Berea a salvat participarea sportivelor din Jamaica la bob, la Jocurile Olimpice de la PyeongChang
16.02.2018, 14:00Jamaica va putea participa în proba de bob dublu feminin de la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang, după ce a primit un bob de la un producător de bere, relatează BBC.
Serie A: Como - Milan, marți, 19:30, DGS 1
Premier League: Nott. Forest - Liverpool, marți, 22:00, DGS 1
Participarea sportivelor jamaicane în proba de bob dublu era incertă, după ce germanca Sandra Kiriasis, antrenoarea-pilot, a demisionat în urma încadrării sale pe un post inferior. Fosta campioană olimpică a făcut apel la relaţiile ei pentru a împrumuta un bob, pentru care răspundea din punct de vedere legal. Ea a solicitat o taxă pentru ca bobul să fie utilizat la PyeongChang.
Federaţia jamaicană de bob a făcut însă rost de un bob donat de un producător naţional de bere, Red Stripe. Carrie Russell (frânar) şi Jazmine Fenlator-Victorian (pilot) speră să devină primele sportive din Jamaica participante la o olimpiadă de iarnă, la 30 de ani după ce băieţii au concurat în premieră la bob, la JO 1988 de la Calgary.
Cea mai bună performanţă a Jamaicăi la JO de iarnă este un loc 14 obţinut de echipajul masculin de Bob 4 la Lillehammer în 1994.
Agerpres
Etichete: bob jamaica , bob , bere bob , jamaica jocurile olimpice de iarna , jamaica jocurile olimpice de iarna bob , bob jamaica jocurile olimpice de iarna
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Soferița care a ucis patru muncitori după ce s-a urcat la volan sub influența alcoolului și a gonit...