Asiaticul agresat în metroul bucureștean rupe tăcerea: ”Mi-au zis 'coronavirus' și 'du-te la țara ta'. Nimeni n-a intervenit!”
29.02.2020, 17:39Marți, înaintea meciului dintre Rapid și Turris (0-0), un grup de suporteri giuleșteni au batjocorit, agresat și scos din metrou un tânăr asiatic, pe motiv că ar fi infectat cu coronavirus.
![metrou-bucuresti](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwMiUyRjI5JTJGMTE2NTc2M18xMTY1/NzYzX21ldHJvdS1idWN1cmVzdGkuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPWM4N2M2/MTk5MGI0ZTI3ODQ4NzA5NzAyZGU4NmQ0NjBk.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
”L-au bruscat, l-au împins, iar unii l-au și scuipat înainte să-l dea jos din metrou. Era un tânăr cu origini asiatice, care a fost dat afară din metrou la stația Aurel Vlaicu", a povestit un martor al întâmplării petrecute în București.
Incidentul a fost povestit într-o altă perspectivă de către fanii echipei Rapid. Pe o pagină de Facebook apropiată clubului, suporterii grupării din Giulești au minimalizat fapta, susținând că asiaticul este cel care a avut, de fapt, un comportament ostil.
Fanii Rapidului către asiatic: ”Du-te la țara ta, virusule!”
Asiaticul agresat a vorbit, în premieră, despre evenimentul neplăcut pe care l-a trăit în metroul bucureștean. ”Am luat metroul de la stația Aviatorilor, la ora 16:50. Când am intrat în metrou, cinci fani ai Rapidului s-au uitat la mine, au început să râdă și au spus ‘coronavirus’. Au zis asta de patru ori.
Am încercat să-i ignor. M-am ridicat și m-am dus mai departe de ei. Nimeni nu a încercat să mă salveze sau să-mi ia apărarea. Au început să strige tot mai tare, moment în care m-am dus și le-am zis: ‘Sunt din Coreea de Sud, nici n-am plecat în China. Ați înnebunit? Ăsta e rasism’.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
După ce am spus asta, replica lor a fost ‘Du-te la țara ta, virusule’”, a povestit victima, pentru sportro.
Bărbatul agresat e din Coreea de Sud și a jucat fotbal la ACS Rapid
Asiaticul este din Coreea de Sud și a jucat fotbal în România. Culmea, a făcut-o la ACS Rapid, gruparea din Liga a 4-a.
”Este absurd ce s-a întâmplat. Dacă erau oameni normali la cap, ar fi putut să își ceară scuze. După toate astea, când metroul a ajuns la stația Aurel Vlaicu, am coborât.
După toată această situație, am trimis un mesaj către cei de la Rapid, dar am fost ignorat complet. Așteptam doar niște scuze. Mi-au zis să mă duc la poliție și atât”, a mai spus bărbatul din Coreea de Sud.
Etichete: rapid , fani rapid , rasism , coronavirus , metrou bucuresti , incident suporteri rapid
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...