marc marquez

Marc Marquez a câştigat Marele Premiu al Germaniei şi e noul lider la general

Dovizioso a câştigat în Austria şi s-a apropiat de Marquez în clasamentul general

Rossi suparat

Valentino Rossi, dus de urgență la spital. Primul verdict: fractură de tibie și peroneu!

dovizioso austria

13.08.2017, 17:56
  • Tenis, WTA, Stuttgart: Simona Halep - Coco Vandeweghe (vineri, 14:30, Digi Sport 2)

• Serie A, EXCLUSIV, etapa 35: Inter-Juventus (sâmbătă, ora 21:45, pe Digi Sport 2) şi Fiorentina-Napoli (duminică, ora 19:00, pe Digi Sport 2)

Pilotul italian Andrea Dovizioso (Ducati) a câştigat Marele Premiu al Austriei în MotoGP, după ce l-a depăşit pe campionul mondial, spaniolul Marc Marquez (Honda), şi a devenit principalul său rival în lupta pentru titlu.

Dovizioso a obţinut pe circuitul de la Spielberg a treia victorie a sezonului şi a cincea din cariera sa. Podiumul a fost completat de spaniolul Dani Pedrosa (Honda). Spaniolul Maverick Vinales (Yamaha) a sosit al şaselea, iar Valentino Rossi (Yamaha) al şaptelea.

În clasamentul general, lider este în continuare Marc Marquez, cu 174 de puncte, urmat de Dovizioso - 158 de puncte şi de spaniolul Maverick Vinales (Yamaha) - 150 de puncte.

Pilotul italian Franco Morbidelli (Kalex) a câştigat cursa de Moto2, dupa ce şi-a devansat coechipierii - spaniolul Alex Marquez şi elveţianul Thomas Luthi.

Plecat de pe poziţia a doua a primei linii, Morbidelli a obţinut cel de-al şaptelea succes al sezonului în 11 curse de până acum, mărindu-şi avantajul în fruntea clasamentului mondial al categoriei.

Astfel, Morbidelli a acumulat 207 puncte, fiind urmat în ordine de Thomas Lüthi (Kalex) 181 puncte şi Alex Marquez (Kalex), 153 puncte.

Spaniolul Joan Mir (Honda) a câştigat cursa la Moto3. Mir, care a plecat din linia a patra, de pe poziţia 10, a obţinut al şaptelea succes al sezonului, după Qatar, Argentina, Franţa, Catalonia, Germania şi Cehia, în 11 curse.

Ibericul i-a devansat pe germanul Philipp Oettl (KTM) şi pe spaniolul Jorge Martin (Honda).

În clasamentul general conduce Joan Mir, cu 215 puncte, urmat de italianul Romano Fenati (Honda), cu 151 de puncte, şi spaniolul Aron Canet (Honda), cu 137 de puncte.

Etapa a 12-a din MotoGP se va desfăşura pe 27 august: Marele Premiu al Marii Britanii, pe circuitul de la Silverstone.