Eduard Carol Novak are cu ce se lăuda: "Mi-am atins scopul. Ce vine de acum încolo e PLUS"
11.09.2012, 16:20Eduard Carol Novak îşi afişează cu mândrie cele două medalii, aur şi argint, obţinute la Londra. Primul campion paralimpic din istoria sportului românesc a sosit în ţară alături de întreaga delegaţie prezentă la Jocurile Paralimpice.
![novak record](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTIl/MkYxMiUyRjA1JTJGMTIxNThfMTIxNThf/bm92YWtfcmVjb3JkLmpwZyZ3PTEwNjAm/aD02MzYmaGFzaD0xNDM2NTgzZDMzOGQ1NjA1YWZlOGJiMzZiMTUwYjgzYw==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
EDUARD CAROL NOVAK, CAMPION PARALIMPIC: "Am simțit că trebuie să fac asta, mi-a venit impulsul că trebuie să arăt medaliile."
Primul campion paralimpic din istoria sportului românesc povestește cu plăcere despre ziua în care a stabilit un nou record mondial în proba de urmărire pe velodrom, pentru ca apoi să devină campion paralimpic.
EDUARD CAROL NOVAK, CAMPION PARALIMPIC: "Înaintea mea a fugit cehul, record paralimpic, eu trăgeam cu britanicul, toată lumea aplauda pentru britanic și familia mea era acolo. Antrenorul îmi arăta hai-hai și eu am crezut tot timpul că britanicul e în față. Când m-am ridicat, record mondial, nu-mi venea să cred. Când
am ajuns la tribună, lângă familia mea și toți au început să plângă, să mă strângă în brațe, atunci am realizat ce am făcut."
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Novak a cucerit la Londra și o medalie de argint în proba de contratimp individual pe șosea, repetând astfel rezultatul obținut în urmă cu patru ani, la Beijing.
EDUARD CAROL NOVAK, CAMPION PARALIMPIC: "Pe ceh l-am bătut cu un minut și 10 secunde la CM și acum mi-a luat 7 secunde la contratimp. E greu de digerat, dar mă bucur și pentru medalia de argint foarte mult. Am avut o carieră frumoasă, mi-am atins scopul. Ce vine de acum încolo e plus."
Etichete: jocurile paralimpice de la londra , eduard carol novak , sosire novak , medalii novak la paralimpice
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...