HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
romania handbal
Video România și-a aflat adversarele de la EHF EURO 2024
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

Video CSM Bucureşti - Metz 34-21. Campioana României e cu un picior în Final Four, după un super meci!

06.04.2018, 22:04

CSM București a câștigat cu 34-21 în fața lui Metz în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Campioana României este cu un picior în Final Four-ul competiției, care va fi de asemenea transmis ÎN DIRECT la Digi Sport.

csm (2)
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Neagu şi Gullden au făcut legea în prima repriză din Sala Polivalentă - au contribuit la primele 14 goluri ale campioanei României. Cea mai bună jucătoare din lume a înscris cu execuţii extrem de spectaculoase. Cu a 6-a sa reuşită, la ultima fază a primei reprize, Neagu a stabilit scorul pauzei, 19-13 pentru "tigroaice".

În debutul reprizei secunde, Neagu a luat jocul pe cont propriu. A mărit diferenţa la 10 goluri, cu 3 reuşite şi o pasă decisivă, în timp ce poarta lui Grubisic a rămas intactă în primele 11 minute de la reluare. De doar 8 ori a marcat Metz în repriza secundă. Pe final, CSM Bucureşti a înscris cel mai frumos gol al meciului, prin Amanda Kurtovic, după o "aeriană" de efect, inițiată de Gullden.

CSM Bucureşti s-a impus cu 34-21 şi aşteaptă returul din Franţa pentru a bifa a treia calificare consecutivă în Final Four, din tot atâtea prezențe în Champions League. Statistica spune că "tigroaicele" sunt deja calificate, după această victorie la 13 goluri. Cea mai mare diferență remontată în dublă manșă în Champions League a fost de 11 goluri.

Returul dintre Metz şi CSM Bucureşti se va disputa duminică, 15 aprilie, la ora 18:00, ÎN DIRECT la Digi Sport. Turneul Final Four va fi, de asemenea, ÎN DIRECT la Digi Sport.

VIDEO CSM București - Metz 34-21

LIVE TEXT&VIDEO

Min. 60: Final de meci. CSM București - Metz 34-21.

VIDEO Ultimul gol și finalul meciului

Min. 60: GOOOOL CSM! Kurtovic a marcat în ultima secundă! CSM București - Metz 34-21.

Min. 60: Gol Metz. CSM București - Metz 32-20.

Min. 59: GOOOOL CSM! Gullden a marcat dintr-o aruncare de la 7 metri. CSM București - Metz 33-20.

* Antrenorul Per Johansson și-a lăsat jucătoarele singure în timpul ultimului time-out și a mers să salute publicul bucureștean.

* "România! România!", este scandarea care răsună puternic în Sala Polivalentă.

Min. 57: Gol Metz. CSM București - Metz 32-20.

Min. 57: GOOOOL CSM! Aeriană de mare efect reușită de campioana României. Ce meci! CSM București - Metz 32-19.

VIDEO Cel mai spectaculos gol al meciului

Min. 55: Gol Metz. CSM București - Metz 31-19.

Min. 54: Gol Metz. CSM București - Metz 31-18.

Min. 54: GOOOOL CSM! Cristina Neagu face o partidă de zile mari și marchează încă o dată, de această dată cu o aruncare cu pământul, la colțul lung, fără speranțe pentru portarul campioanei Franței. Cea mai mare diferență a meciului este acum de 14 goluri. CSM București - Metz 31-17.

Min. 53: Două parade în decurs de doar câteva secunde pentru Jelena Grubisic!

Min. 52: Încă o bară pentru Metz, care rămâne cu numai 4 goluri marcate în repriza a doua.

Min. 51: GOOOOL CSM! Majda Mehmedovic marchează din nou și cea mai mare direrență a serii devine de 13 goluri. CSM București - Metz 30-17. Antrenorul campioanei Franței a cerut time-out.

Min. 50: GOOOOL CSM! Mehmedovic a refăcut avantajul de 12 goluri al "tigroaicelor". CSM București - Metz 29-17.

Min. 49: Gol Metz. CSM București - Metz 28-17.

Min. 48: GOOOOL CSM! A marcat Gullden, dintr-o aruncare de la 7 metri obținută de Oana Manea și soldată cu o eliminare de două minute la echipa oaspete. 12 goluri diferență, cel mai consistent avantaj al "tigroaicelor" în această seară. CSM București - Metz 28-16.

Min. 47: GOOOOL CSM! CSM București - Metz 27-16.

Min. 46: Gol Metz, dintr-o aruncare de la 7 metri dictată pentru un fault comis de Iulia Curea, care a primit și o eliminare de două minute. CSM București - Metz 27-16.

Min. 45: GOOOOL CSM! Isabelle Gullden reface diferența de 11 goluri. CSM București - Metz 26-15.

Min. 44: Gol Metz. CSM București - Metz 25-15.

Min. 43: GOOOOL CSM! Iulia Curea a marcat din nou și a refăcut diferența de 11 goluri. CSM București - Metz 25-14.

Min. 42: Gol Metz, primul din repriza secundă și primul după o "secetă" de aproximativ 14 minute. CSM București - Metz 24-14.

Min. 39: GOOOOL CSM! Iulia Curea a marcat cu o aruncare frumoasă de pe centru și campioana României conduce la 11 goluri. CSM București - Metz 24-13.

* Franțuzoaicele au împlinit 10 minute de joc efectiv de când nu au marcat.

Min. 37: GOOOOL CSM! Cristinei Neagu îi intră o nouă aruncare puternică de pe centru și CSM conduce pentru prima dată la 10 goluri, o diferență zdroitoare. Campioana Franței nu a înscris în repriza secundă. CSM București - Metz 23-13.

Min. 34: GOOOOL CSM! Oana Manea! CSM București - Metz 22-13.

Min. 33: GOOOOL CSM! Cristina Neagu are o nouă aruncare devastatoare și "tigroaicele" conduc la 8 goluri, măresc cea mai clară diferență la 8 goluri. CSM București - Metz 21-13.

Min. 32: Paradă extraordinară a Jelenei Grubisic, care a reușit să devieze mingea cu vârfurile degetelor, deși era prinsă pe picior greșit.

VIDEO Parada lui Grubisic

Min. 32: Frafjord primește prima eliminare a serii.

Min. 31: GOOOOL CSM! Cristina Neagu înscrie și primul gol al reprizei secunde. Cea mai mare diferență a serii a urcat la 7 goluri. CSM București - Metz 20-13.

VIDEO Golul Cristinei Neagu (20-13)

Min. 31: Începutul reprizei secunde a meciului dintre CSM București și Metz, din turul sferturilor de finală din Liga Campionilor la handbal feminin.

Min. 30: Pauză. CSM București - Metz 19-13.

Min. 30: GOOOOL CSM! Cristina Neagu! Ce gol, la ultima fază, pentru o diferență de 6 goluri la finalul primei reprize! CSM București - Metz 19-13.

VIDEO Ultimul gol al primei reprize (19-13)

Min. 29: GOOOOL CSM! Jorgensen marchează și "tigroaicele" conduc la cea mai mare diferență din această seară. CSM București - Metz 18-13.

Min. 29: GOOOOL CSM! CSM București - Metz 17-13.

Min. 28: Gol Metz. CSM București - Metz 16-13.

Min. 27: GOOOOL CSM! Niombla reușește o nouă aruncare frumoasă și reface diferența de 4 goluri, cea mai mare de până acum. CSM București - Metz 16-12.

Min. 27: Gol Metz. Ana Gros a trimis o nouă aruncare bine plasată, direct la vinclu. CSM București - Metz 15-12.

Min. 26: GOOOOL CSM! Niombla a marcat cu o aruncare frumoasă. CSM București - Metz 15-11.

Min. 24: GOOOOL CSM! Cristina Neagu marchează cu o aruncare la colțul scurt! CSM București - Metz 14-11.

Min. 22: Gol Metz. Ana Gros a marcat cu un lob de efect. CSM București - Metz 13-11.

VIDEO Golul Anei Gros (13-11)

Min. 22: GOOOOL CSM! Frafjord mărește diferența la 3 goluri. CSM București - Metz 13-10.

Min. 21: GOOOOL CSM! Mehmedovic înscrie din nou și ne distanțăm iarăși la două goluri. CSM București - Metz 12-10.

Min. 21: Gol Metz, dintr-o aruncare de la 7 metri. CSM București - Metz 11-10. Per Johansson, antrenorul CSM-ului, a cerut un time-out.

Min. 20: GOOOOL CSM! Gullden a pătruns în forță, rezistând atacurilor încercate de 3 adversare și a marcat al 11-lea gol al "tigroaicelor" în această seară. CSM București - Metz 11-9.

Min. 19: Gol Metz, dintr-o aruncare de la 7 metri. CSM București - Metz 10-9.

Min. 18: GOOOOL CSM! Majda Mehmedovic a înscris cu un un lob superb. CSM București - Metz 10-8.

VIDEO Golul Majdei Mehmedovic (10-8)

Min. 18: Gol Metz, la capătul unui contraatac devastator, cu o aruncare puternică, la vinclu. CSM București - Metz 9-8.

Min. 16: Gol Metz. CSM București - Metz 9-7.

Min. 15: GOOOOL CSM! Cristina Neagu înscrie dintr-o aruncare de la 7 metri dictată pentru un fault asupra Isabellei Gullden. CSM București - Metz 9-6.

Min. 14: Gol Metz, dintr-o aruncare de la 7 metri dictată pentru apărare în semicerc. CSM București - Metz 8-6.

Min. 12: GOOOOL CSM! Gullden însrie cu o aruncare extrem de dificilă! A aruncat cu pământul și a imprimat mingii un efect care a păcălit portarul advers. CSM București - Metz 8-5.

VIDEO Golul lui Gullden (8-5)

Min. 12: Gol Metz, cu o aruncare foarte puternică, de la distanță. CSM București - Metz 7-5.

Min. 11: Gol Metz. CSM București - Metz 7-4.

Min. 10: GOOOOL CSM! Iulia CUrea înscrie cu o aruncare de pe extrema stângă și refacem avantajul de 4 goluri. CSM București - Metz 7-3.

Min. 10: Metz înscrie și se apropie la 3 goluri. CSM București - Metz 6-3.

Min. 9: GOOOOL CSM! Gullden face 6-2 pentru CSM, dintr-o nouă aruncare de la 7 metri. Antrenorul lui Metz a cerut time-out. CSM București - Metz 6-2.

Min. 8: GOOOOL CSM! Cristina Neagu! Ce aruncare a reușit optarul "tigroaicelor"! Cea mai mare diferență de până acum. CSM București - Metz 5-2

Min. 6: Paradă frumoasă a Paulei Ungureanu! A avut două intervenții într-un singur minut, iar prima dintre ele a fost cea mai spectaculoasă.

VIDEO Parada Paulei Ungureanu

Min. 5: GOOOOL CSM! Cristina Neagu a marcat al doilea gol din a doua aruncare în această seară. CSM București - Metz 4-2.

Min. 5: Gol Metz, care se apropie din nou la un gol. CSM București - Metz 3-2.

Min. 4: GOOOOL CSM! Gullden a înscris pentru 3-1 dintr-o aruncare de la 7 metri. CSM București - Metz 3-1.

Min. 3. Înscrie și campioana Franței primul său gol în această seară. CSM București - Metz 2-1.

Min. 3: GOOOOL CSM! Kurtovic face 2-0 pentru bucureștence. CSM București - Metz 2-0.

Min. 2: GOOOOL CSM! Cristina Neagu înscrie primul gol al partidei, cu o aruncare de la șold, care s-a dus la colț și a învins portarul advers. CSM București - Metz 1-0.

VIDEO Primul gol al Cristinei Neagu

Min. 1: Bară pentru CSM! Bucureștencele au avut primul atac, însă aruncarea Amandei Kurtovic a lovit stâlpul stâng al porții campioanei Franței.

Min. 1: Începutul meciului dintre CSM București și Metz.

VIDEO

• Cele două echipe au intrat pe teren, în uralele celor 5.000 de spectatori din Sala Polivalentă din București.

UPDATE ora 19:30: Cu aproximativ o oră înainte de startul meciului dintre CSM București și Metz, din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, 4 jucătoare de la campioana României au primit o veste bună: sunt nominalizate pe lista de 45 de sportive pentru All Star Team-ul acestei ediții de Champions League.

Este vorba de Cristina Neagu, Paula Ungureanu, Marit Frafjord şi Camille Ayglon.

UPDATE ora 19:00: Aproximativ 5.000 de spectatori sunt așteptați în tribunele Sălii Polivalente din București, ale cărei porți se deschid în curând pentru accesul publicului. Raluca Roman oferă ultimele detalii înainte de meciul CSM București - Metz, din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, transmis ÎN DIRECT la Digi Sport 1, cu începere de la ora 20:30.

CSM Bucureşti joacă meciul sezonului vineri seară, contra lui Metz, în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Calificarea în Final Four este vitală pentru "tigroaice". Chiar Cristina Neagu a declarat că ratarea accederii în turneul final de la Budapesta ar fi "un dezastru" pentru campioana României.

CSM Bucureşti a apelat la serviciile suedezului Per Johansson pentru finalul sezonului, la fel ca şi în stagiunea trecută, după plecarea lui Helle Thomsen. Bucureştencele au cucerit un trofeu chiar în urmă cu câteva zile, la Ploieşti, unde au câştigat Cupa României după o finală cu HCM Râmnicu Vâlcea.

Gruparea din Capitală joacă turul pe teren propriu, la Sala Polivalentă, din cauză că a terminat doar pe locul 3 grupa principală 1, după Gyor şi Rostov, în timp ce franţuzoaicele au încheiat pe 2 a doua grupă principală.

În prima fază a grupelor, CSM Bucureşti a câştigat cinci meciuri şi a pierdut unul singur, cu Nykobing. În a doua fază, campioana Europei din 2016 a avut mari probleme: a câştigat trei partide, a remizat într-una şi a fost învinsă de două ori, de Gyor şi Rostov.

CSM Bucureşti are o echipă de campioane. Aproape toate jucătoarele au în palmares câte un trofeu important. Cristina Neagu a câştigat de trei ori titlul de cea mai bună jucătoare a lumii, record absolut şi are aproape 500 de goluri marcate în Liga Campionilor. A câştigat competiţia în 2015, cu Buducnost şi a mai evoluat în două finale. O medalie de bronz la Mondiale şi una la Europene, opt titluri naţionale şi cinci Cupe, completează palmaresul Cristinei Neagu.

Știu că lumea așteaptă foarte multe de la mine. Și fanii, și oamenii care m-au adus aici, și presa. Și eu pun multă presiune pe mine, pentru că nu am cum să n-o pun. Pentru că la primul meci pierdut, în toamnă, poza mea a fost în toate articolele. Așa merge treaba. Presiunea asta o să existe mereu, pentru că la noi în România, poate mai mult decât în alte țări, când zici că l-ai adus pe cel mai bun, păi la fiecare meci trebuie să fie cel mai bun, că de aia e cel mai bun, nu? De când am semnat cu CSM-ul, au fost multe emoții și am auzit multe discuții. Dar nu mă gândesc la asta când intru pe teren. Eu știu cât muncesc, știu că sunt foarte dreaptă în ceea ce fac, știu că nu o fac pentru bani și am ales să vin acasă cu inima, dar e jobul pe care-l am și pentru care sunt plătită. Și știu cât de mult iubesc handbalul”, a spus Cristina Neagu, pentru lead.ro.

"Este una dintre cele mai bune din lume, este o jucătoare mare. Va trebui să o oprim, este liderul echipei, însă nu numai pe ea trebuie să o oprim. CSM are pe fiecare post handbaliste de valoare", a declarat jucătoarea lui Metz, slovena Ana Gros, la sosirea în România.

CSM-ul are în lot şi două jucătoare care se pot mândri cu medalii de aur la Mondiale, Europene şi Jocurile Olimpice. Este vorba despre norvegiencele Marit Malm Frafjord şi Amanda Kurtovic.

Pivotul Oana Manea speră ca succesul de duminică, din Cupa României, să le impulsioneze pe ea și pe colegele sale. Ea și Cristina Neagu țintesc o victorie cu multe goluri în turul cu Metz, de vineri, pentru mai multă liniște în returul din Franța.

"Cred că de asta avem nevoie, de o victorie cu o diferență destul de mare, ca să ne asigurăm calificarea și să avem un meci retur mai liniștit, să jucăm cu mai puțină presiune", a spus Oana Manea.

Metz vine la Bucureşti cu şase din cele şapte jucătoare care au cucerit titlul mondial cu naţionala Franţei, anul trecut. Vedeta lui Metz este însă slovena Ana Gros. Campioană în 4 ţări, Gros a dat 62 de goluri în acest sezon al Ligii Campionilor.

Metz a câştigat grupa D cu aceeaşi linie de clasament ca şi CSM Bucureşti (cinci victorii şi o înfrângere), după care a fost depăşită doar de Metz în a doua grupă principală, încheiată în faţa unor echipe ca Ferencvaros şi Buducnost.

Franţuzoaicele n-au ajuns niciodată în Final Four, spre deosebire de bucureştence, care ţintesc a treia prezenţă consecutivă la turneul final de la Budapesta, după ce în 2016 au cucerit trofeul, iar anul trecut au încheiat pe locul 3.

"Punctul lor forte este organizarea, sunt disciplinate, nu oferă multe spaţii pentru adversar. Joacă împreună de mult timp. Nu sunt atât de imprevizibile, dar sunt o echipă puternică", a declarat antrenorul "tigroaicelor", Per Johansson.

"Am lucrat din greu în această săptămână, de când a venit Per, şi avem un plan pus foarte bine la punct. Dacă îl respectăm, avem şanse foarte mari să câştigăm primul meci şi să mergem în Final Four", a spus şi Camille Ayglon.

CSM Bucureşti - Metz va fi în direct la Digi Sport 1 vineri, de la ora 20.30. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro şi m.digisport.ro.

Etichete: csm bucuresti , csm bucuresti metz , csm bucuresti metz liga campionilor , csm bucuresti metz live text , csm bucuresti metz live video , csm bucuresti sferturi liga campionilor

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
adrian mutu

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
marius
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița
Cristina Neagu la un meci CSM Rapid
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Tatăl Cristinei Neagu a murit. CSM București: ”Strângem rândurile alături de căpitanul nostru!”
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”