(SP)BRITAIN MANCHESTER FOOTBALL PREMIER LEAGUE MANCHESTER CITY VS ASTON VILLA
Pep Guardiola a dezvăluit care a fost una dintre cele mai ”dulci” victorii din cariera sa: ”Înseamnă atât de mult”
Teodora Meluță / Foto: Instagram @teeeomeluta
Foto ”Cea mai frumoasă fotbalistă din România” a răbufnit: ”M-a deranjat acest lucru”
farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 2-0, ACUM, Digi Sport 1. Ionuț Cojocaru a dublat avantajul echipei lui Gică Hagi
Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
Play-off

VIDEO Cupa Ligii Angliei: Leeds - Everton 2-1, gazdele provoacă prima surpriză a competiției

25.09.2012, 12:58

Leeds a răsturnat calculele hârtiei și a eliminat-o marți seară pe Everton, în cel de-al treilea tur al Cupei Ligii, la capătul unui meci în care oaspeții n-au mai repetat evoluțiile bune pe care le-au avut până acum în Premier League.

everton-1
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

Șoc de debut

După numai patru minute, White a luat o minge de unul singur de la jumătatea terenului, a urcat până în careu, iar apoi a finalizat superb, plasând balonul la vinclu. Tot gazdele au continuat să atace pe parcursul primei reprize, iar apoi Pearce (27) și din nou White (38) au trecut pe lângă gol, pentru ca ultima fază a primei reprize să aducă încă o ratare în dreptul lui Leeds: de la numai 3 metri de poarta lui Mucha, Lees a reluat cu capul pe lângă bara din stânga portarului lui Everton. În minutul 56, Tonge trece și el în rândul ghinioniștilor de serviciciu, pentru ca apoi oaspeții să dea primele replici adevărate. Mai întâi, Naismith (59) a ratat uluitor din doar câțiva metri, pentru ca un minut mai târziu Anichebe să rateze și el dintr-o situație bună.

Pe fondul unui joc ceva mai echilibrat din partea lui Everton, gazdele au lovit a doua oară. Austin marchează din interiorul careului după un șut-centrare, iar bomba zilei deja se profila. Totuși, ultimele zece minute au fost de foc, deoarece echipa lui David Moyes a izbutit să reducă din diferență în minutul 81, când Distin a reluat cu capul după o lovitură liberă aruncată în careu de Pienaar. Leeds a rezistat însă la presiune și s-a calificat pentru a doua oară în ultimii zece ani în faza următoare, în timp ce Everton părăsește deja competiția.

LIVE TEXT

Min - 90+4: Fluier final, Leeds o scoate pe Everton din Cupa Ligii

Min - 81 GOOOL EVERTON, 2-1: Distin înscrie cu capul după o centrare venită din lovitură liberă

Min - 69 GOOOL LEEDS, 2-0: Austin deviază în poartă un șut al unui coechipier, iar gazdele sunt pe care să producă prima surpriză majoră din Cupa Ligii!

Min - 60: Everton atacă tot mai tare, iar Anichebe nu prinde poarta după o pătrundere din partea stângă

Min - 59: Naismith ratează egalarea, trimițând cu capul pe lângă poartă din 3 metri. Ocazie uriașă!

Min - 56: Gazdele trec din nou pe lângă gol prin Tonge, care intră în careu din partea stângă și șutează la colțul lung, dar pe lângă poartă

Min - 46: Jocul s-a reluat

Min - 45+2: Pauză, gazdele conduc cu 1-0

Min - 45+1: Încă o ocazie mare pentru gazde, după ce Lees trimite cu capul în urma unui corner, dar Mucha reușește să respingă, pentru ca apoi un fundaș să degajeze

Min - 38: Cei de la Leeds au o nouă șansă după o fază pe partea dreaptă, încheiată cu un șut al lui Aidan White pe direcția lui portarului lui Everton

Min - 27: Pearce execută tare o lovitură liberă, dar nu prinde poarta lui Mucha

Min - 4 GOOOL LEEDS, 1-0: White înscrie după o fază superbă, în care a urcat cu mingea de la centrul terenului până în careul oaspeților, iar apoi a finalizat cu un șut la vinclu

Min - 1: A început meciul

ECHIPELE DE START

Leeds: Ashdowm - Byram, Lees, Pearce, Pugh - Diouf, Tonge, Austin, Brown, White - Becchio.

Rezerve: Rachubka, Drury, Kisnorbo, Varney, Gray, Poleon, Thompson.

Antrenor: Neil Warnock

Everton: Mucha - Coleman, Distin, Heitinga, Oviedo - Naismith, Fellaini, Junior, Gueye - Mirallayas, Anichebe

Rezerve: Howard, Jagielka, Jelavic, Neville, Pienaar, Vellios, Duffy

Antrenor: David Moyes

Spectacolul din Anglia trece la un alt nivel din această săptămână. Cupa Ligii Angliei se joacă în acest sezon numai la Digi Sport, care, după meciul de aseară dintre Leeds și Everton, va transmite azi două dintre partidele 16-imilor de finală.

Spectacolul din Cupa Ligii continuă miercuri seară cu Manchester United - Newcastle, în direct la Digi Sport 1, de la ora 21:45 şi West Bromwich - Liverpool, în direct la Digi Sport 3, de la ora 22:00.

Etichete: everton- leeds , cupa ligii angliei

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
farul-cfr

Decizie finală: Malcom Edjouma se întoarce la FCSB!
CFR Cluj v FCSB - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 05 Feb 2023
Lovitura primită de UTA Arad
uta logo
Adio, Real Madrid! I-a spus "nu" lui Florentino Perez și pleacă la finalul sezonului
Manchester City v Real Madrid CF: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Întrebarea care l-a făcut pe Mircea Lucescu să plece din timpul interviului: ”Vedeți-vă de treabă, mă”
lucescu
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Foto Agitație în Italia! Antrenorul Fiorentinei a sărutat o jurnalistă, deși fiecare e căsătorit cu o altă persoană