Borussia Dortmund - Leipzig / Foto: Getty Images

Video Rușii au întrerupt brusc, în minutul 13, difuzarea meciului Borussia Dortmund - Leipzig. Ce i-a deranjat

03.04.2022, 08:50
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Meciul dintre Borussia Dortmund și Leipzig, scor 1-4, din etapa 28 din Bundesliga, a produs mulți nervi în Rusia. Televiziunea care a difuzat partida a întrerupt brusc transmisiunea în direct, în minutul 13. Ce s-a întâmplat?

În timpul partidei, pe panourile publicitare de pe marginea gazonului, au apărut mai multe mesaje pro Ucraina și anti-invazie, care i-au deranjat pe ruși. Comentatorul întâlnirii a spus că Bundesliga ar trebui să fie în afara politicii, dar că nu aderă la o astfel de regulă.

”Problema pentru Rusia este că în timpul jocului, ecranele din jurul terenului erau albastre și galbene cu apeluri pentru a sprijini Ucraina și a opri războiul.

Campionatele din Premier League și Ligue 1 au încetat să mai fie difuzate în Rusia, dar restul competițiilor nu”, au scris cei de la sport.ua.

Comentatorul televiziunii din Rusia a explicat în direct de ce transmisiunea în direct se va încheia brusc.

”Din păcate, trebuie să întrerupem transmisiunea din motive care ne depășesc. Se acceptă că fotbalul nu are nicio legătură cu politica, dar în Bundesliga nu se respectă întotdeauna această regulă.

Totul din cauza a ceea ce era vizibil pe inscripțiile publicitare: ’Stop war’ și ’Stand with Ukraine’ .”, a spus comentatorul rus.

Borussia Dortmund – RB Leipzig 1-4. Gazdele se află la 9 puncte în spatele liderului Bayern Munchen

Oaspeții au deschis scorul în minutul 21, prin Konrad Laimer. Nouă minute mai târziu, Leipzig a mărit diferența pe tabela de marcaj, datorită aceluiași Laimer care a reușit dubla. Avantajul a fost mărit de Nkunku, care a marcat și el în minutul 58.

Donyell Malen a marcat golul de onoare în minutul 84, iar Dani Olmo a închis tabela de marcaj două minute mai târziu.

În urma acestui rezultat, Dortmund rămâne pe locul secund în Bundesliga, cu 57 de puncte acumulate în 28 de meciuri. Borussia se află la nouă puncte în spatele liderului Bayern Munchen, care s-a impus sâmbătă pe terenul lui Freiburg, scor 4-1.

De cealaltă parte, RB Leipzig este pe locul 4 în clasament și are 48 de puncte strânse.

Echipele de start:

Borussia Dortmund: Kobel - Can, Akanji, Hummels, Guerreiro - Hazard, Witsel, Bellingham - Wolf, Haaland, Reus

Leipzig: Gulacsi - Simakan, Orban, Gvardiol - Mukiele, Laimer, Kampl, Angelino - Olmo - Silva, Nkunku

VIDEO cu rezumatul meciului Borussia Dortmund - RB Leipzig 1-4

Etichete: rusia , ucraina , borussia dortmund , leipzig , razbou rusia ucraina

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”

Exclusiv ”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil

Exclusiv Pe urmele lui Liverpool! Dan Petrescu a ordonat, Ioan Varga a executat. Investiție de 100.000 de euro

Elias Charalambous i-a adus titlul FCSB-ului după nouă ani, iar acum a făcut anunțul despre viitorul lui

După ce suporterii Rapidului au decis să nu facă deplasarea la Cluj, fostul lider de galerie a reacționat

Prime duble la ”U” Cluj! Ce promisiuni li s-au făcut jucătorilor lui Ioan Ovidiu Sabău

Reacția lui Marco Reus, după ce a fost anunțată plecarea sa de la Borussia Dortmund: ”Am lămurit lucrurile”

Oficial Se încheie o eră! Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund, după 12 ani

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”