Galerie Foto David Popovici este rege și la 100 metri liber! ”Racheta”, la a patra medalie de aur la Europeanul de juniori
articol scris de Digi Sport10.07.2022, 17:44
David Popovici (17 ani) își continuă parcursul senzațional la Campionatul European de juniori desfășurat la Otopeni și a ajuns la a patra medalie de aur câștigată, după ce s-a impus în finala probei de 100 de metri liber.
![OTOPENI - CAMPIONAT EUROPEAN INOT - JUNIORI - 8 IUL 2022](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDcl/MkYwOCUyRjE1NDI0NzFfMTU0MjQ3MV8y/MDIyLTA3LTA4LXBvcG92aWNpLTA3NzIu/anBnJnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTQ0/OTQ2NDg3NDVjN2QyYjFlNDJlYjA4MmMxOWY1OGQy.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Într-o atmosferă superbă creată de spectatorii care s-au îngrămădit în arena de la Otopeni pentru a-l vedea pe David Popovici în acțiune, înotătorul a intrat în probă de pe culoarul patru, destinat marilor favoriți și s-a impus în finală cu un timp de 47:69.
David Popovici este senzațional! ”Racheta”, la a patra medalie de aur la Europeanul de juniori
Galerie Foto
Podiumul a fost completat de britanicul Jacob Whittle (48:65) și de cipriotul Nikolas Antoniou (49:67).
Clasamentul din finala probei de 100 de metri liber:
- David Popovici (România) – 47:69
- Jacob Whittle (Anglia) – 48:65
- Nikolas Antoniou (Cipru) – 49:67
- Alexander Painter (Anglia) – 50:38
- Daniil Pancerevas (Lituania) -50:39
- Krystztof Matuszewski (Polonia) – 50:46
- Ignacio Campos Beas (Spania) – 50:55
- Nans Mazellier (Franța) – 50:91
Înotătorul s-a calificat în finala de la 100 de metri liber cu cel mai bun timp din semifinale, 48:31 secunde. David Popovici deține recordul mondial la proba de 100 de metri liber, 47:13 secunde.
România a câștigat șapte medalii la Campionatul European pentru juniori
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Delegaţia României a câştigat până acum şapte medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: cinci de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber, 50 m liber și 100 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi două de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber.
Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.
Etichete: 100 metri liber , otopeni , david popovici , campionatul european de juniori
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...