FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (25.09.2023)
Ce au scris jurnaliștii germani despre un posibil transfer al lui Rrahmani la Werder! ”Bremen are concurență”
Video După ce a învins-o pe ”U” Cluj de două ori în patru zile, Dorinel Munteanu a spus ce discurs a ținut în vestiar
Gigi Becali a dat 600.000€ pe un fotbalist la care nici nu s-a uitat: ”L-am luat în 3 secunde”
Etapa 7 Superliga: FCU 1948 Craiova-Universitatea Cluj
Play-out

VIDEO Rapid - Oțelul 4-0. Cel mai bun meci din pregătiri pentru giuleșteni

10.02.2013, 11:31

Rapid București a câștigat cu scorul de 2-1 duelul românesc de la Marbella Cup, cu Oțelul Galați și a încheiat pe locul al cincilea turneul amical din Spania.

rapid marbella MEDIAFAX
  • Premier League: Aston Villa - Chelsea, sâmbătă, 22:00, DGS 2

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

În prima repriză, terenul a fost înclinat către poarta gălățenilor, care au avut mari probleme cu jocul avântat al Rapidului. Cu toate acestea, prima ocazie i-a aparținut Oțelului, pe un contraatac finalizat de Astafei (7). Rapidiștii au deschis scorul în minutul 14, prin Ștefan Grigorie, care a finalizat cu calm o fază construită pe partea dreaptă și i-a făcut pe Grahovac și pe Murgoci să se lovească cap în cap.

Octavian Abrudan a dublat diferența, peste patru minute, cu o lovitură de cap care l-a învins cu ușurință pe goalkeeper-ul echipei antrenate de Petre Grigoraș. Rapidul a mai ratat o ocazie mare, prin Nicolae Grigore (28), iar Oțelul și-a trecut în cont o bară, pe finalul primei reprize (45).

După pauză, gălățenii au apărut cu un alt 11 pe teren și cu o atitudine mai bună, dar dominarea lor a fost una sterilă. Tudorie a ratat o ocazie importantă în minutul 57, când a trimis în pământ și peste poartă cu o lovitură de cap din centrarea lui Cârjă, apoi jocul a fost fragmentat de o mulțime de alte schimbări.

Contrar cursului jocului, Rapid a dus scorul la 3-0 în minutul 70, prin Ovidiu Herea, la capătul unei faze în care Grigorie a recuperat din piciorului unui adversar, a întors doi fundași în careu și i-a pus mingea pe tavă. Drăghia, intrat pe final, a refuzat golul de onoare al campioanei din 2011, iar tabela a fost închisă de același Herea, care a finalizat cu sânge rece o nouă fază rapidă de atac a alb-vișiniilor.

Cu această victorie, Rapid termină pe locul al cincilea turneul amical Marbella Cup, iar Oțelul pe al șaselea.

ECHIPELE DE START:

Rapid: Pecanha - Voicu, Abrudan, Oros, Vasile - N. Grigore - M. Roman, Grigorie, Herea, Ciolacu - Pancu;
Antrenor: Marian Rada;

Oțelul: Grahovac - Cojoc, Ljubinkovici, Sg. Costin, Murgoci - L. Iorga, Giurgiu, G. Paraschiv - Astafei, Curelea, Stromajer;
Antrenor: Petre Grigoraș.

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90+3: Fluier final

Min. 90+1: GOOOOL Rapid! Ovidiu Herea realizează dubla, ducând scorul la 4-0, cu un șut din apropiere, care a perforat poarta oțelarilor

Min. 87: Ocazie pentru Oțelul! Drăghia a scos foarte bine un șut expediat din afara careului de Cârjă

Min. 79: Schimbare la giuleșteni: iese Pecanha, intră Drăghia

Min. 77: Ovidiu Herea șutează din lovitură liberă, dar trimite cu mult peste poartă

Min. 70: GOOOOL Rapid! Ovidiu Herea duce scorul la 3-0 cu o finalizare cu latul, după ce Grigorie i-a pus mingea pe tavă, în urma unei recuperări în preajma careului gălățean

Min. 65: Încă două modificări la giuleșteni: ies Abrudan și Oros, înlocuiți de Wallace și Dăescu

Min. 63: Schimbare la Rapid: iese Daniel Pancu, înlocuit de Cătălin Păun

Min. 62: Portarul Pecanha prinde de pe capul lui Marquinhos o centrare trimisă de Zaharia

Min. 57: Ocazie pentru Oțelul! Cârjă a centrat de pe dreapta, pentru lovitura de cap a lui Tudorie, care a trimis în pământ și mingea a sărit peste poartă

Min. 54: Schimbare la Rapid: iese Vasile și intră Ștefan Mardare

Min. 46: Rapidiștii fac și ei două schimbări la pauză: ies Roman și Ciolacu, înlocuiți cu Alexandru Coman și Matei

Min. 46: Oțelul schimbă toată echipa la pauză și începe repriza a doua cu: Brăneț - Cârjă, Sîrghi, Sipovic, D. Popescu - Antunes, Benga, Zaharia - Marquinhos, Tudorie, Didi

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Fluier de pauză

Min. 45: Bară pentru Oțelul! Curelea a primit în careul giuleștean și a tras din prima, trimițând o minge liftată pe lângă portarul Pecanha, dar mingea a lovit bara și s-a plimbat prin fața porții, înainte să fie degajată de un apărător rapidist

Min. 38: Ocazie pentru Oțelul! Jaka Stromajer intră în centru de pe stânga și trage către colțul lung, cu efect, dar mingea trece pe lângă

Min. 33: Mihai Roman șutează de la distanță, dar trimite la un metru peste poartă

Min. 32: Curelea primește în careul rapidist, dar nu îi iese preluarea și este deposedat

Min. 28: O nouă șansă de gol pentru giuleșteni! Pancu a centrat de pe dreapta, de această dată, dar Nicolae Grigore a ratat lovitura de cap, trimițând alături de poartă, deși îi luase fața unui adversar

Min. 27: Ocazie pentru Rapid! Giuleștenii au ajuns repede în preajma careului oțelar, Grigorie a centrat din dreapta, iar Cojoc a fost la un pas să trimită în proprie poartă, după ce și-a devansat un advesar în săritură și a încercat să respingă cu capul, dar mingea a ieșit în corner

Min. 18: GOOOOL Rapid! Octavian Abrudan dublează avantajul bucureștenilor cu o lovitură de cap, în urma unui corner de pe dreapta, cu aportul portarului Grahovac, care a scăpat mingea printre mâini

Min. 17: Șut din afara careului trimis de Voicu, dar mingea este deviată în corner

Min. 15: Gabriel Paraschiv trimite în bară, dar este semnalizat în offside

Min. 14: GOOOOL Rapid! Ștefan Grigorie deschide scorul în amicalul din cadrul turneului Marbella Cup. Mijlocașul a primit în interiorul careului, a driblat din preluare doi adversari și a finalizat cu un șut liftat peste portarul Brăneț, care îi ieșise în întâmpinare și s-a ciocnit cu Murgoci

Min. 11: Ocazie pentru Oțelul! Contraatac fulgerător al gălățenilor, cu Astafei lansat în dreapta de la mijlocul terenului. Atacantul adus de la Gaz Metan Mediaș a finalizat faza cu un șut în cros, dar Pecanha a fost atent și a reținut cu siguranță

Min. 7: Rapidul pare să aibă inițiativa în acest început de meci, posesia fiind de partea sa, dar nu ocaziile întârzie să apară

Min. 1: A început meciul!

Etichete: otelul galati , live text , rapid bucuresti , rapid otelul

O fetiță le-a spus părinților că are un monstru în cameră, dar ei nu au luat-o în seamă. Ce au descoperit după i-a șocat: „Un coșmar”

O familie din SUA a avut parte de un șoc după ce fiica lor s-a plâns săptămâni la rând că aude...

Mp Genova 19/01/2024 - campionato di calcio serie B / Sampdoria-Parma / foto Matteo Papini/Image nella foto: esultanza g
Dennis Man, OUT din lotul Parmei. Ce se întâmplă cu internaționalul român în Italia

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia
man
A renunțat la sportul profesionist și a devenit ”cea mai frumoasă actriță de la Hollywood”
Screenshot 2024-04-26 at 18.36.18
Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
La 64 de ani, Ioan Andone a dezvăluit cum îl cheamă, de fapt: ”Ce să fac?”
ioan-andone

Reacția surprinzătoare a lui Mohamed Salah, după gestul făcut la adresa lui Jurgen Klopp
West Ham United v Liverpool FC - Premier League
”Misterul” a fost deslușit! Antrenorul Parmei a dezvăluit de ce Dennis Man nu a fost în lot și ce urmează pentru român
Parma vs Pisa - Serie BKT 2023/2024
Live Video&Text FCU Craiova - ”U” Cluj 1-1, ACUM, Digi Sport 1. Oltenii au restabilit egalitatea
fcu
FOTBAL: AFC UTA ARAD - ACS SUPORTER CLUB OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2023)
Avea tot viitorul în față, dar a paralizat de la o supă. În 24 de ore, viața unei tinere de 23 de ani s-a transformat într-un calvar
Gigi Becali, în dificultate: „Mă ispitești. Cum să-i spui lui Becali asta? Mai bine bag ștreangul la gât”
Povestea misterioasei firme Gigi Becali LTD. A înființat-o în 2022 și a dizolvat-o în 2023, în Anglia
Michael Douglas sfidează trecerea timpului. Cum reușește actorul să arate atât de bine la aproape 80 de ani: „Arată cu 20 de ani mai tânăr”
Reacția Biancăi, dansatoarea lui Dorian Popa, după ce a fost acuzată că l-a despărțit pe artist de Babs: „În ce filme sunteți?”
Un medic, triatlonist la 83 de ani, împărtășește reţeta sănătăţii sale: patru principii-cheie ale dietei
Cum trebuie să circule șoferii într-un giratoriu cu 2 sau mai multe benzi pentru a nu încălca legea
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Adversară de speriat pentru Jaqueline Cristian la Madrid: "Danimal" spulberă tot în ultima vreme
Lovitură pentru Rapid! Titularul care s-a accidentat și va lipsi 4 luni: ”N-o să înceapă nici pregătirea”