După ce a făcut anunțul despre el și Emma Răducanu, Carlos Alcaraz a recunoscut: "Ea va fi șefa!"
articol scris de Digi Sport20.06.2025, 08:20
Carlos Alcaraz (22 de ani) și Emma Răducanu (22 de ani) formează, fără îndoială, cea mai surprinzătoare pereche de dublu mixt de la US Open 2025.

Europa League: CFR Cluj - Paksi, joi, 20:30, DGS 1
SuperLiga: Hermannstadt - Metaloglobus, vineri, 19:00, DGS 1
Doi foşti campioni la simplu (2022 Alcaraz și 2021 Răducanu), cei doi tineri urmează să facă echipă la ultimul turneu de Grand Slam al acestui an.
9 dintre primii 10 jucători şi 9 dintre primele 10 jucătoare s-au înscris oficial în proba de dublu mixt remaniată de la US Open.
Carlos Alcaraz și Emma Răducanu vor face pereche la US Open 2025: "Ea va fi șefa!"
Galerie Foto
"Ea va fi șefa. US Open a venit la noi și ne-a oferit oportunitatea de a juca la dublu mixt. Sunt foarte încântat de asta. Cred că va fi grozav. A fost o idee uimitoare pentru turneu.

O știu pe Emma de foarte mult timp, ne cunoaștem. Am o relație foarte bună cu ea, va fi interesant.
Mă gândeam că nu aș fi putut avea o parteneră mai bună decât Emma. Tocmai o întrebasem dacă vrea să joace dublu cu mine.
Da, i-am făcut această cerere specială. I-a luat ceva timp să răspundă. Nu, nu chiar atât de mult. Dar, evident, a trebuit să întrebe și a trebuit să se gândească un pic. Dar nu a fost un minut, așa că…", a spus Carlos Alcaraz, conform Daily Mail.
Competiţia, care va avea loc cu o săptămână înainte de tragerea la sorţi a tabloului principal pentru turneul de simplu, în cadrul "Săptămânii Fanilor", va acorda premii în bani în valoare de 1 milion de dolari perechii câştigătoare.
16 perechi s-au înscris, iar perioada de înscriere se încheie pe 28 iulie, după care primele 8 perechi cu cel mai bun clasament combinat la simplu vor fi înscrise în tragerea la sorţi prin acceptare directă, urmând să existe încă 8 înscrieri pe baza unor wild card-uri.
Meciurile vor avea loc după sistemul cel mai bun din 3 seturi, cu seturi scurte de patru game-uri, tiebreak-uri la egalitate la 4 şi un tiebreak de 10 puncte în locul unui al treilea set.
Finala va fi un meci după sistemul cel mai bun din trei seturi de 6 game-uri.
Paula Badosa și Stefanos Tsitsipas vor juca împreună la dublu mixt
Galerie Foto
Dubla campioană de la US Open, Naomi Osaka, va face echipă cu Nick Kyrgios, în timp ce Paula Badosa va juca alături de Stefanos Tsitsipas.
Deşi o serie de nume mari precum Jannik Sinner, Novak Djokovic, Aryna Sabalenka, Iga Swiatek şi Naomi Osaka s-au înscris, formatul a fost criticat de jucători renumiţi de dublu.
Perechile care s-au înscris în proba de dublu mixt sunt: Emma Răducanu şi Carlos Alcaraz, Iga Swiatek şi Casper Ruud, Emma Navarro şi Jannik Sinner, Aryna Sabalenka şi Grigor Dimitrov, Olga Danilovic şi Novak Djokovic, Naomi Osaka şi Nick Kyrgios, Qinwen Zheng şi Jack Draper, Jessica Pegula şi Tommy Paul, Jasmine Paolini şi Lorenzo Musetti, Elena Rybakina şi Taylor Fritz, Mirra Andreeva şi Daniil Medvedev, Madison Keys şi Frances Tiafoe, Paula Badosa şi Stefanos Tsitsipas, Belinda Bencic şi Alexander Zverev, Taylor Townsend şi Ben Shelton, Sara Errani şi Andrea Vavassori.
Aryna Sabalenka, pereche cu Grigor Dimitrov
Galerie Foto
Etichete: us open , carlos alcaraz , emma raducanu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Weekendul trecut, The New York Times a publicat un reportaj despre partea din regiunea rusă Kursk...