Duckadam
Exclusiv Helmut Duckadam s-a convins: capitolul la care a excelat FCSB, noua campioană a României
sepsi
Video Sepsi a acuzat arbitrajul din partida cu CFR, după ce a avut doi eliminați: ”Ne-am obișnuit, așa e la noi!”
Vi 26.08.2022 21:30

UTA Arad - U Craiova 1948 2-1. Spectacol total, cu două reprize complet diferite, ocazii imense și final "incendiar"

26.08.2022, 23:05

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Spectacol total la Arad, acolo unde UTA a "smuls" trei puncte cu U Craiova 1948, în etapa a șaptea. Finalul a fost incendiar.

UTA a controlat prima repriză și a avut mai multe ocazii. După lovitura de cap a lui Postolachi, din minutul 4, care nu a nimerit poarta, a urmat golul lui Otele, din minutul 9.

Oltenii au fost aproape de autogol, când Popa a reținut pe linia porții o minge care a sărit din colegul său, Radu Negru. Craiova a avut o singură ocazie în prima parte, când Marquet a tras pe lângă poartă.

În ultimul minut din prima repriză, UTA a făcut 2-0, prin Postolachi, însă partea secundă a arătat complet diferit. Marius Croitoru și-a aruncat oamenii în atac, iar Gabi Iancu a ratat două ocazii mari în câteva minute.

UTA Arad - U Craiova 1948 2-1. Oltenii au cerut un penalty în prelungiri

Arădenii au dat replica prin șutul lui Cascini, dar portarul a fost pe fază. După o oră de joc, eforturile ofensive ale Craiovei au dat roade, iar Gabi Iancu a redus diferența.

A urmat acțiunea personală a lui Asamoah, finalizată cu un șut pe lângă țintă. Iancu a mai avut o oportunitate pe final, dar nu a nimerit poarta.

În prelungiri, Compagno a avut o ocazie mare, dar Balauru a respins din vinclu. La faza următoare, oltenii au cerut penalty, dar arbitrul a dat fault în atac, iar UTA Arad - U Craiova 1948 s-a terminat 2-1.

VIDEO cu rezumatul meciului UTA Arad - U Craiova 1948 2-1:

UTA Arad și U Craiova joacă vineri, de la ora 21:30, în direct la Digi Sport 1, în etapa cu numărul șapte din Liga 1.

UTA Arad - U Craiova 1948, LIVE VIDEO, 21:30, Digi Sport 1. Ambele formații vin după un eșec în Liga 1

Arădenii nu au parte de debutul de sezon pe care l-ar fi așteptat, iar trupa lui Ilie Poenaru a înregistrat două victorii, un egal și două eșecuri. În acest moment, UTA Arad este pe locul 12 în Liga 1 și are șapte puncte acumulate. În runda precedentă, "Bătrâna Doamnă" a cedat pe terenul Rapidului, scor 0-1.

De cealaltă parte, U Craiova 1948 a pierdut și ea în ultima rundă, 0-1 cu Petrolul Ploiești, iar elevii lui Marius Croitoru sunt pe poziția a 10-a în Liga 1, cu șapte puncte acumulate. Oltenii au două victorii, două egaluri și două înfrângeri în actualul sezon, însă patronul Adrian Mititelu a transmis că nu are de gând să ia nicio măsură și îi dă credit total actualului antrenor.

Anul trecut, UTA și U Craiova 1948 s-au întâlnit de trei ori, iar cele două formații și-au împărțit rezultatele. A fost 1-0 pentru UTA, la Arad, 1-1 în Bănie (ambele meciuri au fost disputate în sezonul regulat) și 1-0 pentru olteni în meciul disputat în play-out.

Cum arată clasamentul din Liga 1

clasament liga 1
Clasament Liga 1 / Foto: Flashscore
UTA UTA
  • 90+5 fr2

UTA Arad - U Craiova 1948 se termină 2-1.

• 90+3 fm
    Fază meci FCU 1948 Craiova

După o aruncare de la margine, Compagno cere penalty, dar arbitrul acordă fault în atac.

• 90+2 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

După o centrare în careu a portarului, Compagno reia cu capul, dar portarul Balauru are o paradă superbă și respinge din vinclu.