Ukraina - Islandia
La ce concluzie a ajuns presa din Ucraina înaintea meciului cu România de la EURO
FOTBAL:ROMANIA-IRLANDA DE NORD, AMICAL (22.03.2024)
Italienii au văzut prestația lui Dennis Man din amicalul contra Columbiei și au dat verdictul
Adi Mutu a reacționat, după ce a auzit că Otele este pe lista celor de la Napoli și Brighton
Digi Sport Special

Video România - Norvegia 20-28. "Tricolorele" au jucat de la egal la egal cu septupla campioană europeană, dar au cedat pe final

07.12.2020, 22:50

România - Norvegia s-a terminat 20-28, după un meci incredibil, în care "tricolorele au luptat fantastic în fața septuplelor campioane europene, însă au cedat pe final.

neagu
Cristina Neagu în meciul România - Norvegia / Foto: captură Digi Sport
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

România - Norvegia 20-28. "Tricolorele" au fost egale cu rivalele lor la pauză, 13-13

Norvegiencele, care sunt principalele favorite ale Campionatului European, au deschis scorul prin Dale, "tricolorele" au egalat prin Ostase, iar apoi au condus cu 4-2 și 5-3, grație reușitelor lui Laslo și Buceschi.

A fost apoi momentul în care portarul României, Yulia Dumanska a ieșit la rampă și a parat execuția lui Herrem. S-a mers apoi cap la cap, iar Neagu a egalat la 8. Apoi aceeași Dumanska a apărat fantastic și a avut o contribuție esențială în jocul "tricolorelor", care au egalat la 13 pauză, prin "glonțul" Elizei Buceschi.

România - Norvegia 20-28. Portarii noștri, Dumanska și Dedu, au apărat fantastic

Repriza secundă a început la fel ca prima, cu norvegiencele care au marcat primele, iar imediat au egalat și elevele lui Bogdan Burcea. A fost momentul în care celălalt portar al României a ieșit la rampă.

Denisa Dedu a parat incredibil, inclusiv în fața lui Mork, pentru ca apoi România să preia conducerea cu 17-16, prin Neagu. Dedu a fost din nou incredibilă în poartă, dar și norvegiancele au avut un "înger păzitor" între buturi, în persoana veteranei Katrine Lunde.

Norvegianca de 40 de ani a și fost desemnată omul meciului. România nu a mai rezistat în ultimul sfert de oră, când scandinavele au forțat și au înscris gol după gol, mai ales prin Oftedal, care a și stabilit scorul final, cu două goluri la rând, 28-20.

Lorena Ostase a fost ce amai bună marcatorre a României, cu 6 goluri, la egalitate cu norvegianca Herrem.

România era deja calificată în grupele principale chiar de dinaintea acestui meci, însă le va începe cu zero puncte.

VIDEO cu momente spectaculoase din meci:

LIVE VIDEO România - Norvegia 20-28:

UPDATE min. 59: Aune face 26-20 pentru Norvegia, iar la cealaltă poartă, lovitura lui Neagu e parată de Lunde. Norvegiencele se aruncă în atac și Otftedal înscrie, Neagu ratează din nou, iar aceeași Oftedal mai marchează o dată și stabilește cea mai mare diferență de scor 28-20. Acesta a fost și rezultatul final.

UPDATE min. 54: România - Norvegia 20-24. Portarul Norvegiei, veterana Lunde, apără în fața lui Polocoșer.

UPDATE min. 52: România - Norvegia 20-23. Dedu are două super parade, ambele în fața lui Lokke.

UPDATE min. 48: România - Norvegia 17-21. Oftedal face diferență de 3 goluri.

UPDATE min. 44: România - Norvegia 17-17. Neagu ratează de la 7 metri după ce portarul Lunde îi apără execuția. Faza continuă, iar la poarta cealaltă apără și Denisa Dedu, care are o mulțime e parade în acest start de repriză.

UPDATE min. 42: România - Norvegia 17-16. Cristina Neagu înscris superb.

UPDATE min. 35: Denisa Dedu are două parade superbe. Mai întâi în fața lui Nora Mork, iar apoi la aruncarea lui Oftedal.

UPDATE min. 35: România - Norvegia 14-14. Ostase înscrie primul gol al României în repriza secundă.

UPDATE min. 34: România - Norvegia 13-14. Herrem marchează primul gol al reprizei secunde.

UPDATE min. 30: România - Norvegia 13-13. Eliza Buceschi înscrie al doilea gol în interval de două minute, cu o execuție de pe picioare, la vinclu, și stabilește scorul pauzei. Buceschi este cea mai bună marcatoare a meciului în prima repriză, cu 4 reușite.

UPDATE min. 26: România - Norvegia 11-12. Yulia Dumanska are o nouă paradă fantastică.

UPDATE min. 15: România - Norvegia 8-8. După o combinație cu Neagu, Cristina Laslo înscrie și egalează.

UPDATE min. 14: România - Norvegia 7-8. Cristina Neagu înscrie superb.

UPDATE min. 11: România - Norvegia 5-8. Septupla campioana europeană mărește diferența la 3 goluri, prin Kristiansen, care înscrie pe contraatac.

UPDATE min. 6: Portarul României, Yulia Dumanska apără execuția lui Herrem.

UPDATE min. 5: România - Norvegia 4-2. După reușita lui Buceschi, înscrie și Cristina Laslo pe contraatac și România are două goluri avans.

UPDATE min 2: România - Norvegia 1-1. Primul gol pentru "tricolore". Mingea cuirculă pe traseul Dincă, Neagu și Ostase, care înscrie.

UPDATE min. 1: România - Norvegia 0-1. Dale deschide scorul.

UPDATE min. 1: Începe meciul.

România înfruntă astăzi Norvegia în ultimul meci al Grupei D de la EHF Euro 2020, de la ora 21:30, în direct la Digi Sport 1. România și-a asigurat calificarea în grupele principale de la European după victoria cu Polonia, scor 28-24. De partea cealaltă, Norvegia a măturat pe jos cu Polonia (35-22) și Germania (42-23).

Norvegia este considerată principala favorită la câștigarea turneului final din Danemarca.

În celălalt meci al grupei, Germania înfruntă Polonia, de la ora 19:15, în direct la Digi Sport 2.

• Interi stânga: Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Anca Polocoşer (CS Minaur Baia Mare);
  • Pivoţi: Lorena Ostase (CSM Slatina), Alexandra Subţirică-Iovanescu (SCM Gloria Buzău)
  • Staff: Bogdan Burcea - antrenor principal, Robert Licu - antrenor secund, Jaume Fort Mauri - antrenor cu portarii, Ştefan Ciuntu - preparator fizic, Ioan Radu Cheregi - analist de performanţă, Florin Ciocoiu - medic, , Valentin Cucu - kinetoterapeut, Lavinia Vlangar - kinetoterapeut, Nicoleta Alexandrescu - Team manager, Doru Costică - Media Manager.

Etichete: norvegia , romania , romania handbal feminin , campionatul european de handbal feminin , ehf euro 2020

Un primar din Mehedinți, dintr-o comună fără asfalt, a pus palmieri pe marginea drumului pentru că așa a văzut în vacanțe și i-a plăcut

Nu au asfalt pe toate străzile, dar primarul le-a plantat palmieri pe marginea drumului. Acesta...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Foto A cumpărat bolidul făcut praf de un fotbalist și nu s-a lăsat până nu l-a făcut ca nou
12
Andrei Borza a venit cu replica, după ce a fost ”pus la zid” de Edi Iordănescu
Captură de ecran 2024-03-28 141131
Foto După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Meszar, prima reacție după suspendarea primită de UTA. Dă vina pe fanii Stelei și le declară război ultrașilor arădeni
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
În ce orașe va întârzia pensia în luna aprilie? De ce se întâmplă acest lucru
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Florin Manea a spus lucrurilor pe nume, după ce Edi Iordănescu l-a schimbat pe Radu Drăgușin la pauză