Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia
München, Deutschland 31. Januar 2024: Fussball, Herren, Saison 2023/2024, FC Bayern München, Säbener Strasse Hier im Bil
”O parodie”. Bayern Munchen și-a găsit antrenor. Se poate întoarce după 16 luni
florinel-coman
Vești proaste despre Florinel Coman, după ce a ieșit accidentat în minutul 19 al meciului Sepsi - FCSB
Digi Sport Special

România - Germania 29-24. Calificare în grupele principale! Buceschi a fost uriaşă. Dedu, îngerul păzitor

03.12.2018, 20:23

Naţionala României s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2018 din Franţa, după ce a învins echipa Germaniei cu scorul de 29-24 (14-11), luni seara, la Brest, în al doilea său meci din Grupa D.

eliza buceschi
Eliza Buceschi este unul dintre liderii naționalei de handbal feminin a României
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

România a început excelent meciul cu performera primei etape (33-32 cu campioana europeană Norvegia) şi după cinci minute conducea cu 5-1. Tricolorele au avut un avantaj de 3-4 goluri până în min. 21, când ecartul a crescut la cinci goluri, 12-7. Germania a înscris trei goluri la rând şi s-a apropiat pe tabelă, 12-10, dar la pauză echipa noastră conducea cu 14-11.

În partea secundă, România a făcut 20 de minute excelente, astfel că avantajul a ajuns la nouă goluri pe tabelă, 25-16 (min. 49). Relaxarea survenită pe final a făcut ca echipa Germaniei să să apropie la patru goluri, scorul final fiind de 29-24.

Portarul Denisa Dedu, care a apărat două aruncări de la 7 metri şi a avut un procentaj de 37%, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului. O evoluţie remarcabilă din rândul echipei noastre a avut-o şi centrul Eliza Buceschi, autoare a 11 goluri, ea devenind golghetera la zi a turneului final.

Cristina Neagu, care a înscris de cinci ori, a devenit cea mai bună marcatoare din istoria campionatelor europene (206 goluri).

Au evoluat echipele:

România: Denisa Dedu (13 mingi apărate, 1 gol marcat), Yuliya Dumanska - Aneta Udriştioiu (2 goluri), Laura Chiper, Melinda Geiger (3), Ana-Maria Dragut, Cristina Laslo (1), Eliza Buceschi (11), Gabriela Perianu, Cristina Neagu (5), Crina Pintea (4), Raluca Băcăoanu, Cristina Florică (2), Valentina Ardean Elisei. Selecţioner: Ambros Martin.
Germania: Dinah Eckerle (5 mingi apărate), Isabell Roch (2 mingi apărate) - Marlene Zapf, Amelie Berger (3), Alina Grijseels, Xenia Smits (2), Emily Bolk (3), Maren Weigel (2), Angie Geschke (2), Luisa Schulze, Alicia Stolle (2), Julia Behnke (8), Meike Schmelzer (1), Franziska Muller (1), Inna Grossmann (1). Selecţioner: Henk Groener.

Au arbitrat sârbii Ivan Mosorinski şi Aleksandar Pandzic. Supervizor EHF a fost francezul Robert Dujardin, iar observator EHF a fost macedoneanul Dragan Nacevski.

România va juca ultimul său meci din grupă pe 5 decembrie, contra Norvegiei (ora 22,00).

Clasamentul Grupei D

LIVE TEXT

Min. 60: România - Germania 29-24! S-a terminat meciul. Pintea a marcat ultimul gol al meciului.

Min. 59. România - Germania 28-23. Florică marchează un gol superb.

Min. 57. România - Germania 27-22. Am primit trei goluri consecutive.

Min. 56. România - Germania 27-19. Buceschi înscrie din nou de la 7 metri.

Min. 53. România - Germania 26-19. Pintea înscrie din nou şi le taie elanul adversarelor.

Min. 50. România - Germania 25-18. Am încasat două goluri consecutive, după ce am condus la nouă goluri diferenţă.

Min. 48: România - Germania 24-16. Buceschi a marcat al zecelea gol din 12 aruncări, având un procentaj de 83%.

Min. 45: România - Germania 23-15. Dedu apără din nou şi înscrie din poartă în poartă.

Min. 45: România - Germania 22-15. Eliza Buceschi a ajuns la nouă goluri marcate, ultima reuşită venind de la 7 metri.

Min. 45: România - Germania 21-15. Încă o paradă a Denisei Dedu şi ne menţinem avantajul de 6 goluri. A ajuns la un procentaj de 48% al mingilor apărate.

Min. 41: România - Germania 21-15. Udriştoiu înscrie după o fază superbă a tricolorelor.

Min. 38: România - Germania 18-14. Buceschi înscrie din nou şi înscrie şi al şaptelea gol. Dedu apară apoi incredibil. Avem procentaj de 41% la nivelul portarilor. Dedu are şi ea un procentaj de 45% de mingi apărate.

Min. 37: România - Germania 17-13. Buceschi înscrie din nou de la 7 metri şi ajunge la 6 goluri în meci.

Min. 35: România - Germania 16-13. Germania marchează şi Pintea primeşte eliminare de două minute.

Min. 33: România - Germania 15-12. Neagu reuşeşte o pasă senzaţională şi Pintea înscrie. De partea cealaltă, Dedu blochează din nou un atac.

Min. 31: România - Germania 14-12. A început repriza a doua şi Germania înscrie primul gol.

Min. 30: România - Germania 14-11. Pauză la Brest! România a dominat prima repriză a meciului, dar Germania a revenit în ultimele 10 minute.

Min. 27: România - Germania 14-11. Neagu devine cea mai bună marcatoare din istoria Campionatului European, după al cincilea gol înscris în meci.

Min. 25: România - Germania 12-10. Germania a marcat două goluri consecutive.

Min. 21:  România - Germania 11-7. Buceschi înscrie de la 7 metri al treilea gol al ei în meci.

Min. 18:  România - Germania 11-7. Dublă intervenţie incredibilă a Denisei Dedu.

Min. 16: România - Germania 9-5. Neagu înscrie din nou şi ajunge la cota 3.

Min. 12: România - Germania 8-4. Eliza Buceschi înscrie din două încercări şi conducem la patru goluri.

Min. 10: România - Germania 7-3. Neagu înscrie al doilea gol în meci, după ce Dedu a apărat o lovitură de la 7 metri.

Min. 5: România - Germania 5-1. Neagu îscrie primul gol în meci, cu o aruncare întoarsă.

Min. 4: România - Germania 3-1. Geiger înscrie al doilea gol, dar Germania ne surprinde pe contraatac.

Min. 2: România - Germania 2-0. Dedu apără o lovitură de la 7 metri.

Min. 1: România - Germania 2-0. Geiger şi Buceschi înscriu primele goluri ale tricolorelor.

UPDATE 18:52: Cele două echipe au pătruns în Sala din Brest şi ne pregătim pentru meciul care ne poate duce în grupele principale ale Campionatului European. Mai jos, puteţi vedea cele două loturi.

Etichete: romania , germania , handbal feminin , campionatul european de handbal 2018 , romania - germani live text

A provocat un șoc când și-a spus vârsta. Câți ani are această femeie care a mai făcut un pas către Miss Univers

Alejandra Marisa Rodríguez, avocată și jurnalistă în vârstă de 60 de ani, din Buenos Aires, a...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
vlad-chiriches
Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan Târnovanu amână petrecerea de titlu
Screenshot 2024-04-24 231756
Florinel Coman a făcut anunțul așteptat cu sufletul la gură de toți fanii FCSB-ului
FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023

Reacția suporterilor steliști, după decizia CNA
Foto E accidentat de 376 de zile, dar, la 34 de ani, e o ”bestie”
vitolo2
Video Record absolut în Premier League: Harry Maguire a marcat un gol istoric!
profimedia-0867665603
Înlocuitor pentru Olimpiu Moruțan la EURO: ”Are șanse foarte mari”
MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Motivul pentru care Ianis Hagi va fi convocat la EURO, chiar dacă nu joacă la Alaves: ”E ceva ciudat”
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
Irina Shayk, pe străzile din New York ca pe podium. Cum s-a afișat modelul rus după ce s-a aflat că își caută un nou partener
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Risto Radunovic e pe lista de transferuri a lui Nelu Varga pentru noul CFR Cluj de titlu! Ce salariu îi oferă
Dominic West, la peste 3 ani de când s-a sărutat în public cu Lily James, deși era căsătorit: "A fost extrem de stresant"
Sore, dans în costum de baie pe plaja din Maldive și gesturi tandre cu iubitul de care e îndrăgostită până peste cap: "Sunt fericită"
România asistaților sociali. Mii de beneficiari de ajutoare sociale refuză să muncească, chiar cu riscul de a le pierde
A învins Mihai Viteazul în bătălia de la Călugăreni? Adevărul despre lupta cu Sinan Pașa
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Dembele și Mbappe au adus titlul la PSG. Gol de mare rafinament marcat de Kylian plus o fază în care și-a ridiculizat adversarul VIDEO
Românul căpitan de la Real Madrid a ales naționala Spaniei, iar acum a venit explicația