profimedia-0335981547
Ion Țiriac a văzut-o pe Simona Halep din nou pe teren și a dat verdictul
ion-tiriac
Ion Țiriac a spus clar ce se va întâmpla cu Simona Halep: ”Sunt mulți care vorbesc degeaba”
Exclusiv Anunțul suporterilor Rapidului legat de prezența la meciul cu FCSB, pe Arena Națională

Barty, după prima victorie a carierei cu Halep: "Mi-am învăţat lecţia. La Montreal m-a bătut rău!"

09.01.2019, 09:23

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

VIDEO Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-6 | Simona Halep a pierdut primul meci oficial jucat după o pauză de peste 3 luni, în turul 2 la Sydney, însă jocul liderului mondial a avut şi aspecte pozitive. Constănţeanca nu a avut probleme la spate, însă lipsa meciurilor s-a simţit.

Adeversara sa, Ashleigh Barty, locul 15 WTA, a profitat de acest lucru şi a obţinut prima victorie a carierei în faţa Simonei, jucătoare care o învinsese de două ori anul trecut, la Montreal şi Cincinnati.

"Mi-am dat seama tot timpul cum trebuie să joc împotriva Simonei. Au fost condiţii dificile astăzi, pentru că umiditatea ne-a pus probleme. Sunt bucuroasă că am dat totul şi am câştigat. Mi-am spus că trebuie să fiu agresivă în game-urile decisive din primul set, pentru că nu aveam nimic de pierdut. Asta am făcut şi mi-a ieşit. Mi-am învăţat în sfârşit lecţia. M-a bătut rău la Montreal şi am mai învăţat câte ceva la Cincinnati, unde a fost mai bine. Azi am avut încredere că pot câştiga şi asta am făcut", a declarat Barty, la sfârşitul meciului.

Cum s-a desfăşurat meciul Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-6

Pentru prezenţa la Sydney, Simona Halep va primi 11.620 de dolari şi 55 de puncte WTA. Următoarea oprire a liderului WTA este Australian Open, primul Grand Slam al anului, la care anul trecut a jucat finala, pierdută în faţa danezei Caroline Wozniacki.

• 07:15 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-6! BREAK, SET și MECI Ashleigh Barty! La prima minge de meci, australianca a închis partida și Simona Halep este eliminată de la Sydney

• 07:07

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-5! La fel ca în primul set, Simona nu reușește să se impună în momentele importante. Liderul WTA a avut două mingi de break, dar nu a fost în stare să închidă setul

• 07:02

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-4! BREAK Barty! Simona a fost aproape să se distanțeze la două game-uri însă avem din nou egalitate. Australianca a fructificat prima minge de break

• 06:57 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-3! BRREAK SIMONA, care trece pentru prima dată la conducere în acest set

• 06:53 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 3-3! Game alb al Simonei Halep, al doilea din acest duel

• 06:50 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 2-3! Simona a avut două mingi de break însă nu a reușit să fructifice niciuna dintre ele. O eroare neforțată și un serviciu bun al australiencei au făcut ca Simona să rateze șansa de a trece pentru prima dată în avantaj

• 06:46

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 2-2! Simona echilibrează meciul, după ce a australianca dădea la un moment dat senzația că se poate desprinde decisiv

• 06:42

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 1-2! Serviciul o ajută din nou pe australiancă. Simona a condus cu 30-15, dar game-ul a revenit în cele din urmă reprezentantei gazdelor

• 06:39 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 1-1! Simona a salvat trei mingi de break și a întrerupt seria de game-uri câștigate de Barty

• 06:32

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 0-1! Jucătoarea de la Antipozi a început actul secund cu un game alb pe propriul serviciu

• 06:29 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6! BREAK și SET BARTY! Australianca închide actul de debut la chiar prima minge de set de care beneficiază. Deși a făcut un prim set bun, Simona nu a avut decât două lovituri câștigătoare

• 06:24 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-5! Liderul WTA a avut 3 mingi de break după ce a condus cu 40-0, dar austalianca a revenit, ajutată și de serviciu, și a reușit să câștige game-ul

• 06:20 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-4! Game alb al Simonei Halep, care restabilește egalitatea

• 06:16

Simona Halep - Ashleigh Barty 3-4! Australianca a condus cu 40-0, Simona a dat semne că ar putea reveni în game, dar în cele din urmă Barty și-a făcut serviciul

• 06:13 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 3-3! Simona restabilește egalitatea la jumătatea primului set

• 06:06

Simona Halep - Ashleigh Barty 2-3! BREAK SIMONA! Replică imediată a liderului WTA. Halep a condus cu 40-0 pe serviciul lui Barty dar a fructificat abia a 3-a minge de break. Simona urcă destul de mult la fileu în acest început de partidă

• 06:03 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 1-3! BREAK Barty! Australianca fructifică prima minge de break din acest meci și se distanțează la două game-uri

• 05:58

Simona Halep - Ashleigh Barty 1-2! Australianca își face din nou serviciul la capătul unui game echilibrat. Simona pare că începe să-și intre în ritm

• 05:54 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 1-1! GAME Simona, care a servit excelent de fiecare dată și a cedat un singur punct

• 05:51 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 0-1! Australianca își face serviciul în primul game al partidei, unul în care Simona a luat totuși 3 puncte. Barty a închis game-ul cu o scurtă de efect

• 05:48

A început partida Simona Halep - Ashleigh Barty

• 05:40

În câteva minute va începe partida dintre Simona Halep și Ashleigh Barty. Este debutul lidereului WTA în 2018 și primul meci după o pauză de peste două luni