mirel radoi craiova cfr cluj (11)
Foto Cum a fost surprins Mirel Rădoi la meciul cu CFR Cluj, după ce i-a spus ”NU” Universității Craiova
radoi
Lovitură în Bănie: Mirel Rădoi a spus "nu"! Cine e noul antrenor favorit să preia Universitatea Craiova
hagi
”I-am mâncat pe toți, i-am bătut, i-am nimicit!”. Mesajul lui Gică Hagi, înainte de duelul cu FCSB
Etapa 6 Superliga: Rezumatele Etapei
Play-off / Play-out
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Sb 05.11.2022 21:00

Universitatea Craiova - 'U' Cluj 1-0. Trupa lui Rădoi leagă patru victorii în Liga 1

05.11.2022, 22:58

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Universitatea Craiova a câștigat duelul cu U Cluj, scor 1-0, în etapa a 17-a din Liga 1.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova trece pe locul trei în clasament, în fața celor de la CFR Cluj. Oltenii au 30 de puncte și sunt la două lungimi în fața formației din Gruia. De cealaltă parte, U Cluj este pe poziția a 12-a, cu doar 17 puncte.

Universitatea Craiova - 'U' Cluj 1-0. Crețu le-a adus trei puncte oltenilor

Prima ocazie mare a partidei a venit abia în minutul 19, când Baiaram a șutat la poarta lui Plamen Iliev, însă portarul ardelenilor a reușit să rețină.

Vătăjelu a șutat cu stângul din careu în minutul 21, însă pe lângă poarta celor de la Universitatea Cluj.

Oltenii au primit penalty în minutul 25, după ce Briceag l-a faultat în careu pe Baiaram, însă Bogdan Mitrea nu a reușit să îl învingă pe Iliev de la punctul cu var.

Câteva minute mai târziu, oltenii au ratat două ocazii imense. Mai întâi Rivaldinho a șutat în blocajul lui Iliev. Balonul a fost respins din nou la picioarele brazilianului care, dintr-o poziție ideală, nu a reușit să marcheze.

La faza următoare, Filip a fost aproape să îl învingă pe Lazar, după o eroare în defensiva oltenilor.

Oltenii au deschis scorul în repriza secundă, în minutul 60, când Crețu s-a înălțat la centrarea lui Bancu și a trimis cu capul în poarta lui Iliev.

Markovic putea dubla avantajul oltenilor în minutul 78, când a șutat puțin pe lângă poartă din interiorul careului. Pe final, ardelenii au rămas în zece jucători, după ce Chipciu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - U Cluj 1-0

Universitatea Craiova - 'U' Cluj 1-0

Confruntarea dintre cele două formații va conta pentru etapa cu numărul 17 a Ligii 1, ediția 2022/2023.

În ultima rundă, oltenii au bifat o victorie importantă, 1-0, la Sepsi, datorită unui gol frumos marcat de Bogdan Vătăjelu.

De cealaltă parte, ardelenii au înregistrat și ei un succes de prestigiu, 2-1, pe teren propriu, contra celor de la FCSB.

În tur, U Cluj și Universitatea Craiova au remizat, 1-1. Golurile partidei au fost marcate de Ioan Filip, respectiv Paul Papp.

VIDEO REZUMAT U Cluj - Universitatea Craiova 1-1, meci jucat în turul sezonului 2022/2023

Clasament Liga 1

• 90+5 final
    Final meci
  • 90+4 cgr
    Cartonaş galben-roşu Universitatea Cluj

Chipciu este eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Ocazie Universitatea Cluj

Thiam șutează de la distanță, dar balonul trece peste poartă.

Ocazie Universitatea Craiova

Crețu îi pasează în careu lui Markovic care preia și șutează cu stângul puțin pe lângă poartă.