Exclusiv Helmut Duckadam s-a convins: capitolul la care a excelat FCSB, noua campioană a României
Video După chinul cu ”gladiatorii” de la Sepsi, Mario Camora a făcut anunțul despre Dan Petrescu
UTA UTA
1 - 0
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Sb 24.02.2024 14:00

UTA - Petrolul 1-0. Arădenii câștigă la limită și cele două echipe fac "rocadă" în clasament

24.02.2024, 15:55

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

UTA a învins-o pe Petrolul, scor 1-0, într-un meci disputat în etapa cu numărul 27 a SuperLigii României.

Prima ocazie importantă a venit în minutul 17, în urma unui șut expediat de la distanță de Berisha, care nu a prins însă cadrul porții.

UTA - Petrolul 1-0

Arădenii au replicat în minutul 43, tot printr-un șut de la distanță, din partea lui Omondi, apărat de Zima în doi timpi.

Tabela a fost modificată chiar înainte de pauză. În primul minut al prelungirilor, Zima a respins greșit o lovitură liberă, iar Freitas a îndeplinit o formalitate.

Ploieștenii au încercat să egaleze în repriza a doua, însă Iacob s-a opus atât la ocazia lui Irobiso, cât și la cea a lui Bratu.

În urma acestui rezultat, arădenii i-au depășit în campionat pe ploieșteni. UTA a urcat pe 7, cu 37 de puncte, în timp ce Petrolul este un loc mai jos, la două lungimi în spate.

VIDEO cu rezumatul meciului UTA - Petrolul 1-0:

Înaintea acestei partide, Petrolul ocupă locul 7 în clasament și are 36 de puncte acumulate în 26 de meciuri. De cealaltă parte, UTA se situează pe poziția cu număul 9 și are 34 de puncte.

• În meciul tur, Petrolul și UTA au remizat, scor 0-0

Petrolul a obținut două victorii, două remize și un eșec în meciurile jucate în 2024. La rândul său, UTA are trei victorii, un egal și un eșec de la începutul anului.

Ocazie Petrolul Ploiesti

Berisha reia din voleu, dar nici de această dată nu găsește drumul spre gol.

• 70 oc

Bratu îl pune la încercare pe Iacob cu un șut de la mare distanță, dar căpitanul arădenilor respinge în corner.

• 62 s

Irobiso intră în locul lui Hanca.

• 62 oc

Irobiso trimite o lovitură de cap în urma unui corner, însă Iacob reține fără probleme.