Victorie de senzaţie pentru CSM Bucureşti, la Bursa, în semifinalele Cupei Challenge
09.03.2016, 20:37CSM Bucureşti a învins formaţia turcă Bursa BBSK, în deplasare, cu scorul de 3-1 (25-18, 16-25, 25-23, 25-22), miercuri seara, în prima manşă a semifinalelor Cupei Challenge la volei feminin.
![csm-1](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTYl/MkYwMyUyRjA5JTJGNTcyODc4XzU3Mjg3/OF9jc20uanBnJnc9MTA2MCZoPTYzNiZo/YXNoPTc2MDQxMDlmYTQwMTFjNmQ0NzlkODYyMTc2NWYyMTgz.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
CSM Bucureşti s-a impus după o oră şi 48 de minute chiar pe terenul deţinătoarei trofeului şi a luat o opţiune importantă pentru calificarea în ultimul act.
CSMB a dominat primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 25-18. Setul secund a fost echilibrat în prima sa parte, dar apoi Bursa BBSK s-a desprins şi a câştigat categoric, cu 25-16.
Gazdele au început foarte bine actul al treilea, au condus cu 4-0, 9-4 şi 13-10, dar CSMB a egalat, 14-14. Bursa a revenit din nou la conducere, cu 16-14, 18-15, 21-17, CSM a recuperat la 21-20, turcoaicele au făcut 22-20, dar au urmat alte trei puncte ale echipei pregătite de Francois Salvagni (22-23), care şi-a adjudecat setul cu 25-23. În setul patru, gazdele au condus cu 4-0 şi 5-3, dar CSMB a reuşit trei puncte la rând şi a trecut în avantaj, 5-6. Bursa BBSK a mai condus cu 8-7 şi 19-18, dar în rest echipa bucureşteană a condus ostilităţile şi a încheiat cu 25-22.
CSMB are acum nevoie să ia două seturi la Bucureşti, duminică, pentru a se califica în finală şi a scrie istorie, devenind prima echipă de volei feminin din România care joacă o finală europeană.
Cele mai bune de la învingătoare au fost Maria Karakaşeva, cu 18 puncte, Roxana Bacşiş, 17 puncte, Laura Pihlajamaeki, 15 puncte, Jasna Majstorovic, 12 puncte. De la Bursa s-a evidenţiat Joyce Gomes Da Silva, cu 23 de puncte.
Meciul a fost arbitrat de grecul Vasileios Vasileiadis şi croatul Bojan Bardic.
Etichete: csm bucuresti , csm bucuresti volei , csm bucuresti bursa
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...