Directorul sportiv de la Bastia intră în greva foamei. Fanii sunt de vină
14.12.2012, 18:41Este binecunoscut în Franța și în întreaga lume fanatismul susținătorilor lui Bastia, însă acesta are și efecte negative. Clubul corsican a fost sancționat pentru violențele suporterilor și deja a jucat un meci cu porțile închise.
![bastia suporteri01](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTIl/MkYxMiUyRjIwJTJGMjExMzVfMjExMzVf/YmFzdGlhX3N1cG9ydGVyaTAxLmpwZyZ3/PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD03NWZiNjc4/YmJmY2EyOGJjNjA0ZGJjZWY4YTRkMzNlYg==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Liga Franceză judecă încă acest caz și până forul va lua o decizie, Bastia va juca cu porțile închise. În prima partidă disputată fără spectatori, corsicanii au pierdut cu scorul de 2-1 în fața lui Marseille. Golurile au fost marcate de Modeste, respectiv Valbuena și Ayew.
Cu siguranță, Bastia nu va avea suporterii în tribune nici la meciul din etapa a XIX-a, de pe teren propriu, împotriva lui Nancy (22 decembrie).
Sancțiunea a fost acordată pentru violențele din tribune, provocate de suporterii Bastiei. Unii dintre ei au fost arestați după bătăile cu forțele de ordine din deplasarea de la Ajaccio. Nu a fost prima și nici ultima infracțiune comisă de corsicani.
Întâia oară s-a petrecut în meciul pierdut pe teren propriu cu 4-0 în fața lui PSG, iar apoi au continuat la partida cu Lille din Cupa Ligii. La acea întâlnire, fanii au introdus materiale pirotehnice și l-au rănit pe arbitrul de rezervă.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Conducerea Bastiei nu a vrea să accepte sancțiunile și consideră că Liga îi judecă mult mai dur decât pe alte echipe. Mai mult, directorul sportiv al corsicanilor, Jo Bonavita, a decis să intre de vineri în greva foamei și promite că nu se va opri până Bastia nu va avea parte de dreptate.
Etichete: bastia , ajaccio - bastia , bastia marseille 1-2 , bastia lille 0-3 , fani bastia , liga franceza , suspendare teren bastia , greva foamei
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...