Video Exclusiv Lucian Bute și-a stabilit prioritățile pentru următorii ani: ”Vreau să-mi deschid o sală de box”
articol scris de Digi Sport23.11.2022, 21:29
Fostul boxer Lucian Bute (42 de ani) recunoaște că nu are în plan să se întoarcă prea curând în România. Vine de câteva ori pe an pentru a-și vedea familia, însă toate planurile sale sunt legate de țara sa ”de adopție”, Canada.
![bute1](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMTEl/MkYyMyUyRjE2MjY1OTRfMTYyNjU5NF9i/dXRlMS5qcGcmdz0xMDYwJmg9NjM2Jmhh/c2g9NGEzZDY5Y2ExZDI3OGNiMzU3ODYyMjM3NTZmNzdiN2U=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
- Lucian Bute a fost campion mondial IBF la supermijlocie timp de cinci ani, între 2007-2012, perioadă în care și-a apărat centura de nouă ori.
Lucian Bute vrea să-și deschidă o sală de box la Montreal
Fostul campion român nu dorește să se întoarcă definitiv în România, chiar dacă se simte foarte bine în țara noastră, ori de câte ori vine.
- Părinții săi au rămas în comuna gălățeană Pechea și revine mereu cu drag pe plaiurile copilăriei sale.
Lucian plănuiește să-și deschidă o sală de box, care să-i poarte numele, însă o va face în Montreal, locul unde trăiește de aproximativ 20 de ani.
” (n.r. - Cum privește acum în urmă totul) Pentru mine este o mândrie că am reușit să-mi mențin centura cinci ani de zile. Am avut 10 meciuri pentru titlul mondial, dintre care de nouă ori mi l-am apărat. Faptul că de fiecare dată tricolorul și imnul României au fost acolo, a fost o mândrie. Faptul că am reprezentat România, și boxam în Canada, reprezentam un club din Canada, mie mi-a cântat tot timpul imnul României. Pentru mine este o mândrie că sunt român”
(n.r. - Dacă are regrete în carieră) Nu am niciun regret. Poate au fost făcute greșeli de partea mea sau a clubului, dar nu am niciun regret. Sunt mândru de ce am realizat. Eu, la momentul în care m-am retras, nu mai aveam nimic de regretat”
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
(n.r - Ce planuri are pentru viitor) În momentul de față, încerc să profit de copii mei, care sunt mici. Stau în familie. M-am retras de cinci ani, dar în viitor, da, sunt deschis să-mi deschid o sală de box care să-mi poarte numele, să pot învăța copiii ceea ce știu eu. La Montreal, unde trăiesc de 20 de ani. Copiii s-au născut acolo. Au dublă cetățenie, canadiană și română. Vin acasă de două-trei ori pe an, vin cu drag, dar am decis împreună cu familia să rămânem acolo. Momentan, pentru următorii ani, vom rămâne acolo. Nu știu ce ne rezervă viitorul”, a declarat Lucian Bute, în EXCLUSIVITATE pentru Digi Sport.
VIDEO: Lucian Bute, într-un interviu pentru Marian Codirlă
Etichete: ibf , lucian bute , montreal , canada
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)