Chelsea v Preston North End, Emirates FA Cup, Third Round, Football, Stamford Bridge, London, UK - 06 Jan 2024
Chelsea a început ”curățenia de primăvară”! E gata să-l vândă pe Cole Palmer și i-a stabilit prețul
Chelsea v Fulham, Premier League, Football, Stamford Bridge, London, UK - 03 Feb 2023
Anunț neașteptat în presa britanică: Chelsea l-a propus pe Enzo Fernandez la Real Madrid!
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"

Video Chelsea - Aston Villa 0-2. Eșec dureros pentru londonezi pe Stamford Bridge. Arsenal s-a distrat cu Leeds

01.04.2023, 21:23

Chelsea a pierdut pe teren propriu în fața celor de la Aston Villa, scor 0-2, în etapa a 29-a din Premier League.

Chelsea v Aston Villa - Premier League - Stamford Bridge
Partida dintre Chelsea și Aston Villa / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

În urma acestui rezultat, Aston Villa urcă pe locul nouă în clasament, cu 41 de puncte, la o lungime în urma lui Liverpool, în timp ce Chelsea ajunge pe poziția a 11-a, cu 38 de puncte.

Chelsea – Aston Villa 0-2. Londonezii, pe locul 11 în clasamentul din Premier League

Mudryk a fost aproape să deschidă scorul încă din minutul 6. Ucraineanul a profitat de o greșeală a lui Emiliano Martinez, însă nu a reușit să îl învingă pe argentinian.

Oaspeții au dat replica un minut mai târziu, când Watkins a trimis pe lângă poartă, la o fază de unu la unu cu Kepa.

În minutul 17, McGinn a lovit bara transversală, însă două minute mai târziu, Watkins a deschis scorul după ce l-a lobat pe Arrizabalaga.

Mudryk a mai irosit o șansă mare de gol în minutul 31, iar Chilwell a lovit bara poții lui Martinez câteva minute mai târziu.

Chilwell a reușit să marcheze în prelungirile primei reprize, însă golul nu a fost validat.

În minutul 56, McGinn a reușit să dubleze avantajul lui Aston Villa cu un șut superb din afara careului.

VIDEO Rezumatul partidei Chelsea - Aston Villa 0-2

Chelsea - Aston Villa 0-2

Min. 79: Ocazie pentru Chelsea! Kante scoate un balon la marginea careului pentru șutul lui Kovacic, însă acesta trimite peste poartă.

Min. 56: Goool Aston Villa! McGinn expediază un șut superb de la distanță și îl învinge pe Kepa Arrizabalaga.

Min. 45+1: Gol anulat al lui Chelsea! Chilwell înscrie, însă reușita sa este anulată din cauza unui fault anterior.

Min. 35: Ocazie pentru Chelsea! Kovacic îl găsește foarte bine pe Chilwell, care preia pe piept și trimite în bara porții lui Martinez.

Min. 31: Ocazie pentru Chelsea! Mudryk scapă singur cu Emiliano Martinez, însă nu reușește să îl învingă pe argentinian.

Min. 21: Ocazie pentru Chelsea! Joao Felix pătrunde în careu și șutează la poarta lui Emiliano Martinez, dar goalkeeper-ul reușește să respingă.

Min. 19: Goool Aston Villa! Cucurella încearcă să respingă un balon, însă îi așează perfect balonul lui Watkins care îl lobează pe Arrizabalaga și marchează.

Min. 17: Ocazie pentru Aston Villa! McGinn șutează de la marginea careului, dar balonul lovește transversala.

Min. 7: Ocazie Aston Villa! Watkins rămâne singur cu Kepa, însă trimite mult pe lângă poartă.

Min. 6: Ocazie Chelsea! După o eroare a lui Emiliano Martinez, Mudryk este aproape să înscrie, dar portarul argentinian reușește să respingă.

Min. 1: Începe meciul!

Chelsea: Kepa – Loftus-Cheek, Koulibaly, Cucurella – James, Fernandez, Kovacic, Chilwell – Havertz, Mudryk – Joao Felix

Aston Villa: Martinez – Young, Konsa, Mings, Moreno – Douglas Luiz, Kamara – McGinn, Buendia, Ramsey - Watkins

Arsenal - Leeds United 4-1

Arsenal a făcut spectacol la meciul cu Leeds, scor 4-1, din etapa a 29-a din Premier League.

Leeds a început bine partida, iar, după două minute, Kristensen a pus în pericol poarta lui Ramsdale. Replica ”Tunarilor” a venit în minutul 11, când Gabriel Jesus a trimis cu capul peste poartă.

Arsenal a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 33 după un fault în careu asupra lui Gabriel Jesus, care a fost și cel care a înscris de la punctul cu var.

Imediat după pauză, scorul a devenit 2-0 după reușita lui Ben White, iar doar câteva minute mai târziu, Gabriel Jesus a reușit dubla.

Oaspeții au redus din diferență în minutul 76, când Kristensen a marcat cu un șut de la marginea careului, însă Xhaka a înscris și el cu câteva minute înainte de finalul meciului.

VIDEO Rezumatul partidei Arsenal - Leeds 4-1

Arsenal - Leeds 4-1

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 84: Goool Arsenal! Xhaka se înalță la centrarea lui Odegaard și înscrie cu capul.

Min. 76: Goool Leeds! Kristensen șutează de la marginea careului, dar Ramsdale ezită, iar balonul intră în poarta ”Tunarilor”.

Min. 55: Goool Arsenal! Trossard pasează în fața porții, acolo unde Gabriel Jesus apare și marchează cu dreptul, fără șansă pentru Meslier.

Min. 47: Goool Arsenal! Ben White ajunge la centrarea expediată de Martinelli și înscrie în poarta lui Meslier.

Min. 35: Goool Arsenal! Gabriel Jesus înscrie de la 11 metri.

Min. 33: Penalty pentru Arsenal! Gabriel Jesus este faultat în interiorul careului, iar arbitrul dictează penalty după ce merge la monitorul VAR.

Min. 30: Ocazie pentru Leeds! Summerville șutează din interiorul careului după o combinație frumoasă cu Roca, însă Ramsdale reușește să rețină.

Min. 22: Ocazie pentru Leeds! Aaronson trimite în interiorul careului, balonul este respins și ajunge la picioarele lui Sinisterra, care încearcă să înscrie cu călcâiul.

Min. 11: Ocazie pentru Arsenal! Xhaka centrează în fața porții, dar Gabriel Jesus trimite cu capul peste poartă.

Min. 2: Ocazie Leeds! Kristensen șutează în forță din interiorul careului, dar balonul este respins de Ramsdale.

Arsenal: Ramsdale – White, Holding, Gabriel, Zinchenko – Odegaard, Partey, Xhaka – Trossard, Jesus, Martinelli

Leeds: Meslier – Ayling, Koch, Kristensen, Struijk, Firpo – Summerville, Roca, Aaronson, Harrison - Sinisterra

Arsenal - Leeds United, LIVE VIDEO, de la ora 17:00, pe Digi Sport 2

Arsenal primește vizita celor de la Leeds United în etapa cu numărul 29 din Premier League.

Formația lui Mikel Arteta ocupă prima poziție în clasament, iar cu o victorie se poate distanța de Manchester City la 11 puncte.

De cealaltă parte, Leeds se află pe poziția a 14-a, la doar patru puncte de West Ham, echipa care ocupă primul loc retrogradabil.

În turul de pe Elland Road, ”Tunarii” s-au impus la limită, scor 1-0, datorită golului reușit de Bukayo Saka.

Chelsea - Aston Villa, LIVE VIDEO, de la 19:30, pe Digi Sport 2

Vecine de clasament, Chelsea și Aston Villa se întâlnesc astăzi, de la ora 19:30.

Londonezii sunt pe locul 10 în Premier League, în timp ce echipa lui Unai Emery este pe poziția a 11-a, la egalitate de puncte.

În turul jucat la Birmingham, Chelsea s-a impus, scor 2-0, prin dubla de senzație reușită de Mason Mount.

Etichete: chelsea , arsenal , aston villa , leeds united

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul

Clubul din liga a patra cu datorii de 10.500.000 €: ”Nu suntem sub presiune”
Grimsby Town FC v Wrexham FC, EFL Sky Bet League 2 - 23 Mar 2024
PSG a aflat prețul! Înlocuitorul lui Kylian Mbappe costă 175.000.000€
France Kylian Mbappe Press conference at the Groupama Stadium Lyon
Mircea Lucescu revine pe bancă! Acord cu noua echipă
Ahead of Turkish Super Cup match in Riyadh
Todd Boehly, OUT de la Chelsea!
Chelsea v Real Madrid, UEFA Champions League, Quarter-Final, Second Leg, Football, Stamford Bridge, London, UK - 18 Apr 2023
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Încă o accidentare la FCSB! Favoritul lui Gigi Becali are ruptură! Cât lipsește
Simona Halep, lovită unde o doare mai tare. A fost refuzată la turneu
Arnold Schwarzenegger, prima imagine după ce i-a fost montat un stimulator cardiac. Fanii, val de reacții: „Ești de neoprit, ești o legendă!”
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Prețul amețitor cu care se vinde un garaj din lemn în Brașov: „E inclusă și mașina în preț?"
Povestea sportivei românce care a ajuns campioană mondială, dar a plătit un preț uriaș: „Am dureri"
Cum a profețit viitorul AI, deepfake-urile și altele un personaj inventat la TV din anii '80
Ce cred englezii despre naționala României și cum o compară cu Ucraina
Norocul României! Chelsea a plătit 62.000.000€ pentru el, a jucat 32 de minute, iar belgianul e OUT tot sezonul