Tottenham Hotspur v Arsenal, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 28 Apr 2024
Fanii lui Tottenham au răbufnit după eșecul cu Arsenal! Îl cer pe Drăgușin în primul 11: ”E cel mai bun”
ROTTERDAM ,11-02-2024 , Stadium de Kuip, Dutch eredivisie football season 2023 / 2024. Match between Feyenoord and Spart
Arne Slot, ”pus la zid” în Marea Britanie înainte să ajungă la Liverpool: ”E un fel de Erik Ten Hag”
meme stoica mesaj
Foto Mesajul lui Meme Stoica la două zile după ce FCSB a câștigat titlul: ”Prezentăm scuze”
Etapa 7 Superliga: Petrolul-Botosani
Play-out

Video Liverpool - Tottenham 4-3. Ce nebunie! 3-0 în minutul 15, două bare în 31 de secunde și goluri în minutele 93 și 94

30.04.2023, 20:20

Meci cu final dramatic în Premier League. Liverpool s-a impus cu un incredibil 4-3 în fața lui Tottenham, după ce a condus cu 3-0 în minutul 15. Spurs a avut două bare în 31 de secunde.

Liverpool FC v Tottenham Hotspur - Premier League
Diogo Jota a marcat pentru Liverpool în minutul 90+4 al meciului cu Tottenham / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Liverpool - Tottenham 4-3. "Cormoranii" au avut 3-0 în minutul 15

Startul a fost unul fulminant pentru Liverpool, care a marcat 3 goluri în interval de 12 minute, iar în minutul 15 era deja 3-0. Jones a deschis scorul în minutul 3, Diaz a marcat peste două minute, iar Salah a înscris din penalty, după un sfert de oră de joc.

Pe finalul primei reprize, Tottenham a revenit și a marcat prin Kane în minutul 40, iar până la pauză, a mai avut o ocazie prin Kulusevski.

Liverpool - Tottenham 4-3. Spurs a egalat la 3 în minutul 90+3, iar "Cormoranii" au marcat în minutul 90+4

În repriza secundă, Tottenham a avut două bare în interval de 31 de secunde, prin Son și Romero. În minutul 77, gluma s-a îngroșat pentru echipa lui Klopp, care a primit golul al doilea din partea lui Son.

Prelungirile au fost halucinante. În minutul 90+3, Spurs a egalat la 3 prin rezerva Richarlison, numai că peste un minut, Jota a marcat golul de 4-3. După acest rezultat, Liverpool a făcut schimb de locuri cu Spurs și a trecut pe 5, cu două puncte peste rivali.

VIDEO cu rezumatul meciului Liverpool - Tottenham 4-3:

LIVE VIDEO Liverpool - Tottenham 4-3

Min. 90+4: Gol Liverpool. Jota recuperează o minge din fața lui Lucas Moura, pătrunde în careu și marchează.

Min. 90+3: Gol Tottenham. Son centrează din lovitură liberă, iar Richarlison înscrie cu capul.

Min. 77: Gol Totenham. Romero pasează excelent pentru Son, care preia și inscrie pe sub Alisson.

Min. 54: Bară Tottenham. Kane centrează în careu, iar Romero reia acrobatic, dar nimerește bara.

Min. 54: Bară Tottenham. Son primește o pasă de pe dreapta și șutează de la 19 metri, dar nimerește bara.

Min. 41: Ocazie Tottenham. Robertson pierde mingea în fața lui Kulusevski, care scapă spre poartă, dar nu-l poate învinge pe portar.

Min. 40: Gol Tottenham. Perisic îl driblează pe van Dijk și centrează pentru Kane, care înscrie cu un șut din voleu.

Min. 15: Gol Liverpool. Salah înscrie din penalty.

Min. 14: Penalty pentru Liverpool, după un duel dintre Romero și Alexander Arnold.

Min. 5: Gol Liverpool: Gakpo întoarce o minge pentru Diaz, care face 2-0.

Min. 3: Gol Liverpool. Alexander Arnold pasează perfect, iar Jones deschide scorul.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Robertson - Elliott, Fabinho, Jones - Salah, Gakpo, Diaz
Antrenor: J. Klopp

Tottenham: Forster - Romero, Dier, Davies - Porro, Skipp, Hjolbjerg, Perisic - Kulusevski, Son - Kane
Antrenor: R. Mason

Liverpool - Tottenham, Live Video, 18:30, Digi Sport 1. Trupa lui Klopp încă speră la locul 4

Meciul este important pentru Europa League, iar ambele echipe sunt despărţite doar de un punct.  Liverpool ocupă locul 7 cu 53 de puncte în Premier League, în timp ce Tottenham este pe locul 5 cu 54 de puncte.

Locul 7 asigură calificarea în Conference League, o competiţie mică pentru un club mare, cum e Liverpool. Tocmai de aceea, pentru că matematic mai este posibil, "cormoranii" nu au renunțat la prinderea locului 4, pe care acum se află Man. United, cu 60 de puncte, dar aceasta din urmă are 31 de jocuri.

Formația lui Klopp a câștigat ultimele trei meciuri din tot atâtea disputate, cu West Ham, 2-1, cu Nottingham, 3-2, și cu Leeds, 6-1.

Liverpool, la rândul său, are un meci mai puţin disputat decât adversara de astăzi, astfel că o victorie ar putea să rezolve în bună parte acest duel cu Tottenham pentru locul de Europa League. Pentru trupa lui Jurgen Klopp va urma din vară o perioadă de reconstrucţie după ce mai mulţi jucători vor părăsi clubul.

Mai mulţi foşti campioni ai Angliei sub comanda lui Jurgen Klopp se despart de club, precum Roberto Firmino, Alex Oxlade-Chamberlain și Naby Keita, care urmează astfel plecării vedetei Sadio Mane, vândut în 2022 la Bayern.

În schimb, mai mulţi jucători de la Chelsea se pot duce pe Anfield pentru a relansa echipa. Cel mai cunoscut dintre aceștia este Mason Mount (24 de ani), al doilea jucător este fundașul central Levi Colwill (20 de ani), care este împrumutat de Chelsea la Brighton, iar al treilea este Conor Gallagher (23 de ani).

Partida din sezonul trecut de pe Anfield s-a terminat la egalitate, scor 2-2.

Liverpool - Tottenham, echipe probabile

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnodl, Konate, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Thiago - Salah, Gapko, Nunez
Antrenor: Jurgen Klopp

Tottenham: Forster - Romero, Dier, Langlet - Porro, Skipp, Hoejbjerg, Perisic - Kulusevski, Kane, Son
Antrenor: Ryan Mason

Arbitru: Paul Tierney

Clasamentul Premier League

Etichete: liverpool , premier league , tottenham , sadio mane , video liverpool - tottenham

Trupul unei tinere a fost turnat în beton în urmă cu peste 50 de ani. Abia acum polițiștii au aflat cine este și povestea ei ciudată

Detectivii din New York au identificat rămășițele unei femei găsite îngropate în ciment, în urmă cu...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12

Atacantul de 500.000€ revine în SuperLiga, după șase luni
Live Video&Text Petrolul - FC Botoșani 0-0, ACUM, Digi Sport 1. Ploieștenii riscă mult dacă nu vor câștiga
FOTBAL:FC BOTOSANI-PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (24.07.2023)
Inter players celebrate the Scudetto, Milano, Italy Milano, Italy. 28th, April 2024. The players and staff of Inter cele
Video Thiago Silva și-a anunțat decizia și a izbucnit în lacrimi: ”Înseamnă mult pentru mine”