Bayer 04 Leverkusen vs Qarabag FK - UEFA Europa League
Qarabag i-a avut de 3 ori ”în mână” pe regii din Bundesliga! Câte goluri a marcat Leverkusen în prelungiri
profimedia-0856912725
Bayer Neverlosen! "Farmaciștii" erau conduși în minutul 90+3, dar ce s-a întâmplat apoi va rămâne în istorie
Edi Iordănescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
LIVE Liga Digi Sport

Petrolul - Swansea 2-1. Ploieștenii au spălat rușinea după umilința din tur

29.08.2013, 09:46

Într-o atmosferă senzațională, creată de fanii care au cântat non-stop, chiar și în momentul în care galezii au marcat, Petrolul a obținut o victorie de palmares în fața celor de la Swansea.

petrolul swansea
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Elevii lui Cosmin Contra au intrat pe teren deciși să producă imposibilul pe “Ilie Oană“, au lăsat rușinea afișată în meciul tur la vestiare și au atacat cu toate forțele poarta lui Tremmel.

Din păcate, au fost lipsiți și de șansă. Repriza a doua a fost una interzisă cardiacilor. Chiar dacă minutele s-au scurs pentru ai noștri cu viteza lumini, iar șansele unei calificări-minune scădeau dramatic, Hamza și ai lui au continuat să atace cu disperare, deciși să obțină măcar o victorie de palmares.

Fără Grozav, vândut la Terek Grozny, Hamza a fost cel mai periculos, dar și cel mai spectaculos om al lui Contra. După foarfeca din minutul 31, tunisianul putea deschide scorul în finalul primei reprize, dar șutul său din 5 metri a fost scos de pe linia portii.

Galezii puteau da lovitura pe contraatac la centrarea lui Donnely, deviată în bară de Geraldo Alves. Donnely a reușit să-l învingă pe Bornescu în minutul 70, dar asta numai după un henț văzut de arbitru și sancționat ca atare. Șutul slab al lui Hoban din minutul 72 a fost răzbunat de Priso. Camerunezul, găsit excelent de Guilherme, a înscris pentru 1-0.

Bucuria celor aproape 13.000 de spectatori de pe Ilie Oană a ținut însă doar un minut. Rezerva Lamah a egalat din centrarea perfectă a lui Pozuelo. Hamza a salvat onoarea Petrolului, după un nou assist al fundașului stânga brazilian. Gruparea din Premier League a terminat partida în genunchi - Britton a fost eliminat în minutul 86, Hamza a șutat pe lângă poartă, iar Hoban s-a distrat cu fundașii lui Swansea și a semnat ultimele două ocazii ale Petrolului.

Petrolul - Swansea 2-1
Au marcat: Priso 73, Hamza 84 / Lamah 74

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Hoban, Guilherme - Mustivar (Romario 65), De Lucas (Teixeira 46) - Priso, Hamza, Boudjemaa - Dore (Camara 46). Antrenor: Cosmin Contra

Swansea: Tremmel - Rangel, Chico, Amat, Davies - Pablo Hernandez (Lamah 67), Britton, De Guzman (Ki Sung-Yong 60), Pozuelo - Michu (Canas 77), Donnelly. Antrenor: Michael Laudrup.

Min. 90+5 - FINAL.

Min. 90+4 - ALTĂ RATARE ULUITOARE PETROLUL. Același Hoban a tras si mingea, deviată, a trecut milimetric pe lângă bară.

Min. 90 - Ratări uluitoare ale ploieștenilor. Hoban s-a descurcat excelent în careul galezilor, după care a trimis mingea de puțin peste poartă.

Min. 87 - oi oi Britton a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Min. 87 - oi Chico

Min. 84 - oi Pozuelo

Min. 84 - GOOOOOL PETROLUL: 2-1, HAMZA. Tunisianul a marcat elegant cu o lovitură de cap, din centrarea excelentă a lui Guilherme, de pe linia careului de șase metri, în stânga lui Tremmel.

Min. 75 - ULTIMA SCHIMBARE LA SWANSEA. A ieșit Michu, a intrat CANAS

Min. 74 - GOOOL SWANSEA: 1-1, LAMAH. Jucătorul englezilor a finalizat cu latul la colțul lung

Min. 73 - GOOOOOL PETROLUL: 1-0, PRISO. Camerunezul, excelent lansat în atac de Guilherme, a preluat senzațional pe piept și a finalizat.

Min. 72 - ULUITOARE RATARE PETROLUL. Hoban n-a nimerit poarta din mijlocul careului, mingea s-a dus pe lângă

Min. 70 - oi Britton

Min. 70 - Cei de la Swansea au marcat, prin Donnelly, dar arbitrul a considerat fault și n-a validat reușita.

Min. 67 - A DOUA SCHIMBARE LA SWANSEA. A ieșit Pablo Hernadez, a intrat LAMAH

Min. 66 - ULTIMA SCHIMBARE LA PETROLUL. A ieșit Mustivar, a intrat ROMARIO

Min. 64 - Bornescu a sărit, ca pentru fotoreporteri, pentru a prinde o minge trimisă de Michu spre poartă.

Min. 63 - Altă oportunitate de a marca pentru Petrolul, dar Hamza a fost blocat.

Min. 61 - PRIMA SCHIMBARE LA SWANSEA. A ieșit De Guzman, a intrat KI

Min. 57 - Altă acțiune de atac a ploieștenilor, Geraldo a centrat în careu spre Hamza, dar Tremmel a fost mai rapid și a prins.

Min. 54 - oi Tremmel este penalizat pentru desele trageri de timp.

Min. 53 - Ploieștenii nu renunță. Petrolul atacă cu toate forțele, dar șutul lui Mustivar s-a dus pe lângă poartă.

Min. 52 - CEA MAI MARE OCAZIE A REPRIZEI A DOUA. Contraatac ultra-rapid al englezilor. Michu i-a pasat excelent lui Donnelly, care a recentrat, mingea l-a atins pe Geraldo, iar aceasta a lovit bara din dreapta porții lui Bornescu.

Min. 50 - Guilherme a executat bine o lovitură liberă, de la peste 20 de metri, dar mingea s-a dus direct pe centrul porții acolo unde Tremmel era atent.

Min. 48 - Și Camara a avut o șansă importantă, dar a ratat preluarea și Tremmel a prins.

Min. 46 - OCAZIE MARE PETROLUL. Teixeira, bine găsit în careu, a tras pe colțul scurt, dar Tremmel a scos în corner.

Min. 46 - A început repriza a doua

DUBLĂ SCHIMBARE PETROLUL. A ieșit De Lucas, a intrat TEIXEIRA.
                                                        A ieșit Dore, a intrat CAMARA

Min. 45+2 - PAUZĂ

Min. 45+1 - oi Amat pentru că nu i-a lăsat pe petroliști să execute o lovitură liberă.

Min. 44 - CEA MAI MARE OCAZIE DE GOL A MECIULUI a aparținut Petrolului. Hamza, a primit o minge în careu, din pasa lui Boudjemaa, dar tunisianul a preluat și a tras, mingea fiind scoasă de pe linia porții cu capul de Rangel.

Min. 41 - Lovitură liberă a ploieștenilor. Boudjemaa a căutat vinclul, de la colțul lung, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

Min. 40 - Acțiune de contraatac a englezilor, Donnelly a rănas față în față cu Geraldo, dar ultimul s-a apărat exemplar și a reușit să-l deposedeze pe galez. În fază, a fost lovit și Bornescu, dar fără intenție.

Min. 36 - Hamza a scos un corner. Boudjemaa a centrat, dar reluarea lui Hoban, care s-a demarcat bine, a fost slabă.

Min. 31 - Cea mai spectaculoasă fază a primei reprize. Hamza a reluat din foarfecă de la marginea careuluii de 16 metri, și mingea a trecut cu puțin peste transversală.

Min. 25 - Bornescu a ieșit, extrem de inspirat, la o minge trimisă în adâncime de Michu. Englezii au echilibrat ostilitățile.

Min. 24 - Lovitură liberă a Petrolului. Toți jucătorii au fost în careul lui Swansea. De Lucas a centrat, dar galezii au respins.

Min. 20 - Prima ocazie de atac a galezilor. Donnelly a scăpat pe contraatac, dar a tras de la distanță și mingea s-a dus departe de bara din dreapta porții lui Bornescu.

Min. 14 - oi De Guzman

Min. 14 - Hamza a căzut în careu, după un duel cu Chico, iar ploieștenii au cerut penalty. Hamza are nevoie de îngrijiri medicale

Min. 10 - oi Mustivar pentru un fault supra lui Davies

Min. 9 - Hamza a fost la un pas de a marca, dar arbitrul a considerat că a faultat în atac.

Min. 8 - Elevii lui Cosmin Contra au început cu mult entuziasm partida cu Swansea. Deocamdată, englezii nu au pus niciun pericol la poarta lui Bornescu.

Min. 3 - Prima fază periculoasă a partidei le-a aparținut ploieștenilor, dar șutul lui Priso s-a dus pe lângă poartă.

Min. 1 - A început partida

Avem echipele de start

Petrolul

Bornescu - Alcenat, Geraldo, Mustivar, Guilherme - Hoban, De Lucas - Priso, Hamza, Boudjemaa - Dore
Rezerve: Pecanha - Benga, Achim, Romario, Teixeira, Camara
Antrenor: Cosmin Contra

Swansea

Tremmel - Rangel, Chico, Amat, Davies - De Guzman, Donnelly - P. Hernandez, Britton, Pozuelo - Michu
Rezerve: Vorm - Monk, Richards, Routledge, Ki Sung-Yong, Canas, Lamah
Antrenor: Michael Laudrup

Arbitru: Michael Koukoulakis
Asistenți: Dimitros Saraidiris și Christos Baltas (toți din Grecia)

Etichete: grozav petrolul , grozav plecare , petrolul contra , petrolul digi sport , live text petrolul swansea , swansea laudrup , echipa petrolul , ilie oana petrolul

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi ultrași ai Rapidului rămân în arest
bocciu
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
VERSTAPPEN Max (ned), Red Bull Racing RB20, portrait during the Formula 1 Rolex Australian Grand Prix 2024, 3rd round of the 2024 Formula One World Championship from March 22 to 24, 2024 on the Albert Park Circuit, in Melbourne, Australia
”Pleacă Rrahmani în vară?” Cristiano Bergodi a răspuns fără să stea pe gânduri
Screenshot 2024-01-26 at 17.19.41
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
În ce orașe va întârzia pensia în luna aprilie? De ce se întâmplă acest lucru
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Știm sferturile de finală UEFA Europa League! Cu cine au picat Liverpool, AC Milan și Bayer Leverkusen