FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (8.03.2024)
Exclusiv Numele-surpriză ales de Petrolul Ploiești pentru funcția de antrenor, după demiterea lui Florin Pîrvu
andrei prepelita
Andrei Prepeliță, supărat pe jucătorii săi după victoria cu Corvinul Hunedoara: ”Probabil sunt apăsați de obiectiv”
ilie
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
UTA Arad UTA Arad
0 - 1
Argeș Argeș
Sb 27.11.2021 17:30

UTA Arad - FC Argeș 0-1. Victorie mare pentru trupa lui Prepeliță, după ce arădenii au dominat partida

27.11.2021, 19:30

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Meciul UTA Arad - FC Argeș, din etapa a 17-a din Liga 1, s-a încheiat cu victoria argeșenilor, scor 1-0, după ce arădenii au dominat întreaga partidă.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut arădenilor, în minutul 12. Ubbink a driblat frumos în afara careului și a șutat, dar Greab a reușit să prindă balonul.

În minutul 20, arădenii au fost aproape să deschidă scorul, după o acțiune superbă la poarta lui Greab. Dangubic a urmărit un balon în interiorul careului, a scos în spate pentru șutul lui Ubbink. Greab a intervenit, dar a scăpat balonul la care Miculescu nu a reușit să ajungă la timp și nu a putut să trimită în poarta goală.

Vukcevic a avut o ocazie foarte bună în minutul 34, dar tentativa sa a fost blocată de Latovlevici.

În minutul 58, Miculescu l-a driblat pe Greab și a încercat să trimită la poartă, dar execuția sa a lăsat de dorit.

Arădenii au avut o șansă imensă de gol în minutul 64. Dangubic a șutat din exteriorul careului, dar balonul a lovit bara din stânga lui Greab. Mingea a ajuns la Hora care a trimis mult peste poartă. Câteva minute mai târziu, același Dangubic zguduie din nou bara argeșenilor.

Golul elevilor lui Andrei Prepeliță a venit în minutul 80, atunci când Iasmin Latovlevici a executat o lovitură de la colțul terenului, iar Joao Miguel a reluat perfect cu capul.

VIDEO Rezumatul partidei UTA Arad - FC Argeș 0-1

UTA Arad - FC Argeș 0-1. Duel pentru play-off la Arad

Echipa lui Laszlo Balint nu a marcat niciun gol în precedentele trei meciuri, în care a obținut doar două puncte. De partea cealaltă, FC Argeș a trecut peste cele două eșecuri, 1-2 cu FCSB și 0-1 cu FC Botoșani, și a învins-o pe Universitatea Craiova.

UTA și FC Argeș s-au întâlnit de patru ori la nivelul primei ligi în ultimele două sezoane, piteștenii câștigând două dueluri, arădenii unul, iar o partidă s-a încheiat la egalitate.

• Miculescu este golgheterul UTA-ei, cu cinci reușite, iar Cristi Tănase este cel mai bun marcator al lui FC Argeș, cu trei goluri.

Gol

Iasmin Latovlevici execută o lovitură de la colțul terenului, iar Joao Miguel reia perfect cu capul.

• 71 s s
    Schimbare Argeș

Pitian este introdus în locul lui Arias.

• 71 s s
    Schimbare UTA Arad

Antal este introdus în locul lui Roger.

• 69 oc oc
    Ocazie UTA Arad

Dangubic șutează din nou din afara careului, șutează, dar balonul lovește bara pentru a doua oară.

• 64 s s

Honciu este introdus în locul lui Șerban.

• 64 s s

Viana este introdus în locul lui Dumitrașcu.

• 64 oc oc

Dangubic șutează din exteriorul careului, dar balonul lovește bara din stânga lui Greab. Mingea ajunge la Hora care trimite mult peste poartă.

• 61 cg cg

Balauru este avertizat.

• 61 s s

Hora este introdus în locul lui Batha.

• 58 oc oc

Miculescu îl driblează pe Greab și încearcă să trimită la poartă, însă execuția lasă de dorit.

• 34 oc oc

După o fază frumoasă construită de arădeni, Vukcevic șutează foarte bine, dar tentativa sa este blocată de Latovlevici.

• 24 cg cg

Iasmin Latovlevici este sancționat pentru proteste.

• 23 cg cg

Miculescu este sancționat după ce un fault comis asupra lui Latovlevici.

• 20 oc oc

Arădenii sunt aproape să înscrie, după o acțiune superbă la poarta lui Greab. Dangubic urmărește un balon în interiorul careului, scoate în spate pentru șutul lui Ubbink. Greab reușește să intervină, dar scapă balonul, iar Miculescu întârzie la minge și nu reușește să trimită în poarta goală.

• 12 oc oc

Ubbink driblează în afara careului și șutează, dar Greab reușește să prindă balonul.