Le-a spus "adio"! Gestul uriaş de solidaritate făcut de Darren Cahill faţă de Simona

Ele sunt cele două jucătoare care o mai pot detrona pe Simona din fotoliul de lider WTA

world number one

23.01.2018, 14:17
  • La Liga, etapa 24: Betis - Real (azi, 21:45, Digi Sport 2)
  • Liga 1, etapa a 25-a: Dinamo - FCSB (azi, ora 20:45, Digi Sport 1)

Simona Halep, care anul trecut a pierdut în primul tur la Melbourne, va juca în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului cu Karolina Pliskova, pe care a învins-o de cinci ori în şase confruntări. Întâlnirea se va disputa miercuri, nu înainte de la ora 06:00, şi va fi LIVE TEXT pe digisport.roCaroline Wozniacki (Danemarca), a doua favorită, şi Karolina Pliskova (Cehia), a şasea favorită, sunt singurele jucătoare care o mai pot detrona pe sportiva noastră din poziţia de lider al clasamentului mondial din tenisul profesionist feminin, însă ambele trebuie să joace finala turneului Australian Open. Azi, Elina Svitolina, o altă jucătoare care ameninţa poziţia Simonei, a fost eliminată.

Caroline Wozniacki a câştigat în sferturi contra Carlei Suarez Navarro (Spania), scor 6-0, 6-7, 6-2. În semifinale o va întâlni pe Elise Mertens (Belgia, 37 WTA).Wozniacki e obligată să joace finala la Melbourne pentru a avea o şansă să fie numărul 1 WTA, potrivit site-ului circuitului profesionist feminin. Dacă Halep şi Wozniacki se califică în finală, campioana va pleca de la Melbourne din postura de lider mondial.

Karolina Pliskova trebuie să câştige titlul pentru a avea o şansă să urce pe primul loc în lume. Dacă Halep se califică în semifinale, Pliskova iese din cărţi pentru primul loc mondial.

Halep va ocupa unul din primele trei locuri în clasamentul WTA după Australian Open. Va cădea pe locul al treilea doar dacă pierde în sferturi, iar Pliskova o învinge în finală pe Wozniacki.

Wozniacki va fi în primele patru din lume după turneul australian. Daneza poate deveni numărul unu WTA pe 29 ianuarie, la şase ani după ce a fost ultima dată lider mondial, cea mai lungă perioadă de acest fel.

Pliskova va reveni în Top 5, calificarea în semifinale îi va asigura locul 4 în lume, calificarea în finală o va propulsa pe 3, putând ajunge chiar pe primul loc, dacă va câştiga titlul, Wozniacki nu va ajunge în finală, iar Halep în semifinale.

Datoriile lanțului de restaurante pe care îl deține depășesc 71 de milioane de lire sterline.

Reacţia Carolinei Wozniacki, după ce Halep va reveni pe primul loc WTA

Wozniacki Halep

Doi pensionari nevinovaţi, loviţi de mascaţi. Poliţie: S-a acţionat conform procedurii

Video Kvitova a învins-o pe Wozniacki și este în finală la Doha. Duelul cu Muguruza e ÎN DIRECT la Digi Sport

kvitova

News Alert Halep revine pe locul 1 WTA, după înfrângerea Carolinei Wozniacki. Toate calculele