VIDEO GP judo Budapesta: Corina Căprioriu, la un pas de medalii
21.06.2014, 21:58România a încheiat fără medalii prima zi a Grand Prix-ului de judo de la Budapesta. Cel mai aproape de a urca pe podium a fost Corina Căprioriu, la categoria 57 kg, care, după ce a pierdut în semifinale la japoneza Kaori Matsumoto, a fost învinsă și în lupta pentru medalia de bronz de către Hedvig Karakas, din Ungaria si a terminat pe locul 5.
![caprioriu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTQl/MkYwNiUyRjIxJTJGMjc5NTMyXzI3OTUz/Ml9jYXByaW9yaXUuanBnJnc9MTA2MCZo/PTYzNiZoYXNoPTkxN2M5Y2VmYjljZDE1YWYxMzZjMjQ2NTRkM2VlMTE2.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Medalia de aur a fost cucerită de campioana olimpică de la Londra, Kaori Matsumoto, care a învins-o în finală pe Helene Receveaux, din Franța.
Reprezentanta gazdelor, Eva Csernoviczki, a câștigat categoria 48 kg după o victorie la Valentina Moscatt, din Italia, în timp ce Japonia a mai obținut un aur în întrecerea feminină, prin tânăra de 20 ani Miku Tashiro, care a câștigat la Martyna Trajdos, din Germania, în finala categoriei 63 kg.
Campioana mondială Majlinda Kelmendi, din Kosovo, a câștigat prin neprezentare finala categoriei 52 kg. Din cauza unei accidentări, italianca Odette Giuffrida nu s-a mai prezentat pe saltea, în timp ce Andreea Chițu, numarul 7 mondial, a cedat în turul 2 la slovena Petra Nareks.
Japonezii au continuat recitalul și la masculine, unde campionul mondial Naohisa Takato a trecut spectaculos prin ippon de georgianul Amiran Papinashvili, numărul 2 în ierarhia categoriei 60 kg., iar Kengo Takaichi l-a învins la puncte pe Dzmity Shershan, din Belarus, în ultimul act al categoriei 66 kg.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Medalia de aur a categoriei 73 kg i-a revenit lui Victor Scvortov, din Emiratele Arabe Unite, care a câștigat prin accidentarea adversarului Lasha Shavdatuashvili, din Georgia.
Concursul cu premii în valoare totala de 100 000 de dolari continuă și duminică și alți trei români vor intra pe tatami: Mădalina Pantea luptă în primul meci de la categoria 70 kg cu Aleksandra Samardzic, din Bosnia-Herțegovina, Vlad Vișan îl întîlnește pe suedezul Martin Pacek, la 81 kg, în timp ce Daniel Natea la +100 kg are un tur liber.
Meciurile pentru medalii vor fi transmise în direct de Digi Sport 1, de la ora 18:00.
Etichete: corina caprioriu , judo budapesta , judo la digisport , cp judo budapesta
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...