Tennis: US OPEN
Decizie finală! Simona Halep nu a primit wild-card la turneul unde spera să joace
2018 French Open - Day Fourteen
Ce cotă a primit Simona Halep la câștigarea Roland Garros, după ce a jucat doar un meci de la revenire
balint
Exclusiv Gabi Balint a vrut să facă gluma serii după ce FCSB a câștigat titlul și nu a realizat gafa comisă

Eșecul Simonei Halep în fața lui Barty i-a uimit pe jurnaliști. Cele mai importante reacții din presa internațională

09.01.2019, 09:39

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

VIDEO Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-6. Partida dintre Simona Halep și Ashleigh Barty a însemnat pentru româncă primul meci din 2019. Din păcate pentru liderul mondial, a început anul cu stângul, iar acest insucces nu a scăpat de ochii presei internaționale.

Presa internațională a subliniat performanța remarcabilă a lui Barty, Simona Halep fiind "menajată" de critici, având în vedere faptul că partida de la Sydney a fost prima după pauza din septembrie. Iată cele mai importante titluri:

"Ashleigh Barty, victorie răsunătoare în fața numărului 1 mondial Simona Halep, la Sydney" - ABC.net

"Ash Barty obține învinge liderul mondial Simona Halep la meciul de revenire al româncei" - Herald Sun

"Numărul 1 mondial Simona Halep, învinsă în două seturi de către Ashleigh Barty, la revenirea de după accidentare" - Daily Mail

"Ashleigh Barty reușește prima victorie din carieră în fața Simonei Halep, scor 6-4, 6-4!" - WTA

"Ash Barty o învinge pe numărul 1 WTA, Simona Halep, la revenirea româncei în circuitul feminin" - NY Times

"Ashleigh Barty reușeste prima ei victorie în fața unui număr 1, după ce o învinge pe Simona Halep cu scorul de 6-4, 6-4." - Australian Open

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-6. Prima victorie a australiencei în fața liderului mondial

Simona Halep a pierdut primul meci jucat în 2019. A fost o înfrângere în două seturi pentru liderul WTA, în fața numărului 15 mondial, Ashleigh Barty, o jucătoare extrem de incomodă. Astfel, Simona Halep părăsește turneului WTA de la Sydney încă din primul tur.

Simona Halep, care nu a mai jucase într-un meci oficial din septembrie anul trecut, din cauza problemelor la spate, a lăsat mereu impresia că e cu un pas în spatele adversarei. Liderul WTA a alergat mereu după egalare și a greșit atât în momentele importante ale primului set cât și în cele ale actului secund.

A fost a treia întâlnire între Simona Halep și Ashleigh Barty și prima victorie pentru jucătoarea de la Antipozi. Precedentele partide au avut loc în 2018. La Montreal, în semifinale, Simona s-a impus cu 6-4, 6-1. Tot pe hard, la Cincinnati, liderul mondial a câştigat de asemenea cu 2-0, dar meciul a fost mai echilibrat, 7-5, 6-4.

• 07:15 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-6! BREAK, SET și MECI Ashleigh Barty! La prima minge de meci, australianca a închis partida și Simona Halep este eliminată de la Sydney

• 07:07

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-5! La fel ca în primul set, Simona nu reușește să se impună în momentele importante. Liderul WTA a avut două mingi de break, dar nu a fost în stare să închidă setul

• 07:02

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-4! BREAK Barty! Simona a fost aproape să se distanțeze la două game-uri însă avem din nou egalitate. Australianca a fructificat prima minge de break

• 06:57 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 4-3! BRREAK SIMONA, care trece pentru prima dată la conducere în acest set

• 06:53 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 3-3! Game alb al Simonei Halep, al doilea din acest duel

• 06:50 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 2-3! Simona a avut două mingi de break însă nu a reușit să fructifice niciuna dintre ele. O eroare neforțată și un serviciu bun al australiencei au făcut ca Simona să rateze șansa de a trece pentru prima dată în avantaj

• 06:46

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 2-2! Simona echilibrează meciul, după ce a australianca dădea la un moment dat senzația că se poate desprinde decisiv

• 06:42

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 1-2! Serviciul o ajută din nou pe australiancă. Simona a condus cu 30-15, dar game-ul a revenit în cele din urmă reprezentantei gazdelor

• 06:39 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 1-1! Simona a salvat trei mingi de break și a întrerupt seria de game-uri câștigate de Barty

• 06:32

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6, 0-1! Jucătoarea de la Antipozi a început actul secund cu un game alb pe propriul serviciu

• 06:29 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-6! BREAK și SET BARTY! Australianca închide actul de debut la chiar prima minge de set de care beneficiază. Deși a făcut un prim set bun, Simona nu a avut decât două lovituri câștigătoare

• 06:24 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-5! Liderul WTA a avut 3 mingi de break după ce a condus cu 40-0, dar austalianca a revenit, ajutată și de serviciu, și a reușit să câștige game-ul

• 06:20 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 4-4! Game alb al Simonei Halep, care restabilește egalitatea

• 06:16

Simona Halep - Ashleigh Barty 3-4! Australianca a condus cu 40-0, Simona a dat semne că ar putea reveni în game, dar în cele din urmă Barty și-a făcut serviciul

• 06:13 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 3-3! Simona restabilește egalitatea la jumătatea primului set

• 06:06

Simona Halep - Ashleigh Barty 2-3! BREAK SIMONA! Replică imediată a liderului WTA. Halep a condus cu 40-0 pe serviciul lui Barty dar a fructificat abia a 3-a minge de break. Simona urcă destul de mult la fileu în acest început de partidă

• 06:03 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 1-3! BREAK Barty! Australianca fructifică prima minge de break din acest meci și se distanțează la două game-uri

• 05:58

Simona Halep - Ashleigh Barty 1-2! Australianca își face din nou serviciul la capătul unui game echilibrat. Simona pare că începe să-și intre în ritm

• 05:54 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 1-1! GAME Simona, care a servit excelent de fiecare dată și a cedat un singur punct

• 05:51 Video

Simona Halep - Ashleigh Barty 0-1! Australianca își face serviciul în primul game al partidei, unul în care Simona a luat totuși 3 puncte. Barty a închis game-ul cu o scurtă de efect

• 05:48

A început partida Simona Halep - Ashleigh Barty

• 05:40

În câteva minute va începe partida dintre Simona Halep și Ashleigh Barty. Este debutul lidereului WTA în 2018 și primul meci după o pauză de peste două luni