Câți bani a câștigat Sorana Cîrstea, după ce s-a calificat în turul trei la WTA Madrid
Sorana
Video Sorana Cîrstea - Alexandra Eala 6-3, 6-7 (6-8), 6-4. ”Sori” e în turul 3! Irina Begu - Madison Keys 6-7 (3-7), 6-7 (6-8)
FOTBAL:CFR CLUJ-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.04.2023)
Live Video&Text CFR - Sepsi 1-1, ACUM, pe Digi Sport 1. Covăsnenii, în inferioritate numerică, după ce au egalat
LIVE Fotbal Club

Roland Garros | Victorie mare pentru Irina Begu! Revenire spectaculoasă, după un prim set pierdut drastic

30.05.2019, 15:58

Irina Begu (28 de ani, 116 WTA) a reușit o victorie mare la Roland Garros și a reușit să se califice în turul al treilea. Bucureșteanca a revenit impecabil într-un meci în care a pierdut drastic primul set, cu 1-6. Irina, mult mai concentrată, a revenit încet dar sigur în meci și după un al doilea set, care a stat până la jumătate, sub umbra echilibrului, a reușit să se impună în ”decisiv” cu 6-4.

irina begu paris
Irina Begu joacă cu Amanda Anisimova pentru un loc în optimi la Roland Garros
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

În turul următor, Irina Begu va da peste Amanda Anisimova.

Begu a obţinut victoria după o oră şi 54 de minute, în faţa unei adversare de 22 de ani, care ocupă locul 73 în lume.

Irina Begu nu a contat practic în primul set, cedat cu 1-6, dar a ridicat nivelul în actul secund, cehoaica a greşit mai mult şi românca a revenit de la 2-3, câştigând patru game-uri la rând şi setul. În decisiv, s-a mers cu serviciul până la 4-3 pentru Irina, care a făcut break, apoi nu a reuşit să încheie setul, dar a izbutit-o pe serviciul adversarei, la a treia minge de meci.

Muchova a fost mai bună la punctele cu primul serviciu, a fost superioară la mingile direct câştigătoare, 23-19, în timp ce la erori neforţate a avut două în plus faţă de Begu (33-31). Cehoaica a avut mai multe puncte câştigate în acest meci, 82-79, dar a pierdut.

Begu şi-a asigurat un cec de 143.000 euro şi 130 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi americanca Amanda Anisimova (17 ani, 51 WTA), victorioasă cu 6-4, 6-2 în faţa belarusei Arina Sabalenka, a 11-a favorită.

Irina Begu - Karolina Muchova 1-6, 6-3, 6-4

UPDATE Ora 15:36Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 6-3. 6-4. GAME, SET și MECI IRINA BEGU!

UPDATE Ora 15:36Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 6-3. 5-4. BREAK MUCHOVA! Irina nu și-a valorificat șansa de a se impune în acest meci, cel puțin momentan.

UPDATE Ora 15:36Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 6-3. 5-3. Irina Begu este la un pas de calificare. Va servi pentru victorie

UPDATE Ora 15:36Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 6-3. 4-3. Irina trece iar la conducere.

UPDATE Ora 15:36Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 6-3. 3-3. Luptă ”la baionetă” în setul decisiv. Irina încearcă să dea lovitura, după un prim set deplorabil.

UPDATE Ora 15:14Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 6-3. GAME și SET BEGU! Irina împinge meciul în decisiv, după un break la "0".

UPDATE Ora 15:10 Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 5-3. După ce a reuşit break-ul, bucureşteanca şi-a conservat avantajul.

UPDATE Ora 14:55. Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 3-3. Sportiva noastră nu renunță la luptă.

UPDATE Ora 14:55. Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 2-3. Din păcate, Irina n-a putut păstra avansul și acum trebuie să lupte iar pentru a egala.

UPDATE Ora 14:55. Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 2-2. Karolina a egalat situația în setul secund.

UPDATE Ora 14:49. Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 2-1. Irina a câștigat game-ul și a reușit să treacă pentru prima dată în avantaj în acest meci.

UPDATE Ora 14:38. Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. 1-1. Irina Begu pare mult mai în meci față de primul set, în care a cedat destul de ușor.

UPDATE Ora 14:38. Irina Begu - Karolina Muchova 1-6. SET MUCHOVA!

UPDATE Ora 14:30. Irina Begu - Karolina Muchova 1-5. Sportiva noastră nu reușește să țină cadența. Irina comite multe greșeli personale

UPDATE Ora 14:13. Irina Begu - Karolina Muchova 0-4. Begu nu-și găsește deloc ritmul și pare fără replică în acest moment.

UPDATE Ora 14:13. Irina Begu - Karolina Muchova 0-3. Irina nu-și găsește deloc ritmul, nici măcar pe propriul serviciu iar sportiva din Cehia s-a distanțat.

UPDATE Ora 14:09. Irina Begu - Karolina Muchova 0-2. Început excelent pentru sportiva din Cehia.

UPDATE Ora 14:02. Irina Begu - Karolina Muchova 0-0. A început partida.

Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7, 6-7

Sorana Cîrstea (29 de ani, 84 WTA) a fost eliminată în turul al doilea de la Roland Garros de către Aliona Bolsova, în două seturi încheiate identic, 6-7, 6-7. Sportiva din Spania, născută la Chișinău, s-a impus la tie-break în ambele seturi. Din păcate pentru ea, Sorana nu a mai avut șansa de a-și egala cea mai bună performanță de la Openul Francez, sfert de finală, acum 10 ani.

Cîrstea s-a înclinat după o oră şi 38 de minute în faţa unei adversare venite din calificări (21 ani, 137 WTA). Sorana a fost condusă cu 2-0, 3-1 şi 5-2 în primul set, a reuşit să egaleze, 5-5, iar apoi s-a ajuns în tiebreak, unde iberica s-a impus cu 7-5 după ce Sorana a avut 3-1.

În actul secund, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, când românca a reuşit un break, dar imediat şi-a pierdut serviciul, setul a ajuns în tiebreak, unde Bolsova a câştigat clar, cu 7-3.

Bolsova a fost mai bună la punctele cu primul serviciu (68%-50%), iar Cîrstea la al doilea serviciu (68%-40%), românca a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 30-25, dar şi mai multe erori neforţate, 27-25.

Sorana Cîrstea, semifinalistă săptămână trecută la Nurnberg, va primi un cec de 87.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

La dublu, în primul tur, Irina Bara şi slovena Dalila Jakupovic au fost întrecute de cuplul Gabriela Dabrowski (Canada)/Yifan Xu (China), favoritele numărul patru, cu 6-1, 1-6, 6-2, după o oră şi 22 de minute. Bara şi partenera sa vor primi un cec de 11.500 euro şi 10 puncte WTA la dublu.

UPDATE Ora 13:49. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7. 6-7 (3-7). GAME, SET și MECI BOLSOVA! Soportiva din Spania s-a impus și în al doilea set, tot la tie-break, și a obținut calificarea în turul al treilea de la Roland Garros.

UPDATE Ora 13:40. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7. 6-6. Sorana a trimis setul al doilea în tiebreak. Are șansa de a câștiga setul și de a reveni în meci.

UPDATE Ora 13:35. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7. 5-6. Moment dificil pentru Sorana, care trebuie acum să câștige neapărat pentru a rămâne în meci.

UPDATE Ora 13:32. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7. 5-5. Sorana nu se lasă și iată că și acest set pare că se îndreaptă spre tie-break.

UPDATE Ora 13:25. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7. 4-4. REBREAK BOLSOVA. Sorana a ratat șansa de a se desprinde. Nervoasă, a lovit cu racheta de panourile publicitare

UPDATE Ora 13:16. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7. 4-3. BREAK CÎRSTEA Sorana a reușit să treacă la conducere în setul secund după ce a izbutit să se impună pe serviciul adversarei.

UPDATE Ora 13:16. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7. 3-3. Egalitatea persistă în setul secund.

UPDATE Ora 13:06. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7. 2-2. Sorana și-a câștigat până acum serviciul și rămâne în meci.

UPDATE Ora 12:58. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7. A început setul al doilea.

UPDATE Ora 12:55. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7 (5-7). GAME și SET BOLSOVA după 48 de minute! În tie-break s-a mers cap la cap, dar până la urmă sportiva din Spania a dat dovadă de mai multă concentrare și s-a impus.

UPDATE Ora 12:47. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-6. Sorana nu se lasă. A egalat iar, astfel că primul set se va decide la tie-break.

UPDATE Ora 12:44. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 5-6. REBREAK BOLSOVA! Luptă la baionetă pentru primul set. Spaniola, născută la Chișinău, a revenit la conducere.

UPDATE Ora 12:40. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 5-5. BREAK CÎRSTEA! Sorana a reușit o egalare spectaculoasă în primul set, ce părea pierdut la un moment dat.

UPDATE Ora 12:32. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 4-5. Sorana pare a-și fi revenit. Nu mai greșește și asta se vede și în scor. Este aproape de a egala în primul set.

UPDATE Ora 12:32. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 3-5. Sorana nu se lasă deja învinsă în primul set și mai câștigă un game.

UPDATE Ora 12:32. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 2-5. Sorana nu a început deloc bine partida de la Roland Garros. A comis mai multe erori neforțate, care au costat-o foarte mult.

UPDATE Ora 12:15. Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova - a început partida!

Sorana Cîrstea va intra prima pe terenurile din complexul de la Roland Garros. După ce a trecut în primul tur de slovena Kaja Juvan, cu 5-7, 6-4, 7-5, ocupanta locului 84 WTA o va înfrunta pe spaniola Aliona Bolsova Zadoinov, poziția a 137-a în clasamentul mondial. Întâlnirea este programată de la ora 12:00.

Sorana Cîrstea a fost mulțumită de jocul său din primul tur. "A fost un meci greu. Trebuia să joc cu Kvitova, dar am aflat cu două ore înaite de meci că joc cu altcineva. Nu a fost o situaţie uşoară, ea a jucat foarte bine, dar sunt mulţumită cu victoria. E prima dată în viaţa mea când mi se întâmplă aşa ceva şi nu e uşor, a trebuit să mă adaptez rapid, dar acesta este tenisul şi sunt fericită pentru victorie", a spus Sorana Cîrstea la final.

Irina Begu a ieșit din top 100 WTA

Irina Begu, locul 116 WTA, a învins-o în primul tur pe chinezoaica Lin Zhu, cu un dublu 6-1, iar în manșa secundă va juca cu Karolina Muchova, din Cehia, ocupanta poziției 73 în ierarhia mondială. Partida va începe în jurul orei 13:30 și va prima dintre cele două în circuitul profesionist.

Irina Begu speră într-o evoluție bună. "E foarte importantă această victorie pentru mine, având în vedere perioada complicată prin care am trecut. În sfârsit, sunt ok fizic și nu îmi mai e frică să alerg după o scurtă. Nu știu la ce nivel sunt exact din punct de vedere sportiv, însă odată cu ieșirea din top 100 mă simt mult mai relaxată, fără presiune. Eu sper ca meci de meci să îmi recapăt forma și fac un turneu cât mai bun", a mai spus Irina Begu, după meciul din primul tur.

Ambele partide vor fi în format live score pe site-ul digisport.ro.

Etichete: sorana cirstea , roland garros , irina begu , turul 2 roland garros

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15

Gigi Becali a spus că îl vrea la FCSB, iar agentul jucătorului a făcut anunțul
FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2023)
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Exclusiv Helmut Duckadam n-are dubii: prima retrogradată din SuperLigă
Ermal Krasniqi, ofertă din Bundesliga de la Werder Bremen. Câți bani a cerut Rapid pentru transfer
Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul!
Cum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul
Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori
De la Smart la Simple: ”Telefonul plictisitor" un nou trend printre tineri. Video
Cum sunt păcăliți șoferii să plătească amenzi care nu le-au fost date de poliție? Cine sunt escrocii
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Sorana Cîrstea a povestit secretul calificării în turul 3 de la Madrid Open: ”Adversara a simțit asta!”