COSR a decis cine va fi portdrapelul României la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo
articol scris de Digi Sport08.08.2021, 10:53
Aventura României la Jocurile Olimpice de la Tokyo s-a sfârșit sâmbătă, iar atleții noștri au reușit să aducă țării patru medalii.
![paris olimpiada](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYwNCUyRjE0JTJGNDEzNTA0XzQxMzUw/NF9wYXJpc19vbGltcGlhZGEuanBnJnc9/MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPWUyODljZDViYmU4NDlhY2U1Y2ZlMmE0OWM1ODJlNGU0.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Ceremonia de închidere a Jocurilor va avea loc duminică, după desfășurarea finalei de polo masculin, pe Stadionul Olimpic.
COSR a hotărât cine va fi portdrapelul României la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice
Comitetul Olimpic și Sportiv Român a anunțat cine va purta tricolorul la ultimul act al ediției de la Tokyo. Alesul este Cătălin Chirilă, cel care ne-a reprezentat țara la probele de kaiac canoe.
"Canoistul Cătălin Chirilă a fost desmenat purtător de drapel al României pentru Ceremonia de Inchidere a JO Tokyo 2020. Cătălin a ocupat locul 5 în finala olimpică de la canoe dublu, 1000 m, alături de colegul său Victor Mihalachi. Team Romania e mândră e tine, Cătălin!", a fost anunțul făcut pe pagina oficială de Facebook.
Mădălina Bereș și Robert Glință au fost purtătorii de drapel ai României la festivitatea de deschidere
În urmă cu câteva luni, s-a iscat o întreagă controversă privind portdrapelul României la Tokyo. Considerată sportiva cu cele mai mare șanse să poarte steagul tricolor la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice, Simona Halep a fost atacată dur de fosta înotătoare Beatrice Câșlaru.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
La o săptămână după anunțul Simonei că nu va participa la JO de la Tokyo, Comitetul Executiv al COSR a decis prin vot desemnarea celor doi sportivi care vor purta drapelul tricolor la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice, pe 23 iulie. Astfel, a fost pentru prima dată în istorie când România a avut doi purtători de drapel: canotatoarea Mădălina Bereș și înotătorul Robert Glință.
Etichete: jocurile olimpice , tokyo , portdrapel , catalin chirila
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...