Cristina Neagu la un meci CSM Rapid
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița
romania handbal
Video România și-a aflat adversarele de la EHF EURO 2024
dani coman
Dani Coman este așteptat să semneze: ”Va veni la noi!”
Fotbal Club

România – Ungaria 19-25. Tricolorele, eliminate din cursa pentru titlu

11.12.2012, 09:46

Campionatul European de handbal feminin s-a încheiat pentru reprezentativa României. Elevele lui Gheorghe Tadici au pierdut la șase goluri în fața Ungariei și a ratat, astfel, calificarea în semifinale.

fetele romania handbal-1
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

România își joacă ultima carte joi, 13 decembrie, contra Germaniei. O victorie cu nemțoaicele ne va da ocazia să jucăm pentru locurile 5-6.

Tricolorele au început bine partida, chiar dacă maghiarelor le-au aparținut primele reușite. Cu Cristina Neagu într-o formă care amintea de anul în care a devenit cea mai bună handbalistă a lumii, România a preluat conducerea și preluat conducerea. Cea mai mare diferență în favoarea noastră a fost de trei goluri, dar maghiarele au reușit să recupereze rapid. După doar 10 minute, elevele lui Gheorghe Tadici se puteau desprinde la patru goluri, dar Iulia Curea a trimis la un metru peste poartă, dintr-o aruncare de la șapte metri. Maghiarele au înscris de două ori pe superioritatea lor, fără a încasa vreun gol, după o primă eliminare de două minute dictată contra noastră. De partea cealaltă, româncele au ratat ocazia de a puncta în momentul în care unguroaicele erau în inferioritate numerică. Portarul Eva Kiss a făcut un meci mare în fața româncelor, blocând 15 din cele 34 de mingi aruncate pe poartă.

Ungaria a intrat la pauză cu două goluri avantaj, scor 14-12. Au punctat de două ori și în debutul mitanului secund, până ca sportivele noastre să se dezmeticească, dar apărarea a fost punctul lor forte, după pauză. Au blocat tot ce au prins, iar ce a trecut de defensivă a fost blocat de Eva Kiss. Cu doar cinci goluri marcate în repriza a doua, România nu a avut nicio șansă să întoarcă scorul, iar ecartul s-a mărit treptat, chiar până la șapte goluri. În cele din urmă, diferența a fost de doar șase puncte, scor final 25-19 pentru unguroaice, iar România ratează calificarea în semifinale și iese din lupta pentru titlul european.

Joi, 13 decembrie, România joacă ultimul meci din grupa a doua principală, contra Germaniei. O victorie ne duce în lupta pentru locurile 5-6.

Marcatoarele meciului România - Ungaria:

România: Neagu 6 goluri, Nechita 6, Stanca 3, Geiger 1, Dincă 1, Meiroşu 1, Brădeanu 1;

Ungaria: Verten 7 goluri, Gorbicz 6, Kovacsicz 4, Szucsanszki 3, Szamoransky 2, Triscsuk 1, Kovacsics 1, Klivinyi 1.

LIVE TEXT:

Min. 60: Final de meci la Novi Sad, care consfințește eliminarea României din cursa pentru titlul european

Min. 60: Ratare pentru România! Eva Kiss apără și aruncarea Adrianei Țăcălie de la șapte metri

Min. 60: Lovitură de la șapte metri pentru România, după o intrare a lui Kovacsicz asupra Adrianei Țăcălie

Min. 59: Eliminare de două minute pentru unguroaice, după un blocaj dur la Ionela Stanca

Min. 59: GOL România! Ionela Stanca punctează și reduce diferența la șase goluri. 19-25

Min. 58: Gol Ungaria. 18-25

Min. 57: Ionela Stanca ratează din nou față în față cu portarul Ungariei

Min. 55: Gol Ungaria. 18-24

Min. 55: GOL România! Ada Nechita reușește să puncteze după o perioadă lungă de sterilitate la poarta Ungariei. 18-23

Min. 54: Gol Ungaria. O nouă minge intrată ușor în poarta noastră. 17-22

Min. 53: Ada Nechita este blocată foarte bine de portarul Kiss, după ce scăpase periculos pe contraatac

* Time-out cerut de România. Gheorghe Tadici își ceartă elevele, reproșându-le că le lasă pe unguroaice să își facă jocul

Min. 52: Gol Ungaria. Kovacsicz punctează și maghiarele majorează diferența la cinci goluri. 17-22

Min. 49: Gol Ungaria. Gorbicz înscrie cu o aruncare de al șold, pe lângă apărătoarea noastră. Patru goluri avans pentru maghiare. 17-21

Min. 47: Bară pentru România! Iulia Curea trage din nou în bară, din extrema stângă

Min. 45: Gol Ungaria. Velten punctează din nou din stânga, cu o boltă care nu a putut fi ajunsă de portarul. Talida Tolnai. 17-20

Min. 44: Gol Ungaria și distanța este din nou de două goluri în favoarea maghiarelor. 17-19

Min. 44: GOL România! Talida Tolnai are o paradă de senzațieși româncele pleacă pe contraatac, iar Ada Nechita ne apropie la un singur gol de maghiare. 17-18

Min. 41: GOL România! Nicoleta Dincă punctează după un contraatac fulgerător. 16-18

Min. 40: Gol Ungaria. 15-18

Min. 39: GOL România! Cristina Neagu punctează din nou. România nu mai marcase de cinci minute! 15-17

Min. 38: Din nou bară pentru România! Iulia Curea ia transversala la țintă, din flancul stâng

Min. 36: Portarul Ungariei blochează excelent o aruncare a Cristinei Neagu

Min. 34: Gol Ungaria. Din nou trei goluri diferență. 14-17

Min. 34: GOL România! Ada Nechita reduce din nou din diferență. 14-16

Min. 33: GOL România! 13-16

Min. 33: Gol Ungaria. Este cel de-al doilea gol reușit al maghiarelor în această repriză secundă. 12-16

Min. 32: Cristina Neagu este busculată în momentul aruncării și rămâne pe parchet. Intervine și echipa medicală, dar nu sunt mari probleme

Min. 32: Gol Ungaria și maghiarele au trei goluri avantaj. 12-15

Min. 31: România are primul atac, dar Brădeanu trage în blocaj

Min. 31: Începutul reprizei secunde

Min. 30: Pauză la Novi Sad, acolo unde România este condusă la două goluri de Ungaria, scor 12-14

Min. 30: Ratare pentru România prin Aurelia Brădeanu

Min. 30: Gol Ungaria. Maghiarele se distanțează pentru prima dată în această seară la două goluri, pe contraatacul iscat după bara Cristinei Neagu. 12-14

Min. 30: Bară România! Cristina Neagu aruncă și mingea ei lovește din nou bara din stânga

Min. 30: Gol Ungaria. Paula Ungureanu nu a putut ajunge la o minge aruncată de Verten, iar maghairele preiau din nou conducerea. 12-13

Min. 28: GOL România! Cristina Neagu punctează din nou superb, cu o aruncare de la distanță! Din nou egalitate, 12-12

Min. 27: Gol Ungaria. 11-12

Min. 26: Gol Ungaria și România este din nou egalată. 11-11

Min. 26: Gol Ungaria. 11-10

Min. 25: GOL România! Ada Nechita punctează și avem din nou două goluri avans. 11-9

Min. 24: Gol Ungaria. 10-9

Min. 24: GOL România! Cristina Neagu înscrie cu o nouă aruncare în forță. 10-8

MIn. 22: Eliminare de două minute la unguroaice. Vom fi în superioritate numerică

Min. 22: Gol Ungaria. Gorbicz punctează din aruncare de la șapte metri. 9-8

Min. 22: Șapte metri pentru unguroaice și cartonaș galben pentru Ada Nechita

Min. 21: GOL România! Adina Meiroșu punctează și ne desprindem din nou la două goluri. 9-7

Min. 20: GOL România! Cristina Neagu înscrie cu o aruncare puternică, pe lângă blocaj. 8-7

Min. 19: Gol Ungaria și România e egalată. Verten înscrie al doilea său gol, după o pasă de senzație reușită de Anita Gorbicz. 7-7

Min. 18: Portarul Eva Kiss blochează în ultimul minut un lob încercat de Iulia Curea

Min. 18: Gol Ungaria. Maghiarele se apropie la un gol, grație reușitei lui Verten. 7-6

Min. 17: Cristina Neagu aruncă pe direcția portarului Ungariei, care blochează fără probleme

Min. 17: Gol Ungaria. Kovacsicz punctează pentru 7-5

Min. 17: Eliminare de două minute pentru Oana Manea

Min. 15: GOL România! Ada Nechita reușește să puncte cu o execuție asemănătoare celei din care a ratat mai devreme. 7-4

Min. 14: Portarul Paula Ungureanu blochează foarte bine o aruncare a lui Kovacsicz. Româncele pleacă pe contraatac, dar Ada Nechita nu poate prinde

Min. 14: Ada Nechita încearcă o fentă în flancul drept și trage cu stânga, dar portarul Ungariei blochează această încercare

Min. 14: Gol Ungaria. 6-4

Min. 13: GOL România! Cristina Neagu înscrie cel de-al doilea său gol în această seară. 6-3

Min. 12: Gol Ungaria. Kovacsicz reduce din diferență. 5-3

Min. 11: Din nou bară pentru România! Aruncarea Cristinei Neagu a lovit stâlpul din stânga al porții Ungariei

Min. 10: Cartonaș galben pentru Meiroșu

Min. 9: Șapte metri pentru România! Iulia Curea trage la un metru pe deasupra porții maghiare

Min. 8: GOL România! Ada Nechita punctează pe contraatac pentru 5-2

Min. 7: GOL România! Ionela Stanca înscrie al doilea său gol. 4-2

Min. 7: GOL România! Cristina Neagu a tras impecabil, cu elan, de pe linia semicercului, pe deasupra portarului Kiss. 3-2

Min. 6: Portarul Ungariei respinge excelent o aruncare a Aureliei Brădeanu

Min. 5: Cartonaș galben pentru Pintea

Min. 4: GOL România! Ionela Stanca egalează din nou, cu o aruncare de pe centru. 2-2

Min. 4. Gol Ungaria. Portarul Paula Ungureanu a fost la un pas să apere șutul lui Kovacsicz, dar mingea a intrat în poartă, în cele din urmă. 1-2

Min. 3: Bară pentru România! Iulia Curea este împinsă în momentul aruncării și mingea lovește bara din dreapta a porții maghiare, dar arbitrii nu iau nicio măsură, lăsând jocul să continue

Min. 2: GOL România! Aurelia Brădeanu aruncă și înscrie pentru 1-1

Min. 1: Gol Ungaria. Klivnyi înscrie primul gol al partidei. 0-1

Min. 1: Începutul partidei România - Ungaria

Etichete: gheorghe tadici , cristina neagu , romania ungaria handbal , romania ungaria ce serbia , anita gorbicz , campionatul european handbal , ce serbia 2012

„Nu e bine deloc”. Starea de sănătate a Regelui Charles s-ar fi înrăutățit. Palatul Buckingham actualizează planul pentru funeralii

Starea de sănătate a Regelui Charles, care se luptă cu cancerul, s-ar fi înrăutățit, fiind un motiv...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Dan Șucu intervine ”în negocierile” dintre Rapid și Marius Șumudică. Mesaj pentru Daniel Niculae și Victor Angelescu?
dani coman

Erik Ten Hag s-a săturat și a trecut la Planul B! Cu ce club vrea să semneze
FC Copenhagen v Manchester United, UEFA Champions League, Group A, Football, Parken Stadium, Copenhagen, Denmark - 08 Nov 2023
”Va juca titular!”. Gigi Becali, anunț despre fotbalistul care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Foto Edi Iordănescu, inclus în Top 10 cei mai sexy selecționeri de la EURO 2024. Pe ce loc e românul
edi iordanescu si maria
Tatăl Cristinei Neagu a murit. CSM București: ”Strângem rândurile alături de căpitanul nostru!”
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Cere excluderea din competiție a cluburilor care nu au drept de promovare! „E jale! Să fie interzisă participarea”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
De unde vine expresia „ce sunt eu, Mafalda"? Personajul a fost considerat Nostradamus feminin
Ce nu ai voie să faci în faţa blocului primăvara. Intenţiile pot fi bune, dar primeşti amendă. Este interzis!
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”