CLUJ-NAPOCA: CFR CLUJ - CELTIC FC, Uefa Champions League
Dan Petrescu vine, jucătorii pleacă! E OUT fotbalistul care nu a mai evoluat de 17 luni pentru CFR
sepsi
Video Sepsi a acuzat arbitrajul din partida cu CFR, după ce a avut doi eliminați: ”Ne-am obișnuit, așa e la noi!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 1-1, ACUM, Digi Sport 1. Burmaz a adus egalarea pentru giuleșteni

• 90+3 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru CFR! Deac i-a așezat mingea cu pieptul lui Negruț, dar șutul noului intrat s-a dus pe direcția lui Arlauskis, care a prins cu siguranță
  • 86 | OcaziiSteaua
    Șansă de gol și pentru Steaua! Este rândul lui Mincă să se remarce, cu un reflex bun prin care scoate un șut trimis de Iancu din careu, la colțul scurt
  • 85 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru CFR Cluj! Arlauskis a scos extraordinar un șut al lui Tiago Lopes, care a tras întoarcere, după o preluare în careul stelist
  • 83 | Schimbări
    Schimbare la CFR: iese Jazvic și intră Negruț
  • 82 | Cartonaşe Galbene
    Păun pătrunde în careu și cade, cerând un penalty după un contact cu un apărător al gazdelor, însă primește gartonașe galben, arbitrul considerând că a fost vorba de o simulare
  • 78 | Schimbări
    Schimbare la CFR Cluj: iese Chanturia și intră Tiago Lopes
  • 78 | Goluri
    GOOOOL Steaua! George Țucudean deschide scorul pentru gazde cu o deviere de cap, fructificând la maximum o centrare din corner, care a fost și deviată pe spate de Tănase
  • 75 | Faze meciSteaua
    Steaua ajunge din nou periculos în careul clujenilor, dar Tănase, din apropierea porții, a trimis o centrare înapoi, care nu a găsit pe nimeni
  • 73 | Faze meciSteaua
    Tade scapă către poartă, numai cu Varela între el și Arlauskis, dar fundașul din Insulele Capului Verde respinge.
  • 70 | Faze meciSteaua
    Centrare bună a lui Țucudean, de pe dreapta, dar un apărător al CFR-ului a reușit să respingă în corner chiar din fața lui Chipciu, care pregătea voleul de la 11 metri
  • 68 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Carp, pentru o ținere asupra lui Chipciu
  • 66 | Cartonaşe Galbene
    Paul Papp încasează și el un cartonaș galben, după un fault din spate, la 40 de metri de propria poartă
  • 64 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Breeveld, care a căzut și a luat mingea în brațe, fără ca meciul să fie oprit
  • 63 | Faze meciSteaua
    Clujenii ajung din nou în careul stelist după o greșeală a gazdelor, dar Jazvic ratează centrarea, într-un moment care putea fi extrem de periculos
  • 62 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru CFR Cluj! Păun a trimis un șut superb din afara careului, dar Arlauskis a respins mingea din drumul către vinclu
  • 60 | Schimbări
    Ultima schimbare la Steaua: iese Raul Rusescu și intră Geoge Țucudean
  • 59 | Faze meciSteaua
    Steaua ajunge în careu, într-o poziție periculoasă, dar Bourceanu luftează, în încercarea de a șuta din vole, cu stângul
  • 57 | OcaziiSteaua
    Șansă de gol pentru Steaua! Tănase a deviat cu capul, de la colțul scurt, o centrare venită dintr-un corner de pe dreapta, dar portarul Mincă a intervenit bine și a respins, apoi apărătorii oaspeților au îndepărtat pericolul
  • 53 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru CFR Cluj! Din postura de pivot, Tade i-a așezat mingea lui Deac în careu, dar șutul șeptarului clujean a fost blocat de apărătorii steliști care au respins în corner
  • 46 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Chipciu
  • 46 | Schimbări
    A doua modifcare la gazde, încă de la pauză: iese Nicușor Stanciu și intră Gabi Iancu
    Schimbare la Steaua: iese Neagu și intră Breeveld
    Începutul reprizei secunde
  • 45 | Final repriza 1
    Pauză la București, acolo unde Steaua și CFR Cluj se află la egalitate, scor 0-0
  • 43 | Faze meciSteaua
    Tamaș șutează frumos din vole, după un stop pe piept în careu, dar se afla în poziție de offside în momentul în care Tănase i-a centrat din lovitură liberă
  • 43 | OcaziiSteaua
    Încă o șansă de gol pentru oaspeți! Arlauskis a ieșit total greșit centrarea venită din cornerul rezultat la faza anterioară și a ratat intervenția, dar clujenii nu au putut trimite în poarta goală
  • 42 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru CFR Cluj! Varela a fost la un pas de autogol, respingând în corner o centrare trimisă pe jos de Chanturia, de pe dreapta
  • 38 | OcaziiSteaua

Tade se descurcă bine pe dreapta și reușește să centreze pentru Jazvic, dar acesta ratează reluarea din colțul careului de 6 metri. Mingea a traversat careul, iar Arlauskis a ieșit din propria suprafață de pedeapsă pentru o urmări, dar a fost faultat de Păun

• 37 | Cartonaşe Galbene
    Ionuț Neagu încasează un cartonaș galben
  • 34 | Faze meci
    Jocul s-a echilibrat în aceste minute. Steaua pare să domine mijlocul terenului, dar clujenii se apără sus și nu lasă niciun culoar către poarta lui Mincă, preferând acțiunile rapide, atunci când obțin posesia
  • 29 | OcaziiSteaua
    Încă o șansă de gol pentru CFR Cluj! Chanturia a centrat dintr-un corner de pe dreapta, dar Muniru, aflat la mai puțin de un metru în fața liniei porții, nu a reușit să trimită în poartă, fiind ținut foarte strâns de Rusescu. Portarul Arlauskis se repliase destul de târziu
  • 27 | Faze meciSteaua

Clujenii ajung până în marginea careului stelist, dar gazdele se apără aglomerat, iar Deac și Chanturia pur și simplu nu au pe unde să intre în suprafața de pedeapsă

• 25 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Nicușor Stanciu primește în careu o minge înaltă trimisă de Tănase, dar șutul său din vole trece cu puțin alături de colțul lung al porții apărate de Mihai Mincă
  • 22 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Deac, după un fault asupra lui Neagu, care îi suflase mingea în marginea careului
  • 18 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului e încasat de Bourceanu, după un fault tare asupra lui Deac, cu talpa pe gambă, care putea duce la o accidentare serioasă
  • 11 | Faze meciSteaua
    Constantin Păun șutează din prima, de la 16 metri, dar cu mult peste poarta lui Arlauskis
  • 9 | Faze meciSteaua
    Tănase îl lansează pe Chipciu în careu cu o pasă cu exteriorul, peste apărarea clujeană, dar șeptarul stelist nu reușește să preia și este deposedat
  • 7 | OcaziiSteaua
    Ratare imensă pentru CFR Cluj! Jazvic a fost lansat către poarta lui Arlauskis cu o minge printre apărătorii Stelei și numai Tamaș s-a putut ține după el, dar fără a interveni decisiv. Croatul a pătruns în careu și a șutat pe jos, dar pe lângă. Bună ocazie pentru ardeleni
  • 5 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru CFR Cluj, care a cerut și penalty la această fază! Tade a recuperat mingea după o greșeală a lui Stanciu, dar a fost deposedat De Guilherme în momentul șutului, cu un tackling de manual. Balonul a ajuns la Carp, care a pierdut un tempo cu o preluare destul de largă
  • 1 | Faze meciSteaua
    Steliștii se avântă în atac încă de la lovitura de start, iar în secunda 10 a meciului Tănase trimite pe lângă poartă cu un șut puternic, din afara careului, după o diagonală lungă trimisă de Tamaș
    Fluier de start al meciului dintre Steaua și CFR Cluj, din etapa a 20-a a Ligii 1. Începutul a fost amânat câteva minute, din cauză că plasa porții lui Arlauskis nu era prinsă destul de bine
  • 0 | Faze meci
    Circa 1.800 de spectatori în tribunele stadionului Ghencea
  • 0 | Faze meciSteaua
    Înaintea începutului meciului, jucătorii Stelei au împărțit trandafiri roșii spectatoarelor din tribune, cu ocazia serbării Zilei Femeii
Eugen TricăCFR Cluj

VIDEO Steaua-CFR Cluj 1-0. Prima victorie a campioanei în Liga 1 în 2015 a venit chiar de ziua lui Gâlcă

Steaua a obținut cu greu prima victorie în campionat în 2015. Campioana a câștigat duminică la limită, scor 1-0 în fața lui CFR Cluj, la capătul unui joc transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, care a pus față în față echipele aflate la polii clasamentului: gruparea militară e lider, în timp ce ardelenii ocupă ultimul loc.

George Țucudean a marcat singurul gol al partidei disputate în Ghencea, în fața a circa 1.800 de spectatori. A fost primul său gol în Liga 1 în tricoul Stelei. A mai punctat o dată pentru noua sa echipă, însă în turul semifinalelor Cupei Ligii, în victoria cu 3-0 contra Astrei.

Steaua a început tare meciul cu CFR și putea deschide scorul în secunda 10, prin Tănase, dar s-a stins rapid și ocaziile au fost de partea clujenilor. Oaspeții au amenințat serios încă din minutul 5, dar Tade a fost blocat de Guilherme cu un tackling impecabil, apoi Carp a fost deposedat de Papp, la o fază în care ardelenii au cerut și lovitură de la 11 metri.

Jazvic a ratat cea mai mare șansă de gol a CFR-ului, șutând pe lângă poartă după ce a pătruns în careu, cu Tamaș pe urme (7). Sulley Muniru putea deschide şi el scorul, dar nu a putut trimite în poartă de pe linia porții, după o centrare din corner (29). Pe final de repriză, Varela a fost la un pas de autogol (42), iar la faza imediat următoare Arlauskis a trecut pe lângă minge, însă Carp i-a iertat pe stelişti, trimițând alături (43).

Campioana a bifat a 5-a repriză consecutivă fără gol marcat în campionat. A mai avut câte două cu Rapid (înfrângere, 0-1) și cu CS Universitatea Craiova (0-0).

Gâlcă a făcut două schimbări la pauză și i-a trimis pe teren pe Breeveld și Gabi Iancu. Fără vreun corner în primele 45 de minute, campioana a început să pună presiune, iar lovitura de cap a lui Tănase, după o lovitură de colț, a fost scoasă de Mincă (57).

CFR a căutat şi ea golul prin Păun, dar şutul său superb a fost scos de sub bară de Arlauskis (62). Gâlcă l-a schimbat inspirat pe Rusescu și l-a introdus pe Ţucudean (60). Steaua a forțat, iar fostul dinamovist a reuşit primul său gol în campionat pentru Steaua, în minutul 77, în urma unei faze fixe.

Oaspeţii puteau egala în Ghencea prin şutul periculos al lui Tiago Lopes (85). Pe final, Mincă a scos şutul lui Iancu din apropiere (86) iar la poarta cealaltă, în prelungiri, Arlauskis s-a aflat pe direcţia şutului lui Negruţ (93).

Tamaș, integralist după mai mult de o jumătate de an

Gabi Tamaș a bifat primul meci ca integralist din ultimele 7 luni și jumătate. Pe 30 august 2014 a jucat ultima dată un meci întreg, pe când evolua la Watford, în al doilea eșalon al fotbalului englez. Duminică, a fost titular și a petrecut 93 de minute pe teren contra lui CFR Cluj. Până duminică, mai jucase la Steaua un meci în Liga 1 și unul în Cupa României, de fiecare dată intrând pe parcurs, din postura de rezervă.

Bilanțul celor 40 de meciuri Steaua - CFR Cluj în Liga 1:

19 victorii pentru Steaua
12 egaluri
9 victorii pentru CFR Cluj

La prima întâlnire dintre Costel Gâlcă și Eugen Trică din postura de antrenori, stelistul a avut câștig de cauză. Trică a revenit în Ghencea, stadionul unde, ca fotbalist, a petrecut 5 sezoane și a câștigat un titlu de campion, în 2001.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după...

ilie3

Video Cea mai în formă jucătoare din lume, un...

profimedia-0868753464

Video FCSB este noua campioană a României...

fcsb 2

Video&Foto Un fotbalist de la CFR a intrat pe...

• 22:30 LIVE Premier League: Chelsea-Tottenham
  • FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC CFR 1907 CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO - SEFRTURI DE FINALA (02.04.2024)

FOTBAL: Corvinul Hunedoara - CSC Șelimbăr, ora 15:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• grozav

FOTBAL: Petrolul - FC Botoșani, ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• radu-naum

MEDIA: Fotbal Club, ora 19:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-RAPID BUCURESTI, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (30.03.2024)

FOTBAL: Rapid - Universitatea Craiova, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• Italian Soccer Serie A Match - Cagliari Calcio Vs US Salernitana, Cagliari, Italy - 09 Mar 2024

FOTBAL: Genoa - Cagliari, ora 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 3

• Valencia CF v FC Barcelona - LaLiga Santander

FOTBAL: Barcelona - Valencia, ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

ilie3

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

mm-stoica2

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul