Exclusiv Marius Șumudică, consternat de ce s-a întâmplat cu Rapid în play-off: ”Este inexplicabil”
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu găsește explicații: "Este greu de imaginat! Este ireal"
A auzit că-l vrea Gigi Becali la FCSB și i-a dublat salariul. ”Ar fi putut semna oriunde”
Etapa 7 Superliga: Petrolul-Botosani
Play-out

VIDEO Rapid - Dnepr 1-3. Slăbiciuni de început de an

24.01.2013, 18:32

Rapid București a pierdut cu 1-3 primul meci amical din această iarnă, disputat contra ucrainenilor de la Dnepr Dnepropetrovsk. Unicul gol al giuleștenilor a fost marcat de Florin Călin, în minutul 72.

rapid dnipr
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Antrenorul ucrainenilor, Juande Ramos - dublu câștigător al Cupei UEFA, cu FC Sevilla - a aliniat o echipă din care nu au lipsit Konoplyanka sau Kalinic, dar nici portarul Jan Lastuvka, rezerva lui Petr Cech de la echipa națională a Cehiei. Marian Rada a trimis în teren un prim 11 în care a îmbinat experiența cu tinerețea.

Principala urmăritoare a lui Șahtior Donețk din campionatul ucrainean a deschis repede scorul, Mandzyuk punctând cu capul, după un corner de pe dreapta, în minutul al șaptelea. Până în minutul 25, doar esticii au avut ocazii importante de poartă, trecându-și în cont o bară (20). Octavian Abrudan a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize pentru "alb-vișinii", trimițând pe lângă poartă din doar câțiva metri, după o centrare a lui Herea, deviată pe traseu de Pancu (28). Ciolacu a trecut și el pe lângă egalare, dar a fost blocat excelent de Lastuvka (34), iar Herea a trimis alături de poartă, cu câteva minute înainte de pauză.

La nouă minute de la reluare, Zozulya a dublat avantajul, profitând de o deviere nefericită a lui Octavian Abrudan, care l-a lăsat liber în doi metri. Apoi, Kalinic a fost protagonist în două faze spectaculoase - a reluat din foarfecă peste poartă (58), apoi a trimis în vinclu dintr-o lovitură liberă de la margine careului (62).

Matheus a punctat și el, în minutul 70, când portarul Virgil Drăghia - intrat la pauză în locul lui Pecanha - a dat impresia că mingea a trecut prin el, la un șut trimis din apropiere. Două minute mai târziu, Florin Călin - 19 ani, introdus tot pe parcursul reprizei secunde - a dat gol din pasa lui Mihai Roman, la prima apariție în tricoul Rapidului.

Următorul meci amical al Rapidului este cel cu ungurii de la Videoton, programat pe 27 ianuarie.

Echipa de start a giuleștenilor:

Pecanha - Ad. Grigore, Abrudan, Oros, Șt. Mardare - Grigorie, N. Grigore, Al. Coman - Pancu - Herea, Andrei Ciolacu;
Antrenor: Marian Rada.

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90+1: Fluier final

Min. 87: Șansă de gol pentru Rapid! Mihai Roman a tras puternic dintr-o lovitură liberă de la 17 metri, dar mingea a fost deviată și a trecut peste poarta lui Dnepr

Min. 80: Ocazie pentru Dnepr! Portarul Drăghia a scos de pe linie o minge trimisă cu capul de ucraineni, pe direcția lui, în urma unui corner de pe dreapta

Min. 72: GOOOOL Rapid! Florin Călin reduce din diferență pentru formația antrenată de Marian Rada. Mihai Roman a construit bine pe dreapta, a pătruns în careu și a pasat pe jos pentru finalizarea din prima a lui Călin

Min. 70: GOOOOL Dnepr! Matheus duce scorul la 0-3, cu un șut din prima, la colțul scurt, la care portarul Drăghia a greșit grav

Min. 62: Bară pentru Dnepr! Același Kalinic a executat frumos o lovitură liberă de lângă careu, dar mingea a lovit încheietura barelor de la colțul scurt

Min. 58: Reluare spectaculoasă, din foarfecă, a lui Kalinic, dar mingea trece peste poartă

Min. 54: GOOOOL Dnepr! Ucrainenii își dublează avantajul prin Zozulya, care a îndeplinit o simplă formalitate din doi metri, la o minge centrată de pe stânga și deviată de Abrudan, care l-a păcălit, astfel, pe portarul Drăghia

Min. 52: Daniel Pancu a tras direct pe poartă dintr-o lovitură liberă, cu un șut pe jos, dar Lastuvka a prins cu siguranță

Min. 46: Schimbări la Rapid: ies Alexandru Coman, Adrian Grigore și Pecanha, înlocuiți de Mihai Roman, Ionuț Voicu și Drăghia

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+1: Fluier de pauză

Min. 41: O nouă șansă de gol pentru Rapid! Ovidiu Herea a fost și el aproape de gol, cu un șut cu efect, dar a trimis cu puțin pe lângă poarta apărată de Lastuvka

Min. 35:     Primul cartonaș galben al partidei este încasat de Konoplyanka

Min. 34: Ocazie pentru Rapid! Ciolacu a recuperat în careul lui Dnepr și a tras către colțul lung, dar Lastuvka a respins foarte bine, evitând să îi dea mingea în picior lui Ștefan Grigorie, care aștepta foarte bine pe respingere, șângă portarul echipei antrenate de Juande Ramos

Min. 31: Încă o șansă pentru giuleșteni! În prima fază, portarul Lastuvka a ieșit din careu și a respins cu capul. Apoi, Nicolae Grigore a primit în marginea careului, zonă centrală, dar s-a mișcat greu și a fost deposedat de apărătorii grupării ucrainene

Min. 28: Ocazie imensă pentru Rapid! Octavian Abrudan a fost aproape să de agolul egalării, cu o reluare din opt metri, la o centrare a lu iHerea, deviată de Pancu

Min. 26: Pecanha prinde un șut trimis direct pe poartă de Konoplyanka, dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, ușor lateral stânga

Min. 24: Ocazie pentru ucraineni! Jucătorii lui Dnepr au combinat dezinvolt în apropierea careului giuleștean și au centrat la bara a doua, pentru același Konoplyanka, dar acesta a reluat greșit, iar Pecanha a cules mingea trimisă înalt

Min. 20: Bară pentru Dnepr! Konoplyanka a pătruns pe stânga și a tras din unghi închis, pe lângă portarul Pecanha, dar în bară. Mingea a ricoșat înapoi în teren, iar un mijlocaș al lui Dnepr a încercat să reia la poartă, dar a fost blocat de un apărător al românilor

Min. 11: Herea trage cu dreptul, din afara careului, dar portarul Lastuvka reușește să rețină în doi timpi. Goalkeeper-ul ocupantei locului secund din Ucraina a fost aproape de o gafă în fața unui atacant rapidist

Min. 10: Ucrainenii rămân periculoși, giuleștenii ies cu greu din jumătatea proprie

Min. 7. GOOOOOL DNEPR! Mandzyuk deschide scorul după un corner, la care fundașul advers a reluat imparabil cu capul

Min. 3. Ucrainenii au început mai incisiv partida și mențin un pressing avansat, care-i obligă pe fundașii rapidiști să paseze des la Pecanha

Min. 1. A început partida

Etichete: giulesti , sahtior donetk , ucraina , rapid bucuresti , dnepr , debut amicale , dnepr dnepropetrovsk , rapid - dnepr , live rapid - dnepr , video rapid - dnepr , online rapid - dnepr , live text rapid - dnepr , rapid - dnepr 1-3 , rezumat rapid - dnepr 1-3 , video rapid - dnepr 1-3

Un italian și-a adunat toate lozurile necâștigătoare cumpărate de-a lungul vieții și a calculat câți bani a pierdut

Un italian din Brescia, care a colecționat toate lozurile necâștigătoare pe care le-a cumpărat de-a...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12

A încercat să își cunoască preferatul de la Real Madrid, dar forțele de ordine au intervenit imediat. Ce a urmat
Real Madrid CF Vs Sevilla FC in Madrid, Spain - 25 Feb 2024
Ronaldo Nazario a luat o decizie radicală
Ronaldo Nazario De Lima Press Conference - Valladolid
Live Video&Text Petrolul - FC Botoșani 1-1, ACUM, Digi Sport 1. Irobiso a restabilit egalitatea după șapte minute
botosani
Lovitură pentru Rapid! Titularul care s-a accidentat și va lipsi 4 luni: ”N-o să înceapă nici pregătirea”
rapida
Are 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”
Alarmă la națională! Are ruptură musculară și este în pericol să rateze EURO 2024!
Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant
Sofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger
Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă
România, la ani-lumină de un trend global: Londra tocmai a realizat un record la care nici nu putem visa
Una din cele mai frumoase femei din lume ucisă de traficanți. Camerele au surprins momentul
O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat
Neluțu Varga face anunțul mult așteptat: ”Petrescu se va ocupa de mâine ”
Ce au scris jurnaliștii germani despre un posibil transfer al lui Rrahmani la Werder! ”Bremen are concurență”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (25.09.2023)

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”