

În minutul 73, Chițu a obținut o lovitură de la 11 metri, care a fost transformată de Sidibe în minutul 75.

Asamoah l-a mai încercat o dată pe Târnovanu în minutul 87. Portarul FCSB-ului nu a avut emoții în a reține șutul de la distanță.

Astfel, în urma rezultatului înregistrat la Târgu Jiu, cei de la FCSB se află pe primul loc în clasament, după doar un joc, în timp ce oltenii ocupă poziția a 15-a în Liga 1.

VIDEO Rezumat U Craiova 1948 - FCSB 1-3

Știrea inițială

U Craiova 1948 - FCSB | LIVE VIDEO, DGS 1. Confruntări directe și statistici

Cele două formații s-au întâlnit de 4 ori în Liga 1, de la revenirea oltenilor în primul eșalon. Gruparea din Bănie nu a reușit să se impună vreodată în fața bucureștenilor. FCSB a câștigat ambele meciuri din deplasare, în timp ce jocurile disputate în Capitală s-au încheiat la egalitate.

Antrenorul interimar al celor de la U Craiova 1948, Florin Drăgan, are 4 meciuri în SuperLigă, o remiză și 3 înfrângeri.

Cel mai bun marcator din sezonul trecut al celor de la Craiova a fost Aurelian Chițu, cu 10 goluri, în timp ce Compagno, care nu va juca în această seară, a fost golgheterul FCSB-ului cu 20 de reușite în total, 15 înscrise pentru gruparea roș-albastră și 5 pentru U 1948.

Partida se va disputa la Târgu Jiu.

U Craiova 1948 - FCSB | LIVE VIDEO, 21:30, DGS 1. Elias Charalambous: ”Compagno nu va juca”

"Jucătorii sunt pregătiți. Nu pot să vă spun primul 11, dar fotbaliștii noi sunt importanți pentru noi. Ngezana are nevoie de puțin timp, pentru că vine după o perioadă în care nu a jucat, astfel că nu va evolua în meciul de mâine. Ușor, ușor va fi de nivelul echipei.

Compagno este foarte important pentru noi. A făcut un sezon foarte bun, a marcat multe goluri, dar nu va juca mâine. O echipă nu stă într-un singur jucător și sunt sigur că cine îi va lua locul, o va face foarte bine. Astea sunt regulile, asta-i fotbalul și trebuie să mergem mai departe, a spus Charalambous, la conferința de presă premergătoare meciului.

U Craiova 1948 - FCSB | LIVE VIDEO, 21:30, DGS 1. Florin Drăgan: ”Vom face tot ce ne stă în putință”

Începem un nou sezon cu o partidă extrem de dificilă, cu poate cea mai bună echipă din România în acest moment.

Îi respectăm, dar în același timp noi la Craiova formăm un grup serios, o echipă competitivă. Suntem determinați, motivați, vom juca la Târgu-Jiu, a doua noastră casă, cu un stadion plin.

Noi suntem Craiova, cu siguranță că vom face tot ceea ce ne stă în putință să câștigăm cele 3 puncte și, totodată, să facem suporterii fericiți.

Oamenii la Târgu-Jiu ne iubesc și am avut rezultate foarte bune acolo. Important e ca la ora jocului să fim sănătoși.

Clasarea în play-off este obiectivul nostru. Acesta a fost obiectivul și anul trecut, când am fost foarte aproape. Sper să reușim anul acesta.

Echipele care se bat la titlu sunt cam aceleași an de an: FCSB, CFR Cluj, Craiova (n.r. Universitatea Craiova), probabil Rapid”, a spus Florin Drăgan, la conferința de presă.