daniel niculae
Daniel Niculae, despre cele trei favorite la câştigarea campionatului: "Sunt echipele cele mai puternice şi mai stabile!"
FOTBAL:CFR CLUJ-SLAVIA PRAGA, LIGA CAMPIONILOR (20.8.2019)
Ce scrie presa din Cehia după CFR Cluj - Slavia Praga 0-1. Nicolae Stanciu, ridicat în slăvi
FOTBAL:CONFERINTA DE PRESA FCSB, PREZENTARE BOGDAN VINTILA (23.08.2019)
Gigi Becali anunță noul obiectiv al FCSB-ului, după dezastrul de la Mediaș
Digi Sport Special
milanov simuleaza

VIDEO FC Vaslui - Gloria Bistrița 1-1. Echipa lui Hizo a egalat abia în prelungiri

11.03.2013, 10:09
  • Liga 1, etapa a 7-a, Digi Sport 1: Dinamo - Hermannstadt (luni, ora 21:00)

• Fotbal, play-off UEFA Champions League, retur: Slavia Praga - CFR Cluj (miercuri, 22:00, Digi Sport 1)

Gloria Bistriţa a fost la un pas de a doua sa victorie în deplasare în acest sezon! Bistriţenii au condus 90 de minute la Vaslui, însă Sânmârtean a reuşit să egaleze în prelungirile partidei, din penalty.

Bistriţa a fost aproape să producă marea surpriză la Vaslui. Ultima clasată din Liga întâi a pierdut printre degete victoria în deplasare. Bistriţenii au început fulminant partida şi după două minute au şi modificat tabela prin Bucur.

Replica vasluienilor a venit repede, însă Caue a ratat incredibil din 6 metri. În minutul 24, trupei lui Hizo i-a fost refuzat un penalty pentru un henţ în careu a lui Ţârcă, apoi Gloria putea să îşi mărească diferenţa, însă Straton a respins cu noroc şutul lui Antonache.

Sânmărtean ratează Steaua

În minutul 66, Sânmărtean a cerut lovitura de la 11 metri, însă centralul Bârsan a lăsat jocul să continue spre exasperarea lui Hizo, care a răbufnit pe bancă câteva minute mai târziu când a venit rândul lui Antal să solicite un penalty. De altfel, Sânmărtean a fost avertizat cu "galben" pentru simulare și va fi suspendat în etapa viitoare, când FC Vaslui dă piept cu liderul Steaua.

Imediat după faza din minutul 73, antrenorul vasluienilor a fost trimis în tribune. În ultimele minute, Buhăescu a trimis în bară, iar în prelungiri Vaslui a primit un penalty după o fază controversata. Sânmârtean a transformat si a stabilit scorul final Vaslui - Bistrița 1-1.

ECHIPELE

FC Vaslui: Straton - Milanov, Varela, Celeban, Charalambous - Caue, Jumisse (Antal '31) - Nedzhipi (Buhăescu '40), N. Stanciu (Popovici '64), Sânmărtean - Temwanjera. Antrenor: Viorel Hizo

Gloria Bistrița: Oghinciuc - Țârcă, Ad. Iordache, Hlinca, Trestelnicu - Enescu (Cubilla '89), Feher - Radu, Antonache (Curtuiuş '53), Chițu - Bucur (Pouyet Mor '70). Antrenor: Nicolae Manea

Cartonaşe galbene: Caue '32, Stanciu '45, Sânmărtean '70 / Feher '78, Oghinciuc '90+2

LIVE TEXT

Min - 90+5. Fluier final!

Min - 90+3. GOOOOOOOL VASLUI! Sânmărtean execută la colț și aduce egalarea pe tabelă

Min - 90+2 Penalty pentru FC Vaslui! Milanov obține o lovitură de la 11 metri foarte ușor! Meci cu mari probleme de arbitraj!

Min - 88. Cubilla intră în locul lui Enescu

Min - 73. Antal cere și el penalty, iar decizia arbitrului, de a lăsa jocul să continue, declanșează furia gazdelor!

Min - 70. Sânmărtean execută bine o lovitură liberă din apropierea careului, dar Oghinciuc respinge în corner

Min - 68. Iese autorul golului, Cătălin Bucur, care este schimbat cu Pouyet. Acesta din urmă, un mijlocaș de 18 ani din Senegal, își face debutul în Liga 1

Min - 66. OI ÎNCĂ UN PENALTY refuzat Vasluiului! Sânmărtean cade în careu, dar arbitrul Bârsan îi acordă cartonaș pentru simulare.

Min - 63. Hizo face o schimbare ciudată: Nicușor Stanciu este înlocuit de Sergiu Popovici, un jucător fără experiență în Liga 1

Min - 56. Curtuiuș trece pe lângă gol la o fază ce nu anunța nimic! Intervenție excelentă a lui Straton

Min - 53. Nicușor Stanciu șutează din afara careului, dar Oghinciuc reține

Min - 52. Curtuiuș intră în locul lui Antonache, accidentat

Min - 46. S-a reluat partida

Min - 45+2. Pauză

Min - 43. Buhăescu mai irosește o ocazie mare de gol, cu un șut peste din marginea careului mic. Cu siguranță va fi gălăgie multă în vestiarul Vasluiului la pauză

Min - 41. Oghinciuc reține fără probleme lovitura de cap a lui Buhăescu, trimisă pe centrul porții

Min - 40. Hizo mai face o schimbare, forțat de accidentarea lui Nedzhipi: a intrat pe teren Vasile Buhăescu. Din tribune i se cere antrenorului demisia!

Min - 30. Antal îl schimbă pe Jumisse. Hizo mută rapid

Min - 29. Antonache trage din marginea careului, dar Straton respinge in-extremis și evită golul!

Min - 25. Contraatac excelent al Gloriei Bistrița, dar Radu se pierde cu firea în fața porții, șutând dezamăgitor, pe lângă

Min - 24. PENALTY REFUZAT lui FC Vaslui, după un henț comis în careu de Țârcă

Min - 18. Același Sânmărtean trage puternic, dar Oghinciuc reține

Min - 16. Sânmărtean trimite peste poartă, cu un șut din prima, din afara careului

Min - 4. Caue trimite mult peste poartă din șase metri, după o centrare excelentă venită din partea stângă. Ocazie rarisimă a Vasluiului

Min - 2. GOOOOOOOL GLORIA! Bucur deschide scorul surprinzător la Vaslui, cu o lovitură de cap la un corner, după ieșirea neinspirată a lui Straton

Min - 2. Straton reține în doi timpi un șut bun al lui Radu, din lovitură liberă

Min - 1. A început partida

Etichete: cfr cluj , pandurii , fc vaslui , digi sport , niculae , sanmartean , gloria bistrita , sumudica , sburlea , manea , hizo , milanov , costin