marius maldarasanu
Marius Măldărășanu a răbufnit: ”Nu trebuie să batem mereu cu 2 sau 3-0, nu suntem Manchester City”
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Video Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii câștigă categoric și urcă pe primul loc în play-out
gigi becali
Gigi Becali a trasat obiectivul FCSB-ului după ce va deveni campioană. ”Respect dorința suporterilor”

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Partida dintre UTA Arad și FC Hermannstadt din etapa cu numărul 11 din Liga 1 s-a încheiat cu victoria formației antrenate de Marius Măldărășanu, scor 2-1.

În clasamentul din Liga 1, Hermannstadt ocupă locul doi, cu 22 de puncte, la două lungimi în spatele liderului Farul. De cealaltă parte, UTA Arad se află pe locul șase, cu 15 puncte.

Prima ocazie importantă le-a aparținut sibienilor în minutul 4. Opruț a șutat puternic, însă mingea a trecut peste poartă arădenilor.

UTA Arad a replicat prin ocazia lui Batha din minutul 8. Acesta a șutat pe jos de la distanță, însă Muțiu a reușit să rețină balonul.

Oroian a avut o acțiune superbă în careul arădenilor în minutul 14, însă a șutat peste poartă.

Sebastian Colțescu a dictat lovitură de la 11 metri în minutul 25, după o intervenție a lui Răuță asupra lui Albert Stahl. Postolachi a fost cel care l-a învins pe Muțiu de la punctul cu var.

Câteva minute mai târziu, sibienii au restabilit egalitatea. Baba Alhassan a înscris în poarta lui Iacob după o fază frumoasă construită de ofensiva lui Hermannstadt.

Pe finalul primei reprize, Opruț putea face 2-1 pentru Hermannstadt, dar șutul său a trecut peste poarta celor de la UTA Arad.

După pauză, Butean a avut un șut periculos de la distanță în minutul 55, însă nu a nimerit spațiul porții.

Sibienii au construit o fază periculoasă în minutul 65 la poarta lui Iacob, însă Alhassan nu a reușit să finalizeze faza cu gol.

Totuși, la ultima fază a meciului, la un contraatac superb al sibienilor, Baba Alhassan a reușit să marcheze și să aducă victoria trupei antrenate de Marius Măldărășanu.

VIDEO Rezumatul partidei UTA Arad - FC Hermannstadt 1-2

UTA Arad are un moral bun înaintea partidei de pe teren propriu cu Hermannstadt. Elevii lui Ilie Poenaru sunt neînvinși de patru etape în Liga 1. Trei remize și o victorie reprezintă bilanțul arădenilor în ultimele partide disputate.

De partea cealaltă, cei de la Hermannstadt sunt și mai relaxați înaintea duelului. Elevii lui Marius Măldărășanu sunt neînvinși în Liga 1. Cinci victorii și patru remize a adunat Hermannstadt de la începutul sezonului și până acum.

De trei ori s-au întâlnit UTA și Hermannstadt până acum în Liga 1, iar sibienii nu au pierdut nicio confruntare. Scorul a fost egal de două ori, 1-1, în timp ce o dată s-au impus sibienii, la limită, scor 1-0.

Înaintea meciului din etapa a 11-a a Ligii 1 situația în clasament stă în felul următor: UTA Arad se află pe locul șase, cu 15 puncte din 10 jocuri, în timp ce Hermannstadt se află pe poziția a treia, cu 19 puncte din nouă partide disputate.

Clasament Liga 1

Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport

Ilie Poenaru, despre meciul cu Hermannstadt

Se pare că se simt dezinvolt și mult mai bine în deplasare și asta le-am spus și jucătorilor mei. Pe de altă parte, în fiecare etapă sunt adversari și adversari, se pot întâmpla lucruri. Putem să vorbim despre Hermannstadt și îi respectăm pentru tot ceea ce fac, dar este mai important ceea ce facem noi și cum ne prezentăm noi.

Dacă legăm aceste meciuri bune și avem continuitate, și altor echipe, inclusiv celor de șa Hermannstadt, le va fi greu cu noi. Într-adevăr, echipa din Sibiu are particularitățile ei, e una dintre cele mai omogene din campionat, care în acest moment nu are nici presiune și pe acest fond a legat și rezultatele bune.

E clar că au prins încredere, sunt dezinvolți, au și plăcere, traversează un moment foarte bun și de asta trebuie să fim foarte atenți. Nici nu știu ce era mai bine, să-i prindem când aveau și acele probleme financiare sa acum, câned s-au mai rezolvat, căci comportamentul lor a fost și e același.

Asta denotă că sunt o echipă echilibrată, sunt o echipă care se gândește strict la fotbal și că nu îi afectează problemele financiare. Sunt pe un loc fruntaș în campionat și trebuie să respectăm acest parcurs al lor. Rezultatele și le-au câștigat pe teren, prin muncă, prin tot ceea ce au făcut ei și trebuie respectați pentru asta.

Cu siguranță, Hermannstadt nu trebuie privită ca o echipă nou promovată, ci ca una de play-off, căci asta sunt acum după ceea ce au demonstrat în acest sezon”, a spus Ilie Poenaru, în cadrul unei conferințe de presă.

Marius Măldărășanu, despre meciul cu UTA Arad

Suntem bine, orice meci este important. Jucăm cu UTA, o echipă foarte bună, o echipă care are moral bun după victoria din deplasare. Necâștigând de foarte multă vreme afară și reușind etapa trecută, UTA are un plus de moral.

Și-au arătat dorința de a prinde play-off-ul anul acesta, acesta este obiectivul lor, dar nu numai al lor, sunt multe echipe acolo. Iar noi, până acum, cred că am făcut o figură foarte frumoasă împotriva tuturor echipelor care anul trecut au fost în play-off sau echipelor care anul trecut s-au bătut la titlu.

UTA a făcut, într-adevăr, ceva achiziții și are jucători cu calitate. Dacă te retragi, și nu-mi doresc asta, UTA îți va pune probleme și datorită presiunii publicului. Cunosc atuul lor, suporterii, care fac o atmosferă foarte frumoasă, însă sunt sigur că și noi ne vom ridica la nivelul așteptărilor.

Nu avem probleme de lot, toată lumea este aptă, va trebui să lăsăm niște jucători în afara lotului, asta este situația”, a spus Marius Măldărășanu, despre meciul cu UTA Arad.

UTA UTA
  • 90+7 final
    Final meci
  • 90+5 g
    Gol Hermannstadt

Baba Alhassan marchează în prelungiri și le aduce victoria sibienilor.