itoje

Înainte de finala Champions Cup, Maro Itoje, de la Saracens, a fost declarat cel mai bun tânăr jucător al anului

Harlequins – Montpellier 19-26. Finala Challenge Cup a fost decisă de o rezervă

saracens rugby

Video Saracens, noua campioană a Europei la rugby. Primul trofeu în Cupa Campionilor pentru Anglia după nouă ani

mogg

14.05.2016, 08:54

Montpellier a cucerit vineri seara Challenge Cup, la prima finală continentală din istoria clubului. Echipa franceză a învins-o, la Lyon, pe Harlequins, scor 26-19, într-un meci decis de două rezerve.

Intrat în prima repriză în locul lui Benjamin Fall, accidentat, Jesse Mogg (foto) a marcat câte un eseu în fiecare repriză, primul, în minutul 22, la 5 minute după ce îl substituise pe fundașul echipei sale. Al doilea a fost inițiat de o altă rezervă, Benoit Paillaugue, care a trimis o pasă perfectă în terenul de țintă advers, în minutul 47, Mogg recepționând balonul în aer și culcându-l apoi pentru eseu.

Nu trebuie ignorată contribuția lui Demetri Catrakilis, care a pus 16 puncte pe tabelă, din patru lovituri de pedeapsă și două conversii. De cealaltă parte, Marland Yarde a reușit eseul lui Harlequins, în minutul 71, Nick Evans a transformat trei lovituri de pedeapsă, Ben Botica una, ultimul transformând și eseul lui Yarde.

Pentru Harlequins a fost a patra finală Challenge Cup din istorie și prima pierdută. Scorul finalelor anglo-franceze în Challenge Cup a devenit acum 5-2.

Sâmbătă, de la ora 18:45, Digi Sport 4 transmite finala Champions Cup, între Saracens și Racing Paris.

montpellier nice

Codrin Ștefănescu face dezvăluirea. Cine este „personajul veninos” invocat de Dragnea

Video Monaco - Montpellier 1-1. Oaspeţii au egalat în prelungiri, iar campioana a ratat şansa de a urca pe primul loc

monaco montpellier

Video Veszprem și Montpellier și-au respectat statutul de favorite și s-au impus în partidele din Champions League