Video Exclusiv Begu, după accederea în turul secund la Birmingham: "E greu să joci în condiţiile astea"
15.06.2016, 18:46Irina Begu s-a calificat în turul doi la Birmingham, după ce a profitat de abandonul Belindei Bencic, venit într-un moment în care românca era în avantaj, 6-4, 4-3. Ocupanta locului 26 WTA a declarat după partidă a explicat cât de dificil este să joci în condiţiile de ploaie.
![irina begu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTYl/MkYwNiUyRjE1JTJGNjEzOTA1XzYxMzkw/NV9pcmluYV9iZWd1LmpwZyZ3PTEwNjAm/aD02MzYmaGFzaD1lN2RkNDRmYzNkZGM2MWU2YzliZGRkNGJlMDQ5NTQ3Nw==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
"Este greu să joci în condiţiile astea. Sper ca Belinda să se simtă mai bine. Mă bucur că am putut jucă câteva game-uri. Sunt fericită că am ajuns în turul secund. Ea s-a accidentat în acel prim game, iarba a fost puţin udă. A trebuit să fim atente. Ştiam că este o jucătoare excelentă pe iarbă. Nu aş fi vrut să se termine", a declarat Begu, la finalul meciului.
Pentru Irina, urmează un nou meci împotriva unei adversare în formă, Tsvetana Pironkova (72 WTA). Aceasta va fi a cincea partidă dintre cele două, scorul fiind egal, 2-2. Begu a câştigat ultimele două dueluri, ambele disputate la Moscova (2014, 2015).
"Este o jucătoare bună pe iarbă. De asemenea, şi ea a jucat bine la Roland Garros. Fiecare meci de aici este greu şi mă aştept ca partida cu ea să fie de asemenea dificilă", a adăugat Irina.
Irina Begu are parte de cel mai bun sezon al carierei. În afară de optimile de la Roland Garros, sportiva noastră a ajuns în sferturi la Charleston şi Madrid, iar la Roma a atins semifinalele.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Mai mult, Irina (locul 26 WTA) se poate lăuda cu victorii de prestigiu în faţa a două jucătoare din top 10: Garbine Muguruza şi Victoria Azarenka.
"Este cel mai bun sezon al meu. Nu am început anul foarte bine, dar acum sunt foarte fericită în legătură cu jocul meu. A fost cel mai bun sezon pe zgură al meu", a încheiat românca de 25 de ani.
VIDEO CU DECLARAŢIILE IRINEI BEGU
Etichete: irina begu , birmingham , belinda bencic
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...