Paris: UEFA Champions League Football Match PSG-FC Barcelona, 2-3.
Un fotbalist de la Barcelona a fost amenințat cu moartea, după eliminarea din UCL: ”Lumea e crudă”
Cristina Neagu la un meci CSM Rapid
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița
dinamo voluntari
Live Video&Text Dinamo - FC Voluntari 0-0, ACUM, în direct pe Digi Sport 1. ”Finală” pentru salvarea de la retrogradare
Etapa 7 Superliga: Dinamo-Voluntari
Play-out

Video Rostov Don - CSM Bucuresti 28-29. Calificare spectaculoasă în Final Four-ul Ligii Campionilor

09.04.2016, 13:28

CSM Bucureşti a reuşit o performanţă de răsunet pentru handbalul românesc. Campioana României s-a calificat în Final Four-ul Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Rostov Don şi în returul din Rusia, scor 29-28.

csm bucurie
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Aflată la debutul în Liga Campionilor, CSM Bucureşti face istorie. Campioana României s-a calificat în Final Four-ul competiţiei, după a învins-o de două ori pe Rostov Don.

În tur, elevele lui Kim Rasmussen au învins cu 26-25, rezultat care le oferea rusoaicelor prima şansă la calificare.

Cu toate acestea, CSM a dat recital în Rusia, unde a condus pe toată durata partidei. Startul a fost de vis, iar bucureştencele s-au desprins rapid la 5 goluri, scor 8-3.

Managarova le-a apropiat pe gazde la 10-12, dar repriza s-a terminat cu un forcing al echipei din capitala României, care a marcat de trei ori consecutiv, prin Fisker, Martin şi Torstennson, şi a intrat la cabine cu 16-11.

În partea a doua, CSM a început la fel de tare, iar Manea a dus scorul la 19-12 în minutul 35. Rostov a jucat şi fără portar pe atacuri şi a forţat cu o jucătoare suplimentară, dar nu a putut reveni în faţa unei echipe care a avut doi portari în zi excelentă - Pessoa, cu 10 parade, şi Grubisic, cu 6.

Rostov s-a apropiat pe final, dar CSM s-a impus cu 29-28, iar bucureştencele merg în premieră în Final Four-ul Ligii Campionilor, care se va disputa la Budapesta, pe 7 şi 8 mai.

LIVE TEXT&VIDEO

FINAL, 28-29! - CSM Bucureşti câştigă şi returul cu Rostov şi obţine o calificare spectaculoasă în Final Four-ul Ligii Campionilor. În ciuda unor mici emoţii pe final, victoria campioanei României nu a fost în pericol în niciun moment. Ana Rodrigues, cu 7 goluri, a fost cea mai bună jucătoare a echipei lui Kim Rasmussen. De cealaltă parte, Ekaterina Ilina a înscris de opt ori.

Min. 57, 27-29 - Lucrurile se complică pe final. Rostov s-a apropiat la doar două goluri. Time-out cerut de Rasmussen.

Min. 55, 25-29 - Cu cinci minute înainte de final, avansul lui CSM continuă să fie de 4 goluri.

Min. 50, 22-26 - Rusoaicele nu renunţă şi au redus din diferenţă, însă campioana României continuă să aibă meciul sub control.

Min. 45, 19-25 - Elevele lui Kim Rasmussen nu le-au permis adversarelor să reintre în meci şi păstrează un avantaj important la jumătatea primei reprize.

Min. 40, 16-21 - Câteva decizii discutabile ale arbitrilor şi o uşoare relaxare în tabăra campioanei României au permis gazdelor să reducă din diferenţă.

Min. 34, 12-19 - Început perfect de repriză pentru CSM, care conduce deja la 7 goluri, ceea ce l-a determinat pe antrenorul lui Rostov să solicite un nou time-out.

Min. 31 - A început repriza a doua.

PAUZĂ, 11-16 - Final de repriză foarte bun pentru CSM, care s-a desprins la cinci goluri şi se află într-o poziţie foarte bună pentru calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor.  Cu patru goluri înscrise, Isabelle Gullden este cea mai bună marcatoare a bucureştencelor şi a meciului.

Min. 25, 9-12 - Campioana României continuă să aibă meciul sub control şi conduce la trei goluri cu puţin timp înainte de pauză.

Min. 20, 7-9 - Gazdele au reuşit să echilibreze meciul în ultimele cinci minute şi s-au apropiat la doar două lungimi.

Min.15, 4-8 - Fetele lui Kim Rasmussen continuă să facă legea şi, la jumătatea primei reprize, conduc la o diferenţă de patru goluri.

#Time-out solicitat de antrenorul rusoaicelor

Min. 10, 3-6 - perioadă excelentă pentru CSM Bucureşti, care a reuşit să se desprindă la trei goluri.

Min. 5, 2-2 - Început bun al fetelor noastre, care au deschis scorul şi au reuşit să revină după ce Rostov a preluat conducerea cu 2-1.

UPDATE 17:04 - A început meciul.

Etichete: liga campionilor , liga campionilor handbal , csm bucuresti , liga campionilor digi sport , liga campionilor handbal digi sport , csm - rostov , liga campionilor handbal feminin digi sport , video rostov don - csm bucuresti , video rostov don - csm bucuresti digi sport , video rostov don - csm bucuresti liga campionilor , video rostov don - csm bucuresti handbal , video rostov don - csm bucuresti handbal feminin , video rostov don - csm bucuresti handbal feminin digi sport , video rostov don - csm bucuresti handbal feminin liga campionilor

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu

Real Madrid nu se opune: pleacă de la ”Galactici”după cinci ani
Soccer : Uefa Champions League 2021 2022 : Liverpool 0-1 Real Madrid
Cerința specială a jucătorilor de la FCSB înaintea meciului cu Farul
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Care este starea lui Adrian Mititelu Jr, la cinci zile de la internarea de urgență în spital
Adrian Mititelu jr. / Foto: Sport Pictures
Gigi Becali și-a făcut calculele pentru sezonul următor: ”Iau 20-30 de milioane!”
gigi becali
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Dan Șucu reacționează tranșant după ce Daniel Niculae a devenit inculpat în dosarul materialelor pirotehnice!
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Ce nu ai voie să faci în faţa blocului primăvara. Intenţiile pot fi bune, dar primeşti amendă. Este interzis!
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”