Tecău și Lindstedt au fost eliminați de la US Open, în faza optimilor
02.09.2012, 23:46Aventura lui Horia Tecău la US Open s-a încheiat. Alături de suedezul Robert Lindstedt, românul a pierdut meciul contra cuplului Filip Polasek/Julian Knowle, scor 1-6, 6-3, 4-6, disputat în faza optimilor.
![tecau lindstedt](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTIl/MkYxMiUyRjA1JTJGMTI2MzdfMTI2Mzdf/dGVjYXVfbGluZHN0ZWR0LmpwZyZ3PTEw/NjAmaD02MzYmaGFzaD0zNTcwMGE0NmEyZjQ1OTg4NjQ0YzIyNTJlOTViYTBmNQ==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
După ce au pierdut categoric primul set, Tecău și Lindstedt au părut că vor reuși revenirea, după un set secund încheiat după 41 de minute, cu scorul de 6-3.
În decisiv însă, Knowle și Polasek și-au păstrat nervii tari și au câștigat la 4, încununând astfel o prestație foarte bună pe cimentul american.
Knowle și Polasek au terminat partida cu 9 ași, unul mai mult decât Horia și colegul său, iar câștigătorii au stat mai bine decât rivalii lor aproape la toate statisticile.
Au transformat 4 din cele 5 ocazii de break avute, spre deosebire de Tecău și Lindstedt, care n-au fructificat decât 2 din 7 ocazii de a "sparge" serviciul advers.
Au servit bine, dar degeaba
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Singurul capitol la care cuplul câștigător a stat în umbra învinșilor: procentajul pe primul serviciu. Knole și Polasek au pus în terenul advers doar 51% din primele servicii, în vreme ce Tecău și Lindstedt au reușit 69% dintre servicii corecte.
Cuplul Tecău/Lindstedt era cap de serie numărul 3 la întrecerea de la Flushing Meadows. Anul trecut, cei doi s-au oprit în sferturile de finală.
În faza următoare, Horia Tecău ar fi putut da piept cu echipa formată din Leander Paes și Radek Stepanek.
Etichete: horia tecau , robert lindstedt , tecau lindstedt , tecau us open
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...