După momentul care a fost huiduit de toată lumea, rusoaica de 16 ani a primit cea mai mare amendă de la Wimbledon
articol scris de Digi Sport12.07.2023, 08:27
Mirra Andreeva (16 ani, 102 WTA) s-a oprit în sferturile de finală de la Wimbledon, după ce a fost învinsă de Madison Keys (28 de ani, 18 WTA), scor 6-3, 6-7 (4), 2-6.
![Wimbledon Tennis Championships, Day 8, The All England Lawn Tennis and Croquet Club, London, UK - 10 Jul 2023](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDcl/MkYxMCUyRjE3NjE2NTlfMTc2MTY1OV9h/bmRyZWV2YTUuanBnJnc9MTA2MCZoPTYz/NiZoYXNoPTg5YWM4MjllYjFkZWUxNmNjMjA0ZTcwNjIxM2IxNmI2.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Mira Andreeva, amendată la Wimbledon
Galerie Foto
În setul decisiv, la scorul de 5-2, 40-40, în favoarea adversarei, tănăra jucătoare din Rusia a călcat greșit, s-a dezechilibrat și și-a scăpat racheta, care a lovit puternic terenul, după cum se poate vedea în galeria FOTO de mai sus.
Arbitrul de scaun a considerat acest gest ca fiind unul nesportiv și a sancționat-o pe sportiva din Rusia cu un punct, spre nemulțumirea celor din public, care au început să huiduie.
Decizia arbitrului s-a dovedit decisivă, pentru că Madison Keys a luat și punctul următor și s-a impus, iar jucătoarea din Rusia a avut o reacție nervoasă: a refuzat să dea mâna cu arbitrul de scaun.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Mirra Andreeva a încasat cea mai mare amendă de la Wimbledon, scrie eurosport.ro. Deși tânăra sportivă din Rusia a explicat că doar s-a dezechilibrat și i-a scăpat racheta din mână, arbitra de scaun a penalizat-o cu un punct, iar oficialii de la All England Club au și amendat-o.
Pentru comportament nesportiv, Mira Andreeva a fost penalizată cu suma de 8.000 $, cea mai mare amendă de la această ediție a turneului de la Wimbledon.
Huiduieli la scenă deschisă în timpul meciului Keys - Andreeva, de la Wimbledon
Galerie Foto
Madison Keys (locul 18 WTA) s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, după ce a trecut foarte greu de rusoaica Mirra Andreeva, în vârstă de numai 16 ani, în trei seturi, 3-6, 7-6 (7/4), 6-2.
La opt ani după ce a atins această fază a competiţiei pe iarba londoneză, Madison Keys, care mai are în palmares o finală la US Open în 2017 şi semifinale la Australian Open (2015, 2022), Roland Garros (2018) şi US Open (2018), şi-a valorificat experienţa. Keys nu mai pierduse în acest sezon niciun set pe iarbă, ea câştigând săptămâna trecută turneul de la Eastbourne pentru a doua oară în carieră.
În setul al treilea, la scorul de 5-2, 40-40, în favoarea jucătoarei din SUA, Mirra Andreeva (102 WTA) a călcat greșit, s-a dezechilibrat și și-a scăpat racheta, care a lovit puternic terenul. Arbitrul de scaun a considerat acest gest ca fiind unul nesportiv și a sancționat-o pe sportiva din Rusia cu un punct.
Astfel, Keys a beneficiat de o minge de meci și a câștigat jocul. Spectatorii au fost de partea Andreevei și au huiduit la scenă deschisă decizia oficialului partidei. La final, adolescenta din Rusia a izbucnit în lacrimi și a explicat: ”Nu mi-am aruncat racheta, am căzut”, potrivit eurosport.ro.
Etichete: wimbledon , amenda , mira andreeva
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...