Lovitură pentru Paul Pogba: e OUT!
articol scris de Digi Sport28.01.2026, 13:12
Ajuns la 32 de ani, Paul Pogba a semnat cu AS Monaco în iulie 2025, după perioada în care a fost suspendat pentru dopaj.
Ligue 1 Champions League: Benfica - Real Madrid, miercuri, 22:00, DGS 1
Champions League: Dortmund - Inter, miercuri, 22:00, DGS 2
Totuși, aventura francezului la gruparea din Ligue 1 e pe cale să se încheie, la doar șase luni de la transfer.
AS Monaco vrea să-l dea afară pe Paul Pogba
În ciuda faptului că a semnat cu AS Monaco în vară, Paul Pogba a fost accidentat și a debutat abia în noiembrie pentru formația din Franța. Mijlocașul a evoluat în 3 partide, iar mai apoi a acuzat noi probleme medicale.
Potrivit celor de la Gazzetta dello Sport, francezii și-au pierdut răbdarea cu mijlocașul de 32 de ani și sunt gata să-i rezilieze angajamentul în această lună.
Chiar dacă mai are contract până în vara lui 2027, Pogba nu mai este văzut ca o soluție de către cei de la AS Monaco, care vor să elibereze un loc în lotul primei echipe.
Astfel, aventura lui Paul Pogba la ASM este pe cale să se încheie după doar 6 luni și 3 meciuri jucate.
- 5 milioane de euro este cota de piață actuală a lui Paul Pogba, potrivit transfermarkt.com. În vara lui 2019, francezul era evaluat de același site de specialitate la 100 de milioane de euro.
Statisticile lui Paul Pogba pe parcursul carierei
- a evoluat în 190 de partide și a marcat 34 de goluri pentru Juventus
- a jucat în 233 de meciuri și a înscris de 39 de ori pentru Manchester United
- a fost de patru ori campion al Italiei
- a triumfat cu naționala Franței la Cupa Mondială din 2018
Paul Pogba, ”desființat” după ce a primit premiul de ”revenirea anului” la Globe Soccer Awards
În cursul zilei de duminică, 28 decembrie, a avut loc gala Globe Soccer Awards 2025.
În cadrul evenimentului a fost prezent și Paul Pogba (32 de ani), fotbalist care a revenit pe gazon în acest sezon, după doi ani de pauză în care a fost suspendat pentru dopaj.
Faptul că starul francez a reluat contactul cu fotbalul de înalt nivel a fost salutată și apreciată de organizatorii galei Globe Soccer Awards.
Drept urmare, Paul Pogba a primit premiul de ”revenirea anului în fotbal”, distincție care a nu fost văzută în mod pozitiv de toți conaționalii săi.
Jimmy Cabot (31 de ani), fost mijlocaș în ”Hexagon” pentru mai multe cluburi din Ligue 1, l-a ”taxat” pe Pogba și a declarat că sunt mulți alți jucători care meritau să primească această distincție. Cabot nu a ezitat și a făcut trimitere și la suspendarea lui Paul pentru dopaj.
”Matthieu Udol a avut patru rupturi de ligamente încrucișate. A revenit ca titular la o echipă din Ligue 1 înaintea pauzei de iarnă, la Lens.
Nabil Bentaleb a făcut stop cardiac. A avut luni întregi de pauză, după care a revenit pe teren și a marcat golul victoriei pentru Lille.
Paul Pogba, suspendat pentru dopaj = trofeu”, a transmis Jimmy Cabot, pe rețelele sociale.
Etichete: franta , ligue 1 , as monaco , paul pogba
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Au apărut noi informații despre accidentul din judeţul Timiş, în care şapte cetăţeni greci au...