RUGBY:ANTRENAMENT NATIONALA ROMANIEI (29.08.2023)
România, eșec ”usturător” în fața Georgiei la Rugby Europe Championship 2024
RUGBY:ROMANIA-PORTUGALIA, RUGBY EUROPE CHAMPIONSHIP (17.02.2024)
România, eșec la scor la Campionatul European de Rugby. ”Stejarii” sunt calificați în semifinale
Live Video&Score Oțelul - ”U” Cluj 1-1, ACUM, DGS 1. Dan Nistor a egalat din penalty
LIVE Cupa Romaniei
Semifinale

România-Tonga 32-20, într-un test jucat la "Arcul de Triumf". Noiembrie excelent pentru naţionala de rugby a "tricolorilor"

21.11.2021, 02:35

Naţionala de rugby a României a învins reprezentativa Tonga cu scorul de 32-20 (13-13), într-un meci-test disputat sâmbătă seara, pe Stadionul "Arcul de Triumf" din Bucureşti, fără prezenţa spectatorilor.

Partida este a patra întâlnire directă dintre cele două naţionale, aflate în cursa pentru calificarea la CM 2023 din Franţa.

RUGBY:ROMANIA-TONGA, TEST (20.11.2021)
Eseu românesc la meciul test de rugby dintre Romania si Tonga, scor 32-20 / Foto: Sport Pictures
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

România-Tonga 32-20 în meci test pe Stadionul Arcul de Triumf

Meciul a început bine pentru "stejari" care au dominat prima jumătate a reprizei. Tudor Boldor a deschis scorul în minutul 2, prin concretizarea unei lovituri de pedeapsă, dar oaspeţii au egalat după trei minute, prin acelaşi procedeu, prin James Faiva.

Tot Boldor a adus România în avantaj în minutul 6, punând alte trei puncte pe tabela de marcaj din lovitură de pedeapsă, pentru ca Tudor Butnariu, în minutul 12, să izbutească primul eseu al confruntării, transformat de Boldor.

Din păcate, după acest moment, Johannes Van Herden a văzut cartonaşul galben în urma unei infracţiuni în joc, iar oaspeţii au profitat de acest avantaj şi au pus o presiune mare pe "stejari".

Finalul primei reprize a aparţinut celor din Tonga, care s-au instalat în jumătatea "tricolorilor". Faiva a reuşit fructificarea unei lovituri de pedeapsă în minutul 16, pentru ca Latu Latunipulu, în minutul 36, să izbutească primul eseu al tonganilor, transformat de Faiva.

La pauză, rezultatul a fost egal, 13-13, dar debutul părţii a doua a aparţinut naţionalei din Pacific. Chiar în minutul 42, Solomone Kata a adus pentru prima oară Tonga în avantaj printr-un eseu transformat de Faiva, dar românii au revenit rapid şi veteranul Florin Surugiu a restabilit egalitatea, printr-un eseu, în minutul 49, transformat de Boldor.

Ulterior, meciul s-a echilibrat, fazele de atac alternând de o parte şi de alta.

În minutul 56, Daniel Plai a mai pus 3 puncte pentru tricolori dintr-o lovitură de pedeapsă şi tot el a concretizat, din acelaşi procedeu, în minutul 67. Românii au dat apoi drumul unui joc foarte bun la mână surprinzându-şi deseori adversarul şi obligându-l să greşească, astfel încât, după o asemenea fază, "stejarii" au mai obţinut o lovitură de pedeapsă pe care a transformat-o Plai, în minutul 72.

După doar 6 minute, acelaşi Daniel Plai, aflat "în picior", a mai concretizat o nouă lovitură de penalitate, eforturile Ikale Tahi de a reveni în joc izbindu-se de o defensivă foarte sigură a românilor, notează Agerpres.

Scorul final a fost 32-20 pentru România, rezultat care dă mari speranţe naţionalei frunzei de stejar în ceea ce priveşte meciurile de anul viitor, decisive pentru calificarea la turneul final din Franţa.

România-Uruguay 29-14 şi România-Olanda 56-15 în celelalte două partide de rugby jucate de România în noiembrie

România a câştigat primele două meciuri din noiembrie, 29-14 cu Uruguayul, în meci-test la Verona, pe 7 noiembrie, şi 56-15 cu Olanda, la Bucureşti, în Rugby Europe Championship 2021, sâmbăta trecută.

În urma rezultatului cu Tonga, România face rocada cu această naţională în ierarhia World Rugby, tricolorii pe locul 15, tonganii pe 16.

Cele două echipe au început partida în componenţa:

România: 1. Vasile Bălan (CSA Steaua), 2. Tudor Butnariu (CSA Steaua), 3. Costel Burţilă (RCHCC), 4. Johan van Heerden (CS Dinamo), 5. Andrei Toader (CS Dinamo), 6. Damian Strătilă (CSA Steaua), 7. Cristi Boboc (CSA Steaua), 8. Cristi Chirica (căpitan; Sporting Club Appameen), 9. Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Tudor Boldor (CSA Steaua), 11. Robert Neagu (CSA Steaua), 12. Vlăduţ Popa (CSA Steaua), 13. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua), 14. Ionuţ Dumitru (CSA Steaua), 15. Marius Simionescu (CS Dinamo).

Rezerve: 16. Florin Bărdaşu (CSA Steaua), 17. Dorin Tică (Colorno), 18. Alexandru Gordaş (CS Dinamo), 19. Bogdan Doroftei (CSA Steaua), 20. Kamil Sobota (CSA Steaua), 21. Gabriel Rupanu (SCM Timişoara), 22. Daniel Plai (CSA Steaua), 23. Sioeli Lama (CSA Steaua).
Selecţioner: Andy Robinson

Tonga: 1. Siegfried Fisi'ihoi, 2. Siua Maile, 3. Ben Tameifuna, 4. Halaleva Fifita, 5. Dan Faleafa, 6. Onehunga Havili, 7. Mateaki Kafatolu, 8. Fotu Lokotui, 9. Sonatane Takulua (căpitan), 10. James Faiva, 11. Solomone Kata, 12. Vaea Vaea, 13. Afusipa Taumoepeau, 14. Latu Latunipulu, 15. Walter Fifita.
Rezerve: 16. Maile Ngauamo, 17. Jethro Felemi, 18. Ma'afi Fia, 19. Michael Faleafa, 20. Sione Vailanu, 21. Leon Fukofuka, 22. Navarre Haisila, 23. Atunaisa Manu.
Selecţioner: Toutai Kefu.

Partida a fost arbitrată de o brigadă condusă la centru de sud-africanul Adriaan Mauritz Jacobs.

Etichete: meci test romania tonga , romania tonga 32-20 , romania tonga arcul de triumf

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin

Foto Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
Real Madrid face totul pentru a ajunge în finala Champions League: La Liga și-a dat deja acordul
”A spus DA!” Napoli s-a înțeles cu înlocuitorul lui Victor Osimhen
Ssc Napoli - Frosinone Calcio Victor Osimhen of Ssc Napoli during warm up before the Serie A match beetween Ssc Napoli a
RUGBY:SCM USV TIMISOARA-DINAMO BUCURESTI, FINALA CUPEI ROMANIEI (6.04.2024)
România a ratat medalia de bronz la Rugby Europe Championship
Meciul de rugby dintre Romania si Portugalia, din cadrul Rugby Europe Championship 2024, desfasurat pe Stadionul Nationa
Reese Witherspoon, în șort de sport, necoafată și nemachiată, într-o zi oarecare. Bucuroasă ca un copil după o întâlnire specială
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Transferurile iernii n-au confirmat la Universitatea Craiova. Un jucător a plecat deja, alţi doi sunt pe listă
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania