Exclusiv Marius Șumudică, consternat de ce s-a întâmplat cu Rapid în play-off: ”Este inexplicabil”
ilie-dumitrescu
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu găsește explicații: "Este greu de imaginat! Este ireal"
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
”60 de milioane de căutări. E un brand în toată lumea”. Clubul din SuperLiga care a dat lovitura
Fotbal Club

VIDEO Braşov-Rapid 2-0. Giuleştenii, fără victorie sub Tâmpa de 8 ani!

04.05.2013, 09:45

Rapidiștii și-au pus mari speranțe în meciul de la Brașov, dar elevii lui Marian Rada au fost nevoiți să se întoarcă fără niciun punct la București și au ratat prima promisă de Virgil Dumitru.

brasov
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Încă din primele minute, formația gazdă s-a arătat mult mai periculoasă. Mateiu a anunțat golul printr-un șut expediat chiar în minutul 2, pentru ca în minutul 8 să cadă și primulgol al meciului. Autor avea să fie Mugurel Buga, ex-rapidistul reușind să treacă lejer de Oros și apoi să-l învingă pe Pecanha.

CLICK AICI PENTRU FAZELE VIDEO

După ce au deschis scorul, tot “stegarii” au rămas în ofensivă. Pe rând,  Mateiu, Buga, Dias și Cristi Ionescu au mai trecut pe lângă majorarea scorului, în timp ce prima fază mai acătării a feroviarilor avea să vină de abia în minutul 39, când Mutu l-a blocat în ultimul moment pe Herea.

Rapid a mai echilibrat balanța în repriza secundă, mai exact după ce pe teren și-a făcut apariția Daniel Pancu. Introdus în minutul 53, veteranul giuleștenilor a intrat bine în meci și ar fi putut egala în două rânduri, ambele dăți prin șuturi la distanță la care s-a remarcat Mutu. Când se părea că oaspeții forțează egalarea, Batin, care a intrat în locul lui Buga, a dat un prim avertisment în minutul 87, pentru ca în prelungiri să stabilească scorul final printr-o fază adevărată de atacant.

Brașovul a câștigat meritat cu 2-0, în timp ce Rapid n-a mai cunoscut gustul unei victorii la Brașov de 8 ani!

LIVE TEXT

Min - 90+4: Fluier final, gazdele înving cu 2-0

Min 90+1 GOOOL BRAȘOV: Batin scapă singur cu Pecanha, îl driblează prin dreapta și înscrie, în timp ce Mardare nu mai poate ajunge balonul

Min - 87: Încă o ocazie mare pentru gazde, prin același Batin, care n-a prins poarta după o acțiune personală reușită

Min - 84: Batin intră în careu și șutează, Pecanha se remarcă din nou

Min - 73: Pancu trimite puternic din lovitură liberă, dar Mutu reușește să respingă

Min - 67: Batin intră în locul lui Mugurel Buga

Min - 66    : Mardare este avertizat după un fault asuptra lui Georgian Păun

Min - 59: Pancu șutează la poartă de la 35 de metri, Mutu respinge

Min - 57: Georgian Păun intră în locul lui Viveiros

Min - 53: Pancu este introdus în locul lui Ioniță I

Min - 51: Madeira este schimbat cu Moraru, după ce primul s-a prăbușit pe gazon fără contact cu vreun adversar. Madeira este dus cu ambulanța direct la spital

Min - 49: Viveiros cade după un contact în careu cu Voicu, gazdele cer penalty, dar jocul continuă

Min - 47: Mihai Roman nu mai poate continua meciul și îi lasă locul lui Ioniță II

Min - 46: A început repriza secundă

Min - 45+2: Pauză la Brașov, gazdele conduc cu 1-0

Min - 45+2: Buga scapă pe stânga, trimite pe colțul scurt, dar Pecanha reține

Min - 45: Tătar trimite peste poartă

Min - 41    : Roman este și el avertizat

Min - 40    : Galben pentru Cristi Ionescu

Min - 36: Torpila lui Velayos trece la jumătate de metru de colțul lung al porții Rapidului

Min - 23: Cristi Ionescu șutează foarte puternic pe lângă poartă. Meciul curge doar spre poarta Rapidului.

Min - 13: Încă o ocazie mare pentru gazde! Buga rămâne singur la 8 metri, șutează tare, însă Pecanha respinge în corner!

Min - 10: un nou șut al lui Matieu este respins în corner de Pecanha

Min - 7 GOOOL BRAȘOV: Tătar l-a deschis în adâncime pe Buga, iar acesta a pătruns și a înscris la colțul scurt!

Min - 2: Șut puternic al lui Mateiu, dar mingea nu se duce pe poartă

Min - 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START

FC Braşov: Mutu - Velayos, Oltean, Machado, Cr. Ionescu cpt. - Bruno Madeira, Mateiu - Nuno Viveiros, Tătar, Dias - Buga
Rezerve: Marinescu, Moraru, R. Barbu, G. Păun, I. Popa, Danquah, Batin

Antrenor: Adrian Szabo

Rapid: Pecanha - Voicu, Oros, Mardare, Nicolae Vasile - Grigore cpt., E. Dică - M. Roman, Herea, Grigorie - Ioniţă I
Rezerve: Drăghia, Ciolacu, Pancu, Al. Coman, Al. Ioniță II, M. Stoica, Căt. Păun

Antrenor: Marian Rada

Etichete: liga 1 , stegari , fc brașov , marian rada , clasament , live text , rapid bucuresti , adrian szabo

Cum a ajuns o melodie care a terminat pe ultimul loc la Eurovision să răstoarne cea mai veche dictatură fascistă din Europa

Acum 50 de ani, o serie uimitoare de evenimente declanșate de o melodie care fusese cântată la...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

Federico Piovaccari îi avertizează pe jucătorii FCSB-ului: ”Traseul e mai dificil acum!”
FOTBAL:STEAUA BUCURESTI-GAZ METAN MEDIAS, LIGA 1 (15.03.2014)
Foto Diana Șucu, detalii neștiute despre Dan Șucu: ”A slăbit 10 kg. I-a fost greu”
dan-sucu
Barcola a rupt tăcerea! Ce a spus despre faza la care Istvan Kovacs l-a eliminat pe Araujo, în Barcelona - PSG 1-4
Lovitură pentru Rapid! Titularul care s-a accidentat și va lipsi 4 luni: ”N-o să înceapă nici pregătirea”
rapida
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Nelly Furtado, într-o rochie mulată, cu șireturi, la premiera „The Greatest Hits”. „Ești uluitoare”, i-au transmis fanii
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
De unde vine expresia „ce sunt eu, Mafalda"? Personajul a fost considerat Nostradamus feminin
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Ce au scris jurnaliștii germani despre un posibil transfer al lui Rrahmani la Werder! ”Bremen are concurență”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (25.09.2023)

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”