Primele cuvinte rostite de Ianis Hagi, după ce a semnat
articol scris de Digi Sport04.09.2025, 14:59
Ianis Hagi (26 de ani) a devenit noul jucător al celor de la Alanyaspor, locul 12 în sezonul trecut din Super Lig.
Fotbal SuperLiga: Csikszereda - FCSB, duminică, 20:30, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - ”U” Cluj, duminică, 17:30, DGS 1
După o vară întreagă în care a negociat cu mai multe echipe, internaționalul român a bătut palma cu formația din Turcia.
Ianis Hagi: ”Turcia este a doua mea casă și sunt foarte fericit să fiu aici”
Născut la Istanbul, acesta a oferit și o primă reacție pentru club, care a postat un videoclip pe rețelele sociale. Pe două sezoane se întinde înțelegerea dintre Ianis Hagi și clubul din Alanya, unde va purta numărul 14.
”Turcia este a doua mea casă și sunt foarte fericit să fiu aici. Abia aștept să încep, ne vedem curând!
O nouă aventură în Alanya. Este timpul să scriem o nouă poveste”, au fost primele cuvinte rostite de Ianis Hagi în tricoul celor de la Alanyaspor.
După pauza internațională, Alanyaspor are programat un meci în deplasare, pe 13 septembrie (ora 20:00), cu Konyaspor.
Viitorul (actuala Farul), Fiorentina, Genk, Rangers și Alaves sunt echipele pentru care ”Prințul” evoluase anterior.
Acum, Ianis a ajuns în campionatul în care tatăl său, Gică, a scris istorie pentru Galatasaray.
La Alanyaspor, Hagi jr. va fi coleg cu Umit Akdag, stoperul care a jucat pentru naționala României U21.
Etichete: ianis hagi , alanyaspor
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
O nouă dronă a fost doborâtă duminică dimineață, la ora 10:13, de un avion F-16 al Forțelor Aeriene...