St Etienne Toulouse

Video St. Etienne - Toulouse 2-0. Prima victorie din ultimele 11 etape

Video Nantes - PSG 0-1. Final încins, cu o paradă a lui Tătărușanu, o bară și o eliminare bizară

lyon

Video Surpriză la Lyon. Gazdele nu au reuşit să bată Angers şi au ratat şansa de a urca pe locul 2

tata-2

14.01.2018, 21:22
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

PSG își continuă parcursul excelent din Ligue 1. A câștigat cu 1-0 pe terenul lui Nantes, acolo unde Ciprian Tătărușanu a fost integralist. Di Maria a fost singurul care l-a învins pe portarul naționalei României.

Tătărușanu a fost la un pas să scoată mingea trimisă de Angel Di Maria, la primul șut trimis pe poartă de PSG, dar argentinianul și-a atins țelul, până la urmă (12). Fără Neymar, parizienii nu şi-au mai creat mari ocazii până la pauză. În partea secundă, acelaşi Di Maria ratat golul desprinderii (57).

Nantes a reuşit să înscrie, dar arbitrul a anulat reuşita lui Sala pe motiv de ofsaid (62). Pe final, Tătăruşanu a avut o intervenţie decisivă în faţa lui Mbappe (85).

Faza meciul s-a petrecut în prelungiri. Diego Carlos i-a pus piedică arbitrului şi a fost eliminat (90+2). Rabiot a irosit ultima ocazie - a trimis în bară (90+3) - iar Nantes - PSG s-a terminat 0-1. Echipa lui Unai Emery are 11 puncte avans faţă de Monaco şi Lyon, în timp ce Nantes se menţine pe locul 5.

VIDEO NANTES - PSG 0-1

LIVE VIDEO&SCORE

Min. 90+5: Fluierul final îl prinde pe Tătărușanu urcat în atac, în preajma careului advers, la o fază fixă a lui Nantes care a rămas, însă, fără vreun rezultat. Nantes - PSG 0-1.

Min. 90+3: Bară pentru PSG! Rabiot a primit mingea în careu, dar șutul său a lovit bara dreaptă a porții lui Tătărușanu, care era pe fază.

VIDEO Bara lui Rabiot

Min. 85: Paradă superbă a lui Ciprian Tătărușanu la un șut al lui Mbappe!

VIDEO Parada lui Tătărușanu la șutul lui Mbappe

Min. 46: Începutul reprizei secunde.

Min. 45: Fluier de pauză la Nantes, acolo unde PSG conduce cu 1-0, prin golul lui Di Maria.

Min. 11: GOOOOL PSG! Angel Di Maria deschide scorul cu un șut pe jos, din interiorul careului. A trimis la colțul lung, iar Tătărușanu a atins mingea cu vârfurile degetelor. Șutul cu vârful a fost puțin deviat de unul dintre cei doi apărători care l-au luat în primire pe argentinian.

VIDEO Golul lui Di Maria

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre Nantes și PSG, din etapa a 20-a din Ligue 1.

Echipele de start:

Nantes (4-5-1): Tătărușanu - Diego Carlos, Pallois, Awaziem, Dubois - Toure, Rongier, Girotto, Lima, Bammou - Sala;
Antrenor: Claudio Ranieri;

PSG (4-3-3): Areola - Daniel Alves, Marquinhos, Kimpembe, Kurzawa - Verratti, Rabiot, Lo Celso - Di Maria, Cavani, Mbappe;
Antrenor: Unai Emery;

Meci special în Ligue 1 pentru Ciprian Tătărușanu, ÎN DIRECT la Digi Sport 2!

Nantes primește vizita liderului din Franța, PSG, partida fiind transmisă ÎN DIRECT la Digi Sport 2, duminică, de la ora 22:00.

În tur, Tătărușanu a trăit un adevărat coșmar la Paris: Nantes a pierdut cu 1-4, iar Cavani a marcat două dintre golurile gazdelor. Lăsat în afara lotului la ultimele două partide, după ce a revenit mai târziu din vacanță, fostul atacant al lui Napoli va fi probabil titular.

VIDEO PSG - NANTES 4-1

Fostul stelist va scăpa însă de Neymar. Brazilianul este accidentat și nu poate juca la Nantes.

În ceea ce-l privește pe Tătărușanu, trebuie spus că portarul de 31 de ani a apărat în 18 partide și 8 dintre ele le-a încheiat fără să primească gol.

În cele 1.620 de minute jucate la Nantes, Tătărușanu a încasat doar 15 goluri, având o medie de un gol încasat la fiecare 108 minute jucate.

Lotul lui PSG pentru meciul cu Nantes: Trapp, Areola, Marquinhos, Thiago Silva, Kimpembe, Miller, Alves, Berchiche, Kurzawa, Nsoki, Mijlocași: Rabiot, Verratti, Draxler, Lo Celso, Nkunku, Mbappe, Di Maria, Cavani

Tatarusanu Toulouse Nantes

Ce s-a întâmplat cu angajata FBI care s-a căsătorit cu teroristul ISIS pe care trebuia să îl spioneze. El a fost ucis

Video Veşti bune pentru PSG. Neymar îşi anunţă reîntoarcerea cu driblinguri şi faze spectaculoase

NEYMAR

Video Tătărușanu i-a cucerit definitiv: "Super paradă în fața lui Mbappe! Un meci extraordinar în fața unui gigant"