Foto Iraniencele au revenit la salutul militar, după care s-a aflat totul: ce s-a întâmplat ”acasă”
articol scris de Digi Sport08.03.2026, 18:54
Naționala de fotbal feminin a Iranului a pierdut și ultimul meci din grupa A a Cupei Asiei, scor 0-2 cu Filipine, și a fost eliminată din competiția organizată în Australia.
Special Liga 2: ASA Târgu Mureș - Chindia, luni, 17:00, DGS 1
SuperLiga: CFR Cluj - Dinamo, luni, 20:00, DGS 1
Elevele selecţionerei Marziyeh Jafari, care aveau ca obiectiv accederea în faza următoare, au pierdut toate cele 3 jocuri, 0-3 în fața Coreei de Sud, 0-4 cu Australia și 0-2 cu Filipine. Problemele iraniencelor, însă, pot fi mult mai mari, după ce la primul meci nu au cântat imnul național și nu au făcut ”salutul militar”.
Membrii familiilor iraniencelor, gata să fie arestați. Jucătoarele au revenit la ”salutul militar” și au intonat imnul la Cupa Asiei disputată în Australia
După ce au păstrat tăcerea la duelul cu Coreea de Sud, iraniencele au cântat și au salutat în timpul imnului la următoarele două confruntări, cu Australia și Filipine (FOTO jos).
Galerie Foto
Acum s-a aflat și motivul replierii iraniencelor. Acestora li s-ar fi transmis direct în Australia că dacă nu vor cânta imnul și nu vor face salutul militar, membrii familiilor acestora ar urma să fie arestați în Iran, potrivit celor de la footballitarin.com.
Mohammad Reza Shahbazi, un prezentator al televiziunii de stat din Iran, le-a numit "trădătoare în vreme de război" pe jucătoarele echipei naționale și sportivele riscă să fie condamnate la moarte la întoarcerea în țară, dacă vor fi găsite oficial vinovate de trădare.
Iraniencele ar putea primi azil politic în Australia
În acest context, tot mai multe voci au făcut apel către Australia pentru a le acorda azil politic sportivelor, însă deocamdată nu a fost luată nicio decizie în acest sens. Mai mult, Sindicatul fotbaliştilor profesionişti, FIFPRO, a îndemnat organismele responsabile de organizarea Cupei Asiei să protejeze jucătoarele din naționala Iranului.
Atât FIFA, forul de conducere al fotbalului mondial, cât şi AFC "au fost chemate să ia toate măsurile necesare pentru a asigura siguranţa jucătoarelor echipei naţionale feminine a Iranului".
Abordarea jucătoarelor faţă de imnul naţional s-a asemănat cu cea adoptată de echipa masculină la Cupa Mondială 2022 din Qatar, când fotbaliştii au păstrat tăcerea înainte de primul lor meci, împotriva Angliei, apoi au cântat înainte de următoarea lor partidă, cu Ţara Galilor.
Etichete: sua , australia , iran , cupa asiei , imn iran , razboi iran , jucatoare iran
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Turcia a transmis un mesaj dur Iranului, după ce Teheranul a lansat o a doua rachetă balistică...

























