Vali Lazăr a jucat la clubul în care jucătorii aveau și doi ani de restanțe salariale: ”Eram cel mai bine cu șapte luni”
articol scris de Digi Sport12.07.2021, 14:57
Valentin Lazăr a fost fotbalist la Sportul Studențesc până în 2013, când clubul ajunsese într-o situație critică.
![Valentin Lazăr, în tricoul Sportului Studențesc / Foto: Sport Pictures](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMDcl/MkYxMSUyRjEzNTMxMTRfMTM1MzExNF9s/YXphci1zcG9ydHVsLnBuZyZ3PTEwNjAm/aD02MzYmaGFzaD01YjQwNDhlNWRjYWU3NmIzNjVlY2RjMTJjNTk2YmVmYw==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Mijlocașul care a revenit în această vară în fotbalul românesc, în Liga 2, la Concordia Chiajna, a recunoscut că în 2011 a semnat aproape cu ”ochii închiși” cu Sportul, club care atunci era în prima ligă, însă ulterior s-a confruntat cu restanțe salariale mari.
Sportul Studențesc, clubul în care jucătorii aveau și 24 de luni de restanțe salariale
” Scârțâia din toate balamalele atunci, dar eu nu am știut. Era Liga 1. Nea Vasile mi-a zis să semnez acolo, am semnat, am citit eu în limba mea. Nu am știut eu ce clauze mi-a pus acolo. Am jucat bine, am dat goluri, pase de gol. Echipa a retrogradat, iar în anul ăla toată lumea avea restanțe financiare. Eu, care eram mai nou, aveam doar cinci luni.
Mi-am băgat memoriu. Nu am apucat să judec că m-a luat de acasă. Mi-a zis că-mi dă toți banii. M-am și speriat puțin, îți dai seama, erau banii pe șase luni. Mi-a dat niște foi, am semnat pe acolo, mi-a dat banii. Eu semnasem că renunț la drepturi, eram dator vândut. După, un an n-am mai luat nimic”, a recunoscut Valentin Lazăr, la AS.ro.
La începutul sezonului 2012 - 2013, Valentin Lazăr ajunsese la zero cu restanțele salariale, însă până în iarnă nu a mai primit niciun ban. Totuși, mijlocașul de bandă era unul dintre ”norocoși”, Valentin Lazăr dezvăluind că existau în lot jucători care aveau restanțe salariale chiar și de 24 de ani.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
”Am început Liga 2, am fost pe primul loc, apoi s-a terminat. Eu aveam iar șase luni, dar erau jucători cu 24 de luni, cu 14, cu 17 luni. Eu eram cel mai bine cu șapte luni luni”, a transmis Valentin Lazăr.
Valentin Lazăr a plecat de la Sportul la Dinamo
În 2013, după doi ani la Sportul, câte un sezon în Liga 1 și Liga 2, Valentin Lazăr a ajuns la Dinamo, după șase luni în care doar se antrenase, din cauza situației din Regie.
”Mi-am luat chirie atunci. I-am zis soției să se ducă ea șase luni la muncă, pentru a plăti chiria, iar eu să mă antrenez, să o duc și să o aduc de la muncă. Așa am făcut. Bani nu mai aveam de unde să luăm împrumut. Am luat și o mașină, ratele mi le plătea un prieten. După trei luni, m-au sunat cei de la Dinamo.
Mai aveam oferte de la Petrolul, de la Brașov, dar am ales Dinamo. M-am dus la Dinamo pentru că era singura echipă care-mi dădea cazare și mâncare. Cei de la Dinamo mi-au plătit și banii pierduți la Sportul”, a declarat Valentin Lazăr.
Etichete: sportul studentesc , vasile șiman , valentin lazar
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aVEE0/ZEhKaGJuTmpiMlJsY2k1eVkzTXQlMkZj/bVJ6TG5KdkpUSkdjM1J2Y21GblpTVXlS/akl3TWpRbCUyRk1rWXdOeVV5UmpJMkpU/SkdNakF6TXpRM01WOHlNRE16JTJGTkRj/eFgxWnBkbWxoYmkxS1pXNXVZUzFYYVd4/emIyNHQlMkZjMmt0Uld4dmJpMU5kWE5y/TG1wd1p5WjNQVFU1TUNabyUyRlBUTXpN/Q1pvWVhOb1BUZ3hNRFE1WkRreU5tUTFa/amd5T0RrME1EYzNObUZqWTJZd09UUmpP/VGhsLnRodW1iLmpwZyZ3PTM4MCZoPTIy/OCZoYXNoPTg4ZTVjYzliYmNhN2U2OTdkM2Q0OTU2ODNlZDFmYTI4.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...